Užite si wellness priamo u seba doma

24.04.2013  |     

Čo dodá vašej kúpeľni, ale aj životu nový rozmer? Wellness! Zadovážte si hydromasážny systém alebo parný box, či saunu a vytvorte si malé relaxačné centrum priamo v súkromí vášho príbytku.

Najjednoduchšia cesta k domácemu relaxu

Čoraz viac ľudí si dnes uvedomuje potrebu zdravého životného štýlu, v ktorom si musia nájsť priestor a čas na oddych a pohodu. Jednou z možností, ako si udržať zdravie, fyzickú, ale aj psychickú pohodu, je využívať blahodarné účinky vody. 

Novodobý dizajn

Súčasným trendom v ponuke hydromasážnych vaní sú systémy s dizajnovými plochými dýzami Flat s hrúbkou 1 mm (štandardné dýzy majú hrúbky 5 – 8 mm) alebo systémy Invisible Jets, kde sú dýzy neviditeľné a vysúvajú sa až po zapnutí masáže.
 

Hydromasážna vaňa – áno alebo nie?

Najjednoduchšia a zrejme aj najlacnejšia cesta k pravidelnému vodnému relaxu je zadovážiť si hydromasážnu vaňu. Hydromasážny systém sa dá inštalovať aj do už zakúpenej vane, a to dokonca aj vtedy, keď je zabudovaná. 
 
Smaltované, oceľové vane je potrebné kupovať už so zabudovaným masážnym systémom, akrylátovú vaňu je však možné týmto systémom, síce prácne, ale predsa len vybaviť dodatočne. Plast (akrylát) sa jednoduchšie navŕtava. Niektorí výrobcovia ponúkajú hydromasážne vane ako hotové systémy, iní (napríklad Ravak či Sapho) umožňujú vlastnú konfiguráciu. Vyberte si naozaj podľa svojich potrieb a finančných možností. V každom prípade je najlepšie poradiť sa s výrobcom, ktorý vám pomôže pri výbere, montáži aj následnej údržbe. 

Mýty a nepravdy o hydromasážnej vani

Ak ste sa doteraz nevedeli rozhodnúť pre hydromasážnu vaňu, lebo ste počuli, že je príliš hlučná, zapácha alebo sa ťažko čistí, nemáte sa viac čoho obávať. Nové hydromasážne systémy majú už dávno tieto „detské choroby“ za sebou. 
Je pravda, že hydromasáž nie je úplne tichá, pretože už samo prúdenie vody a vzduchu, ako aj chod čerpadla a dúchadla vydávajú zvuk. Väčšinou to ľuďom neprekáža, ak však túžite po relaxe v bublinkách v tichu, len pri obľúbenej hudbe, môžete si vybrať systém Whisper s tichým kompresorom. Kompresor aj dýzy sú špeciálne upravené tak, aby zabezpečili čo najtichší chod. Pri kúpe si rozhodne údaj o hlučnosti dobre všimnite – pokiaľ sa rozhodnete investovať do hydromasážneho systému v panelákovej kúpeľni, vedzte, že o tom budú čoskoro vedieť minimálne najbližší susedia nad vami aj pod vami. Ak bývate v rodinnom dome, nemusí vás hlučnosť natoľko trápiť, ak žijete v bytovke, hľadajte čo najtichší systém.
Ani s údržbou to nie je také zlé. Dajte si pri kúpe pozor a žiadajte hydromasážnu vaňu, ktorá má zabudované zariadenie na dezinfekciu systému prepláchnutím. To by malo byť v rámci štandardnej výbavy systémov, ako aj funkcia automatického vysúšania po vypustení vody z vane. Na trhu je tiež systém Cleantronic, ktorý je ešte účinnejší ako bežné prepláchnutie. Aktívne zložky roztoku pôsobia dlhšie v celom profile potrubia. Navyše, čistenie prebieha automaticky, preto bude vaša námaha minimálna a vyhnete sa aj usádzaniu nečistôt, šíreniu baktérií aj spomínanému zápachu.
Napriek tomu sa odporúča aspoň minimálna očista tela ešte pred ponorením sa do bubliniek. Ak už máte vaňu bez zabudovanej dezinfekcie, venujte jej pravidelnej údržbe väčšiu pozornosť. Nič nepokazíte, ak budete po použití vaňu dezinfikovať použitím odporúčaného prostriedku v optimálnom, výrobcom stanovenom množstve. Najjednoduchšie sa dezinfikuje zapnutím hydromasážneho systému po kúpeli – a to čistou vodou s rozpustenou dezinfekciou. Tento proces je potrebné absolvovať do týždňa. Vzduchový systém (perlička) sa čistí pomocou kompresora – pustí sa „nasucho“ a horúci vzduch vysuší a odstráni zvyškovú vodu pod dnom vane.

 

Voda či vzduch?

Ak rozmýšľate, aký systém si do vane vybrať, zamyslite sa v prvom rade, na aký účel vaňu budete využívať. Masáž po športe? Relax či oddych? Vodná aj vzduchová masáž má každá iný účinok.
 
Hydromasáž – teda vodnú masáž – možno používať na liečbu svalových a kĺbových ochorení. Je tiež vhodná po športových výkonoch na uvoľnenie svalov. Hydromasážny systém využíva pri terapii uzatvorený obeh vody. Čerpadlo nasaje vodu, tlačí ju cez rozvodné potrubie do dýz. Cez tie potom vychádza silný prúd vody, ktorý príjemne masíruje telo.
 
Airmasážny systém, teda „perlička“, cez dýzy nevháňa vodu, ale predhriaty vzduch, čím jemne masíruje pokožku. Perličková masáž je jemnejšia a v jej bublinkách sa po náročnom dni príjemne uvoľníte a zrelaxujete. 
 
Terapeuti zistili, že pre náš organizmus je najlepšia inštalácia dýz v bočnej, chrbtovej a chodidlovej časti vane. Vzduchové dýzy využívajúce špeciálny kompresor sa umiestňujú predovšetkým na dne vane, čiastočne aj v jej chrbtovej časti. 
 
Môžete sa rozhodnúť buď pre jeden zo systémov, alebo aj pre ich kombináciu. Pri používaní ich môžete spustiť jednotlivo alebo naraz. Je len na vás, čo vám bude v danej chvíli lepšie vyhovovať. 

Chromoterapia 

Komu nestačia bublinky, môže si relax umocniť farbou. Chromoterapia je špeciálny systém, ktorý využíva pôsobenie energie svetla a farieb na organizmus človeka. Farby dúhy – optický úkaz chápaný ako dobré znamenie a signalizujúci koniec búrky v nás vzbudzuje optimizmus a má pozitívny vplyv na náš duševný a fyzický stav.
 
Používajú sa pritom štyri základné farby, ktoré sa plynulo striedajú. I keď vám náš časopis nemôže zaručiť stopercentnú účinnosť chromoterapie, jej zástancovia (www.virive-bazeny.cz) tvrdia, že: 
 
a) Modrú oceníte, keď sa potrebujete upokojiť a skoncentrovať. Navyše, modrá podporí vašu kreativitu, a zároveň je podľa niektorých pomocníkom v boji s celulitídou či nadbytočnými kilami. Utlmuje chuť k jedlu, tíši bolesť, upokojuje a chladí.
 
b) Zelená odjakživa evokuje prírodu a jej pokoj. Uvedie vás do duševnej pohody, zníži krvný tlak a pri nespavosti pomôže lepšie zaspávať. Zotavuje a má pozitívny vplyv na detoxikáciu tela.
 
c) Ak potrebujete povzbudiť, využite žltú farbu. Tá odráža veľké množstvo svetla a burcuje tak nielen oko, ale aj myseľ. Dodá vám energiu aj pozitívne naladenie. Boj s melanchóliou a mrzutosťou tak bude omnoho jednoduchší. 
 
d) Červená vás osvieži a rozprúdi vám krv. Mala by pomôcť pri dýchacích a reumatických problémoch, ochorení kože a astme. Urýchľuje aj látkovú výmenu.
 
e) Oranžová vás povzbudí, zlepší náladu, posilní vašu energiu. Zbavuje depresie a smútku, pôsobí pri strate chuti do jedla, pri anémii a anorexii, pomáha pri správnom mentálnom vývoji.
 
f) Fialová dodáva duševnú silu, zlepšuje neurologické komplikácie, pôsobí pri ochoreniach lymfatického systému. 
 
g) Nezabúdajme na denné svetlo. Riadi mnohé fyziologické a psychické procesy človeka, znižuje stres.
Celkovo funguje ako štartovací systém všetkých fyziologických funkcií nášho tela.
 
Chromoterapia H2O Color je samostatný výrobok, kompatibilný s väčšinou typov akrylátových vaní na trhu. Prehľadnou klávesnicou môžete regulovať intenzitu svetla a teplotu bieleho svetla, nastaviť rýchlosť prelínania farieb alebo ho zastaviť na najobľúbenejšej farbe a vytvoriť si tak atmosféru podľa nálady. Je umiestnená v kvalitnom pochrómovanom tele.

Inšpirácia tureckými kúpeľmi

Ak si na máčanie vo vode nepotrpíte, skúste zrelaxovať v pare. Pouvažujte nad parným boxom či saunou.
V tradičnom tureckom parnom kúpeli pôsobí vlhké teplo, kde má para teplotu približne 45 až 53 °C pri stopercentnej relatívnej vlhkosti vzduchu. Pobytom v pare sa telo prehreje, zrýchli sa metabolizmus a organizmus sa očistí. Na rozdiel od suchej (fínskej) sauny, v ktorej sa využíva horúci vzduch s teplotou 90 až 100 °C, je parná sauna dostupnejšia a použiteľná aj v bežných kúpeľniach.
 
 

Niekoľko medicínskych argumentov v prospech pary:

• Keď sa telo prehreje, rozšíria sa cievy, zrýchli sa krvný obeh a zníži krvný tlak. Zlepší sa prekrvenie, a teda aj látková výmena a z organizmu sa vyplavia škodliviny. 
• Para zbaví telo napätia a kŕčov a postará sa aj o psychické uvoľnenie a odbúranie nahromadeného stresu.
• Teplom sa zvýši elastickosť väziva a svalstva, čím sa uvoľnia kŕčovito stiahnuté svaly a zmiernia sa bolesti.
• Zvýši sa mobilita kĺbov a svalov, čo je dôležité najmä pre športovcov.
• Teplom sa tkanivá kože uvoľnia, prekrvia a napnú, póry sa rozšíria a pokožka sa do hĺbky prečistí.
• Inhaláciou vodnej hmly sa zvlhčujú dýchacie cesty, čo spôsobuje uvoľnenie hlienov a vnútorné očistenie.

Čo je spa?

Spa je masážny bazén na celoročné využitie. Základom je tvarované akrylátové teleso vane. Vane majú rôzny rozmer a kapacitu, špecifické členenie vnútorného priestoru, variabilný počet a rozmiestnenie kresielok, lavičiek alebo ležadiel, každé z nich má danú konfiguráciu dýz na masáž jednotlivých partií tela. Najtypickejšími znakmi spa sú drevený kabinet, do ktorého je spa osadené, a termokryt, ktorý chráni hladinu a zamedzuje energetickým stratám. V spa je stále napustená voda, ktorá sa priebežne dohrieva na požadovanú teplotu, pričom optimálna teplota na hydroterapiu je 37 °C až 39 °C. Filtrácia s ozonizáciou udržujú teplú vodu čistú. Môže sa inštalovať v exteriéri aj v interiéri. 
 

Masáž po stojačky

Alternatívou k masáži v pohodlí vane sú hydromasážne sprchovacie panely. Masážny panel môžete osadiť v sprchovacom kúte. Kombináciou sprchovacieho kúta a hydromasážneho panelu vzniká veľké množstvo variácií. Trendom je však neuzatvárať sa v malom boxe, ale inštalovať panel na stenu v otvorenom priestore. Hydromasážne sprchové panely sú vyrobené z hliníka, ocele alebo skla, v rôznych povrchových úpravách. Okrem pestrosti masážnych dýz spravidla nechýba dažďová hlavová sprcha a ručná sprcha, ani termostatická batéria s detskou poistkou. 

 


Text: Jana Veselská a Matej Šišolák, odborná spolupráca Ravak a Poly System
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky