Kúpeľňová premena, ktorá vzišla z manželského kompromisu

10.12.2014  |     

Najlepšie by bolo prísť už do hotového. Nereálne. Nezostávalo preto nič iné, len sa vrhnúť do bytového „naháča“ a poukladať si doňho len to skutočne chcené a vytúžené. Pozrite sa, čo všetko sa dá urobiť s malým priestorom, s prírodným pokladom a drobnosťami.

Keď vaše manželstvo vydrží výber obkladov, vydrží už všetko. Alebo sa rozvediete a nájdete si partnera, ktorému na zariadení bývania nezáleží, alebo spravíte kompromis s miernym príklonom k ženskému vkusu. Zvíťazil kompromis. Po krkolomných a „vzťaholomných“ návštevách kúpeľňových štúdií, obchodov s obkladmi a dlažbami, obchodov so všehochuťou, kde nájdete čokoľvek, a po „weboklikoch“ dospeli k rozhodnutiu – nie drahému, nie škaredému. Kompromisom medzi farbou kaki a odtieňmi ružovej boli neutrálne odtiene hnedej. Výsledkom sú trojuholníky v kombinácii s mierne mramorovými obkladmi, takzvanými wellnessovo-saunovými, ktoré túto atmosféru pripomenú po každom ľahnutí do vane. Tá, spoločne s ostatnou sanitou a armatúrami, zostala v rukách muža – premyslený čin ženy :-), aby sa neskôr diali veci podľa jej myšlienkových pochodov. Tak sa im do mužsko-žensko-neutrálnej kúpeľne dostali napríklad aj vešiaky v tvare sovy či „čajkovská“ ozdoba.

tip
Rebelantská geometria. Móda je dnes trošku inde. Kým prednedávnom zaťato presadzovala použitie jedného tvaru, dnes je všetko úplne inak. Kombinujte kruhy, trojuholníky aj štvorce.

Vaňa Kaldewei Cayono, 180 × 80 cm, 446 €, www.vivaeshop.sk; okrúhle zrkadlo na zavesenie, priemer 45 cm, 42,57 €, www.bellarose.sk

Postupne ale kúpeľňa pod ich rukami naberala na kráse, rástla, vyvíjala sa, až kým nebola hotová. Sčasti. Z tej náročnejšej. Dvere posunuté, aby sa vošla aj väčšia vaňa, radiátor na svojom mieste, obklad všade, kam sa človek pozrel. Kúpeľňa čakala už len na stolárske zručnosti manžela a tie sa konečne mohli dostaviť. Dozrel čas, aby sa k slovu dostalo drevo. Aby zakrylo nedostatky a tú lesklú dokonalosť „zašpinilo“. Nové drevené trámy nadobudli punc staroby vďaka kefovacej brúske a handričkovému náteru. Obložili nimi miesta, s ktorými neboli spokojní, a prekryli tak to, čo malo zostať pred zrakom ostatných neviditeľné. So slovami „ako si to spravíme, tak to budeme mať a bude to naše“ manželia niektoré nedokonalosti povýšili na originalitu. 

Vonkajšia lampa Russel, 184 €, www.anglickasezona.cz

Rada: Aj keď všetko vo vás bude chcieť pokračovať, dodržte presne stanovené lehoty schnutia uvedené na obale. Zaručíte si tým kvalitu odvedenej práce, pretože nie vždy stačia kvalitné produkty, ako v tomto prípade produkty od značky Ceresit. Všetko má mať svoj čas a výrobca vie presne aký, tak ho každej práci doprajte.

Umývadlová misa Duravit Starck 1, 519,18 €, www.vivaeshop.sk; páková umývadlová batéria Hansgrohe Talis Classic, 351,84 €, www.vivaeshop.sk

Vešiak Owl, 9,25 €, www.bellarose.sk​

Posledným splnením si kúpeľňového sna bola masívna drevená skrinka s okrúhlym umývadlom a batériou, ktorá akoby vyrástla z drevenej dosky. V rukách manžela sa drevo vždy premieňa na originálny skvost, po ktorom prahne duša každého priestoru. Kúpeľňa bola hotová. Stačilo pár drobností, ktoré ju „zašpinili“ = dodali jej vzhľad zabývania a zmiernili lesklý luxus obkladu. Mohol sa začať zatiaľ aspoň kúpeľňový život. Ich kroky však vyrazili iným smerom. Ďalší cieľ – spálňa.   

Rada: Ideálnou voľbou je vybrať sa do kúpeľňového štúdia či showroomu, kde nájdete všetko spolu s odborníkmi na slovo vzatými pokope. Ušetríte si tým vzácny čas a nervy nielen pri kúpe, ale aj pri inštalácii. A rozhodne do tohto nákupu investujte. Sanita či armatúry sa tak často v domácnosti nemenia, preto to chce kvalitu.

Že ste prišli o niečo cenné, si uvedomíte, až keď to stratíte. V poradí elektrina a WC, voda a WC, samotné WC a nakoniec vaňa. Vlastne, všetko sa vždy točí okolo toalety. Nech bolo čokoľvek ďalšie dokončené, spokojnosť nastala až po nasadení trónu. Preto patrí vďaka všetkým okolitým bufetom a reštauráciám, ktoré boli poruke v prípade najvyššej núdze. Tá menšia núdza sa dá vždy buď prekabátiť, alebo možno vymyslíte riešenie na jej rýchle „odnúdzenie“.

Luster Salma, 144 €, www.anglickasezona.cz Závesné WC Duravit DuraStyle, 186,66 €, www.vivaeshop.sk; sedadlo na WC Duravit Durastyle so sklápacou automatikou SoftClose, 120,36 €, www.vivaeshop.sk; drevená dekorácia Bird, 21,09 €, www.bellarose.sk

Kov, drevo, korok a kadejaké ďalšie prvky takto nasurovo vnesú do vašej domácnosti originalitu.

Lucka a Peťo

Zariadiť byt, ak sú v ňom dvaja, je zložitejšie ako hlavolam. Nakoniec zvíťazilo to, čo majú radi obaja – jemné prírodné farby a poriadne kusy dreva. Konečne sú vo svojom a návrat domov je o to krajší, keď vedia, že všetko, čo sa tam nachádza, prešlo ich rukami a mysľou. Vizuálno patrí žene, výroba je na mužovi. Vražedná kombinácia, ale keď sa podarí, stojí rozhodne za to. Sledujte spolu s nami ich zariaďovanie aj v ďalších číslach.


Text: Lucia Pristachová Hô-Chí
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky