Ako jednoduchými trikmi vyťažiť z malej kúpeľne maximum

25.02.2016  |     

Aj vy po náročnom dni snívate o relaxe v horúcej vani a radi by ste tak zo seba spláchli stres? Nie každý má však veľkorysú kúpeľňu, do ktorej sa komfortne zmestí luxusné príslušenstvo. Aj z malej kúpeľne sa ale dá pomerne jednoduchými trikmi vyťažiť maximum.

V súčasnosti je pravdepodobné, že žijete skôr v byte s malou kúpeľňou, kde pri vyzliekaní alebo vstupe do sprchy narazíte do dverí či umývadla. Ešte horšie je, ak sa do kúpeľne nevojde viac ako jedna dospelá osoba, čo je v mnohých prípadoch každodenná realita. Skôr ako úplne rezignujete, však skúste znovu preskúmať rozloženie existujúcej kúpeľne. Aj tá malá môže byť vkusná a plne funkčná, len treba dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Dobre navrhnuté usporiadanie pomôže vyriešiť uvedené problémy, budete ale musieť urobiť niekoľko kompromisov.

Sprchový kút namiesto vane

Jedným z nich je napríklad voľba sprchového kúta namiesto vane. V uplynulých rokoch si získal sprchový kút veľkú obľubu. Zaberá prirodzene menej miesta ako vaňa a jeho sklenené dvere navyše vytvárajú ilúziu väčšieho priestoru. 

Správna farebnosť

Jedným z trikov, aby malá kúpeľňa vyzerala väčšia a pohodlnejšia, je voľba mäkkých svetlých farieb. Ak ju chcete opticky zväčšiť, mali by ste použiť neutrálne alebo pastelové odtiene. Neutrálne farby nemusia byť vôbec nudné. Biela a pastelové odtiene sú dokonca tohtoročným hitom. Nemusíte sa pritom pridŕžať tradičnej bielej a béžovej. Aby dostala malá kúpeľňa moderný nádych, kúpte si uteráky alebo doplnky v odvážnych farbách. Tmavým odtieňom, ktoré priestor „zatvoria“, sa však určite vyhnite. 

Zrkadlo a osvetlenie

Kúpeľňu opticky zväčší aj veľké zrkadlo, ktoré možno použiť po celej šírke jednej steny. Ako dobrý nápad sa ukázala zrkadlová skrinka s úložným priestorom a zabudovaným osvetlením. Nepodceňte ani osvetlenie – ak nie je zvolené správne, kúpeľňa pôsobí ešte viac stiesnene. Určite sa vyhnite lustrom či iným veľkým svietidlám, ktoré zaberajú zbytočne veľa miesta. V strope zapustené osvetlenie je najlepšou voľbou. 

Pozor na „wow“ efekt

Výber správneho umývadla je v prípade malej kúpeľne naozaj zásadný. Buďte realisti a zabudnite na dve umývadlá – mohlo by sa to skončiť veľmi rozpačito až komicky, keďže im budete musieť obetovať napríklad práčku, ktorá sa do kúpeľne už nevojde a bude sa musieť presunúť do kuchyne. Triezvosť a chápanie kontextu je vždy lepší prístup ako krátkodobý „wow“ efekt. Zvoľte radšej tradičné umývadlo so spodnou skrinkou, ktorá ponúkne dobrý úložný priestor v inak nie veľmi využiteľnej kúpeľňovej časti.

 

 

Aký priestor naozaj potrebujete?

Aj so všetkým nutným zariadením musí byť v kúpeľni dostatok miesta, aby ste mohli pohodlne vyjsť z vane, osušiť sa po sprchovaní alebo si vyčistiť zuby pred umývadlom bez narazenia do rohu skrinky či práčky. Na získanie dostatočného priestoru je nutné rešpektovať všeobecné dispozičné zásady a dodržiavať minimálne vzdialenosti medzi jednotlivými zariaďovacími predmetmi, vzdialenosti od stien a priechodnosť uličiek. 

7 tipov do malých kúpeľní

1 Používajte svetlé farby, ktoré kúpeľňu opticky zväčšia.

2 Zvoľte dostatočné osvetlenie, na luxoch určite nešetrite.

3 Vyberte vhodné zariaďovacie prvky a inštalačné príslušenstvo, pozor na mierku.

4 Myslite na vhodný úložný systém na všetko potrebné.

5 Ak je to čo i len trochu možné, práčku so sušičkou umiestnite do inej miestnosti.

6 Dbajte na výber doplnkov a dekorácií, docielite nimi správnu atmosféru.

7 Použite obdĺžnikový obklad s väčšími rozmermi v horizontálnom smere a veľkoformátovú dlažbu, aby sa priestor spájal, nie rozdeľoval škárami.

PRIPRAVILI LUCIA MESZÁROVÁ, WWW.DESIGNACADEMY.SK A ŽAK 
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ Kuchyňa a kúpeľňa, 2014, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 4/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

Najnovšie príspevky