Pozor! Toto sú najšpinavejšie miesta, ktorých sa doma dotýkate každý deň

19.03.2020  |     

Každý z nás vie, že ak chceme minimalizovať riziko nákazy, prvoradá je dôsledná hygiena. Lenže ani tá nestačí, ak pravidelne nečistíme miesta, ktorých sa dotýkame viacerí a neraz aj špinavými rukami. Kde v domácnosti nájdete najviac baktérií?

Čo si predstavíte, keď sa hovorí o zdroji baktérií a vírusov v domácnostiach? Mnohí za najšpinavejšiu  považujú toaletu. Realita ukazuje, že toaleta je práve naopak a nečakane, jednou z najčistejších častí domácnosti, a to práve preto, že ju pravidelne čistíme dezinfekčnými prípravkami. Profesor mikrobiológie na Arizonskej univerzite Charles Gerba tvrdí, že najšpinavejšie miesta treba hľadať inde. Kde sa teda nachádzajú?

Uterák pri umývadle a držiaky na kefky

Odborník ako príklad uvádza uterák zavesený pri umývadle či držiaky alebo poháre, v ktorých máte uložené zubné kefky. V takýchto teplých a vlhkých podmienkach sa navyše baktérie množia veľmi rýchlo.

Neprehliadnite:

Je pravda, že skutočne stačí na dezinfekciu v domácnosti ocot?

Taktiež upozorňuje, že mnohí ľudia si neumývajú ruky správne. Ak si aj umyjete ruky dôsledne a utriete sa do uteráka zaveseného pri umývadle, opäť si mikroorganizmy žijúce na ňom priam votriete do dlaní. Všetky uteráky by sme mali po dvoch dňoch používania vyprať vo vysokej teplote, aspoň 60 stupňov Celzia alebo v pare. Podobne aj kuchynské utierky.

Hubka na riad

Zdrojom baktérií a vírusov v kuchyni je hubka na umývanie riadu. Charles Gerba ju nazýva „pravdepodobne najšpinavejším predmetom v domácnostiach“. Je domovom stoviek miliónov baktérií. Vedci v jednej zo štúdií zistili, že 75 % kuchynských špongií a handier obsahuje koliformné baktérie. Hubku môžete pridať do umývačky riadu a vyčistiť ju programom na najvyššej teplote, prípade v mikrovlnke.

A čo mobilné telefóny?

Bakteriálnym rajom sú aj mobilné telefóny, tablety, klávesnice, smart hodinky, ovládače – všetci naši najlepší pomocníci. Štúdie ukázali, že jeden zo šiestich telefónov je kontaminovaný fekálnymi látkami. Na ich odstránenie stačí tampón s dezinfekčným prostriedkom.

Kde mimo domácnosti si dávať najväčší pozor?

V prvom rade sú to supermarkety. „Takmer 100 % z nich je domovom E. coli, pretože ľudia sa neustále dotýkajú rôznych úchytiek a zábradlí, po tom, ako držia surové potravinové výrobky,“ vysvetľuje vedec. Ani opakovane použiteľné tašky na potraviny nie sú čisté, pretože ich len zriedkavo perieme.

Tip: Všetok bytový textil na jednom mieste

Po návrate z verejného priestoru, ešte pred dverami domácnosti je vhodné použiť antibakteriálne prípravky na ruky, aby sa vírusy a baktérie nepreniesli na vaše kľúče, kľučky a vypínače. I tie treba pravidelne čistiť. Potom si dôsledne umyte ruky mydlom a tečúcou vodou.

Sabína Zavarská

Zdroj: health.com

Foto: istockphoto.com

Tagy:
baktérie v domácnosti Sme doma

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 1/2020 v predaji


30 jarných trendov do interiéru aj záhrady
Predplatné

 

 

Najnovšie príspevky