Umenie a premeny kuchýň

10.03.2011  |     

Kuchyňa je čoraz ambicióznejšia a prekračuje hranice svojho pôsobenia. Podľa posledných trendov už stráca svoju jednoznačnú definíciu. Prelína sa s obytným priestorom a zariadením, hrá sa s farbami či vzormi, maskuje sa do iných foriem a skrýva sa. Je tvárnejšia a tajomnejšia.

Funkcia kuchýň sa mení, upevňuje sa jej postavenie ako spoločenskej a obytnej miestnosti, kde sa odohráva rodinný, ale aj spoločenský život. Varenie je udalosť, ktorá už nemá byť ukrytá pred zrakmi spoločnosti. Tá sa dnes aktívne zapája do procesu prípravy pokrmu. Výrobcovia kuchýň a spotrebičov sa tomuto trendu prispôsobili a snažia sa pobyt v kuchyni spríjemniť a skrátiť čas prípravy jedla.

Sklo sa vkradlo do kuchynských liniek už skôr, no neustále sa hľadajú nové možnosti jeho využitia. Až v poslednom období sa objavuje aj ako materiál využívaný na čelá skriniek a zásuviek. Matné satinované bezpečnostné sklo s ľahkou údržbou využili aj v kuchyniach Alnostar Satina, ktoré za stupeň inovácie, funkčnosti a kvalitu spracovania získali ocenenie red dot design award a iF product design award 2010 za kvalitu dizajnu. (foto: Alno) 

Sklenené segmenty sa čoraz častejšie objavujú aj ako pracovná doska a záhlavie kuchynskej linky. (foto: KWC)

Trend prelínania kuchyne s obývacou izbou a premeny kuchynskej linky na nábytok obytného priestoru s ukrytými spotrebičmi vznikal pomaly už v predošlých sezónach. Tohtoročné trendy len upevnili túto pozíciu kuchyne a prehĺbili opodstatnenie tohto smeru. (foto: Doimocucine)

Má byť funkčná, praktická, ale aj hravá, a hlavne v priestore. Materiál a farby sú otázkou individuálneho výberu, no prioritu má dnes čierna. Drevo je už stálicou. (foto: Schiffini, dizajn: Giuliano Giaroli)

V súčasnosti sa praktickosť a funkčnosť kuchyne začína chápať ako samozrejmosť a pozornosť sa sústreďuje na estetické stvárnenie kuchyne, keďže tento priestor sa premenil na obytnú miestnosť, zväčša voľne prepojenú s ďalšími obytnými priestormi. Kuchyňa sa tak stáva akýmsi maliarskym plátnom alebo podkladom na kreativitu. (foto: Mobalpa)

Okrem socializácie kuchyne a začlenenia do obytného priestoru je pre nový pohľad na tento priestor a nábytok v ňom charakteristická hravosť. (foto: Riva 1920)

 

V móde sú aj zaoblené rohy a oblinky všeobecne – ako protiklad prísnych strohých puristických kuchýň. (foto: Veneta Cucine, Design: Elisa and Stefano Giovannoni)

ZDROJ: (foto: Indeco)

 

Biela kuchyňa je už dlhodobejšou stálicou, no posledné trendy vnášajú do kuchýň výraznejšiu farebnosť a odvážne farebné kombinácie. Rustikálne zdobenie lištami a zárezmi v ploche kuchynských dvierok sú minulosťou. Moderné sú hladké lesklé plochy, a to aj v kontraste s historizujúcim prostredím.


Text: Kamila Ďuríková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky