Ako vhodne skombinovať batériu s umývadlom

25.07.2012  |     

Zrejme sa vám to už stalo, možno niekde na toalete v reštaurácii, že sa vám pri umývaní pod prinízku a prikrátku batériu ruky ani nezmestili alebo že voda striekala z priveľkej batérie až na podlahu pred miniumývadieko. Nevravím, že na všetko potrebujete profesionálneho dizajnéra, premýšľať však treba vždy, aj pri zdanlivo banálnych záležitostiach. Batéria totiž nie je len lesklá ozdoba umývadla. Mali by spolu vytvoriť harmonickú, a najmä fungujúcu dvojicu.

Možno vám pripadá zbytočné rozoberať takú bežnú vec, akou je umývadlová batéria. Ibaže ak si vyberiete zle, budete sa pre svoju chybu jedovať denne niekoľkokrát. Podľa čoho teda vyberať? Mali by ste zvážiť tri faktory.

Umývadlovú batériu by ste si nemali vyberať len podľa toho, aká sa vám páči, ale aj podľa toho, k akému umývadlu bude patriť – jej rameno by malo byť dostatočne dlhé, aby voda nestekala na rovný okraj umývadla pri batérii (pozor najmä pri väčších umývadlách), ale nie pridlhé, aby vám z umývadlovej misy nestriekala až na podlahu (pozor najmä pri malých umývadielkach). Rameno by malo siahať kúsok pred odtokový otvor (pri pohľade zhora), tak, aby voda za každých okolností tiekla do oblasti okolo odtoku.

Otázka prvá – na čo

V prvom rade si premyslite, na čo všetko chcete umývadlo používať – niekomu stačí umyť si v ňom ruky, iný si zvykne v umývadle umývať napríklad aj vlasy. Tomu by sa mali prispôsobiť rozmery batérie – pri stojančekových batériách je to najmä výška (tá totiž vymedzí voľný priestor medzi výtokom a umývadlom), dôležitá je však aj dĺžka výtoku.

Otázka druhá – s čím

V druhom rade je dôležité brať do úvahy, s akým umývadlom bude batéria skombinovaná. Ide pritom ako o jeho rozmery, tak aj o typ umývadla – inú batériu treba vyberať napríklad k umývadlovej mise položenej na doske, inú k hlbokému umývadlu so širokými keramickými okrajmi. Stojančeková batéria by mala mať opäť vhodnú výšku aj dĺžku ramena, batéria však môže byť aj nástenná, čím sa dostávame k tretej záležitosti, nad ktorou by ste sa mali zamyslieť.

Otázka tretia – ako

Do tretice, samozrejme, netreba zabudnúť ani na to, ako bude batéria vyzerať. Záleží pritom na dizajne, ale aj na type batérie, a tých je naozaj neúrekom – okrem stojančekovej klasiky s pákou to môže byť aj takzvaná trojotvorová batéria (otvory, samozrejme, nie sú v batérii, ale v umývadle), ktorá má popri výtoku aj dva samostatné „kohútiky“. Oba typy môžu byť určené ako na montáž na umývadlo (prípadne vedľa neho na vodorovnú plochu), tak aj na stenu, respektíve inú zvislú plochu pri umývadle. A to je len základ. Ďalšie možnosti ponúka variovanie vzájomného umiestnenia jednotlivých prvkov, nehovoriac o ich tvarovaní.


 

Možností je teda neúrekom a výber bude vďaka tomu zložitý, avšak príjemný.


Text: Erika Kuhnová
Foto: archívy firiem
Zdroj: časopis môj dom, JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Keď sa „stodola“ inšpiruje katalógovými domami

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 4/2019
v predaji


Veľký manuál začiatočníkov v záhrade
Predplatné

kúpiť

Najnovšie príspevky