Užite si wellness priamo u seba doma

24.04.2013  |     

Čo dodá vašej kúpeľni, ale aj životu nový rozmer? Wellness! Zadovážte si hydromasážny systém alebo parný box, či saunu a vytvorte si malé relaxačné centrum priamo v súkromí vášho príbytku.

Hydromasážna vaňa – áno alebo nie?

Najjednoduchšia a zrejme aj najlacnejšia cesta k pravidelnému vodnému relaxu je zadovážiť si hydromasážnu vaňu. Hydromasážny systém sa dá inštalovať aj do už zakúpenej vane, a to dokonca aj vtedy, keď je zabudovaná. 
 
Smaltované, oceľové vane je potrebné kupovať už so zabudovaným masážnym systémom, akrylátovú vaňu je však možné týmto systémom, síce prácne, ale predsa len vybaviť dodatočne. Plast (akrylát) sa jednoduchšie navŕtava. Niektorí výrobcovia ponúkajú hydromasážne vane ako hotové systémy, iní (napríklad Ravak či Sapho) umožňujú vlastnú konfiguráciu. Vyberte si naozaj podľa svojich potrieb a finančných možností. V každom prípade je najlepšie poradiť sa s výrobcom, ktorý vám pomôže pri výbere, montáži aj následnej údržbe. 

Mýty a nepravdy o hydromasážnej vani

Ak ste sa doteraz nevedeli rozhodnúť pre hydromasážnu vaňu, lebo ste počuli, že je príliš hlučná, zapácha alebo sa ťažko čistí, nemáte sa viac čoho obávať. Nové hydromasážne systémy majú už dávno tieto „detské choroby“ za sebou. 
Je pravda, že hydromasáž nie je úplne tichá, pretože už samo prúdenie vody a vzduchu, ako aj chod čerpadla a dúchadla vydávajú zvuk. Väčšinou to ľuďom neprekáža, ak však túžite po relaxe v bublinkách v tichu, len pri obľúbenej hudbe, môžete si vybrať systém Whisper s tichým kompresorom. Kompresor aj dýzy sú špeciálne upravené tak, aby zabezpečili čo najtichší chod. Pri kúpe si rozhodne údaj o hlučnosti dobre všimnite – pokiaľ sa rozhodnete investovať do hydromasážneho systému v panelákovej kúpeľni, vedzte, že o tom budú čoskoro vedieť minimálne najbližší susedia nad vami aj pod vami. Ak bývate v rodinnom dome, nemusí vás hlučnosť natoľko trápiť, ak žijete v bytovke, hľadajte čo najtichší systém.
Ani s údržbou to nie je také zlé. Dajte si pri kúpe pozor a žiadajte hydromasážnu vaňu, ktorá má zabudované zariadenie na dezinfekciu systému prepláchnutím. To by malo byť v rámci štandardnej výbavy systémov, ako aj funkcia automatického vysúšania po vypustení vody z vane. Na trhu je tiež systém Cleantronic, ktorý je ešte účinnejší ako bežné prepláchnutie. Aktívne zložky roztoku pôsobia dlhšie v celom profile potrubia. Navyše, čistenie prebieha automaticky, preto bude vaša námaha minimálna a vyhnete sa aj usádzaniu nečistôt, šíreniu baktérií aj spomínanému zápachu.
Napriek tomu sa odporúča aspoň minimálna očista tela ešte pred ponorením sa do bubliniek. Ak už máte vaňu bez zabudovanej dezinfekcie, venujte jej pravidelnej údržbe väčšiu pozornosť. Nič nepokazíte, ak budete po použití vaňu dezinfikovať použitím odporúčaného prostriedku v optimálnom, výrobcom stanovenom množstve. Najjednoduchšie sa dezinfikuje zapnutím hydromasážneho systému po kúpeli – a to čistou vodou s rozpustenou dezinfekciou. Tento proces je potrebné absolvovať do týždňa. Vzduchový systém (perlička) sa čistí pomocou kompresora – pustí sa „nasucho“ a horúci vzduch vysuší a odstráni zvyškovú vodu pod dnom vane.

 


Text: Jana Veselská a Matej Šišolák, odborná spolupráca Ravak a Poly System
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky