Užite si wellness priamo u seba doma

24.04.2013  |     

Čo dodá vašej kúpeľni, ale aj životu nový rozmer? Wellness! Zadovážte si hydromasážny systém alebo parný box, či saunu a vytvorte si malé relaxačné centrum priamo v súkromí vášho príbytku.

Inšpirácia tureckými kúpeľmi

Ak si na máčanie vo vode nepotrpíte, skúste zrelaxovať v pare. Pouvažujte nad parným boxom či saunou.
V tradičnom tureckom parnom kúpeli pôsobí vlhké teplo, kde má para teplotu približne 45 až 53 °C pri stopercentnej relatívnej vlhkosti vzduchu. Pobytom v pare sa telo prehreje, zrýchli sa metabolizmus a organizmus sa očistí. Na rozdiel od suchej (fínskej) sauny, v ktorej sa využíva horúci vzduch s teplotou 90 až 100 °C, je parná sauna dostupnejšia a použiteľná aj v bežných kúpeľniach.
 
 

Niekoľko medicínskych argumentov v prospech pary:

• Keď sa telo prehreje, rozšíria sa cievy, zrýchli sa krvný obeh a zníži krvný tlak. Zlepší sa prekrvenie, a teda aj látková výmena a z organizmu sa vyplavia škodliviny. 
• Para zbaví telo napätia a kŕčov a postará sa aj o psychické uvoľnenie a odbúranie nahromadeného stresu.
• Teplom sa zvýši elastickosť väziva a svalstva, čím sa uvoľnia kŕčovito stiahnuté svaly a zmiernia sa bolesti.
• Zvýši sa mobilita kĺbov a svalov, čo je dôležité najmä pre športovcov.
• Teplom sa tkanivá kože uvoľnia, prekrvia a napnú, póry sa rozšíria a pokožka sa do hĺbky prečistí.
• Inhaláciou vodnej hmly sa zvlhčujú dýchacie cesty, čo spôsobuje uvoľnenie hlienov a vnútorné očistenie.

Čo je spa?

Spa je masážny bazén na celoročné využitie. Základom je tvarované akrylátové teleso vane. Vane majú rôzny rozmer a kapacitu, špecifické členenie vnútorného priestoru, variabilný počet a rozmiestnenie kresielok, lavičiek alebo ležadiel, každé z nich má danú konfiguráciu dýz na masáž jednotlivých partií tela. Najtypickejšími znakmi spa sú drevený kabinet, do ktorého je spa osadené, a termokryt, ktorý chráni hladinu a zamedzuje energetickým stratám. V spa je stále napustená voda, ktorá sa priebežne dohrieva na požadovanú teplotu, pričom optimálna teplota na hydroterapiu je 37 °C až 39 °C. Filtrácia s ozonizáciou udržujú teplú vodu čistú. Môže sa inštalovať v exteriéri aj v interiéri. 
 

Masáž po stojačky

Alternatívou k masáži v pohodlí vane sú hydromasážne sprchovacie panely. Masážny panel môžete osadiť v sprchovacom kúte. Kombináciou sprchovacieho kúta a hydromasážneho panelu vzniká veľké množstvo variácií. Trendom je však neuzatvárať sa v malom boxe, ale inštalovať panel na stenu v otvorenom priestore. Hydromasážne sprchové panely sú vyrobené z hliníka, ocele alebo skla, v rôznych povrchových úpravách. Okrem pestrosti masážnych dýz spravidla nechýba dažďová hlavová sprcha a ručná sprcha, ani termostatická batéria s detskou poistkou. 

 


Text: Jana Veselská a Matej Šišolák, odborná spolupráca Ravak a Poly System
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky