Ako si vybrať vhodný kuchynský drez

05.09.2019  |     

Priestranný a funkčný kuchynský drez, navyše nenáročný na údržbu, je významnou súčasťou každej jednej kuchyne. Odohráva sa pri ňom totiž najviac práce. Vybrať si môžete z rôznych veľkostí, tvarov a povrchov a určite pri plánovaní kuchyne zvážte aj miesto, kde ho osadíte.

Rozmery a materiál

Jednoduchý, dvojitý, hranatý, okrúhly, rohový? Záleží na veľkosti kuchynskej linky a tiež na veľkosti vašej domácnosti. Keď máte túto dilemu vyriešenú, zamerajte sa na hĺbku a výšku. Čím hlbší drez si vyberiete, tým bude praktickejší. Hĺbka by mala byť 20 cm a viac, aby ste v ňom pohodlne umyli aj veľké hrnce.

Prečítajte si tiež:

Aké riešenia dnes ponúkajú kuchynské drezy?

Rovnako dôležitá je aj výška osadenia drezu. Určite sa pri umývaní nechcete predkláňať a hrbiť. Preto by mal byť drez položený o čosi vyššie ako zvyšná pracovná plocha, teda vo výške približne od 95 do 105 cm. Dnes sa drezy vyrábajú z viacerých materiálov a s rôznymi povrchovými úpravami. To, aký si vyberiete, je už len otázkou vkusu, keďže všetky sú funkčné a nenáročné na údržbu. 

Drezy môžu byť antikorové, keramické, sklenené alebo kompozitné (z tzv. umelého kameňa, granitu, silgranitu a pod.).

Umiestnenie drezu

Práca v kuchyni bude pohodlnejšia, ak medzi drezom a varnou doskou necháte plochu širokú aspoň 60 až 90 cm. Nezabudnite ani na asi 30 cm širokú odkladaciu plochu po oboch stranách drezu. Zvoľte si ju aj podľa toho, či ste ľavák alebo pravák.

Prečítajte si tiež:

Varná doska, rúra a digestor: Ako si v kuchyni zariadiť varné centrum

Vhodné je, ak drez nadväzuje na zónu uskladnenia potravín a po opláchnutí alebo porciovaní surovín sa plynulo prechádza do blízkej zóny varenia. Ak drez nie je pod oknom, myslite aj na dostatočné osvetlenie – ideálne je biele svetlo, ktoré prebúdza aktivitu. Tá sa vám pri večernom umývaní riadu či čistení zeleniny určite zíde. 

Priestor pod drezom môžete využiť na uskladnenie väčších kuchynských pomôcok alebo na triedenie odpadu.

Doplnky ku drezu

Pri výbere drezu sa vám vyplatí myslieť aj na rôzne vychytávky, ktoré vám zjednodušia prácu v kuchyni. Napríklad drezy s vaničkou či s odkvapkávacím priestorom. Tie sú vybavené odtokom, vďaka ktorému voda pohodlne stečie. Vaničkové drezy sú zase vhodné napríklad na umývanie zeleniny, ovocia či mäsa. Ďalším šikovným riešením je zabudovaný dávkovač na saponát, ktorý pekne zladíte s vodovodnou batériou. Drvička odpadu je tiež jednou z možností, ako si umývaciu zónu obohatiť o praktické prvky.

Drez je v ideálnej výške vtedy, keď sa k nemu postavíte, spustíte ruky do jeho vane a dlane sa vám dotýkajú dna bez toho, aby ste sa hrbili.

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM, ISTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom 8/2019

Tagy:
kuchynské linky kuchynské drezy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky