Dva návrhy na rekonštrukciu kúpeľňe pre mladú rodinu, ktorá hľadala pomoc

23.03.2016  |     

Návrh na rekonštrukciu kúpeľne mladej rodiny, ktorá mala o jej vizuáli určitú predstavu, do značnej miery limitovali čerstvo vybudované vývody, do ktorých sa už neplánovalo zasahovať. Architekt pre nich na mieru pripravil dve riešenia. Pozrite sa, ako si poradil s ich zadaním.

váš problém

Dobrý deň, rekonštruujeme kúpeľňu a radi by sme si nechali poradiť s jej zariadením. Kúpeľňa by sa mala niesť v bielych tónoch, na skrinky by mal byť použitý dekor svetlý dub. Umývadlo a batérie by sme chceli skôr hranaté. V kúpeľni by sme radi mali aj otvor na zhadzovanie bielizne.

Vopred veľmi pekne ďakujeme. Rodina Malá

riešenie architekta

Pre mladú rodinu, ktorá nás žiadala o pomoc pri riešení kúpeľne, som pripravil dva varianty. Jednou z požiadaviek bolo biele ladenie priestoru, čoho som sa pri návrhoch pridŕžal. Nepoužil som však iba prvky v bielej farebnosti – tá totiž môže pôsobiť sterilne a v človeku vzbudzovať pocity neistoty. V oboch variantoch je preto použitá tmavá štvorcová dlažba. Aby ani biele steny neboli iba biele a aby som do nich vniesol určitú hierarchiu, okolo zrkadla a do sprchového kúta som navrhol obklad z lesklej keramickej mozaiky hexagón, ktorý tieto miesta jemne podčiarkne. 

Rozmery kúpeľne: 2,20 × 2,74 m

1. riešenie

Hoci sa architekt rozhodol pre tmavú podlahu, biela farba v prvom variante výrazne dominuje presne tak, ako si to zadávatelia želali. Symetrická skrinka pod umývadlom je v želanom dekore svetlý dub a okrem hlavnej úložnej plochy ukrýva aj otvor na zhadzovanie bielizne, ktorá potom priamo padá do koša v práčovni. 

1 Veľké zrkadlo bez rámu nalepené na stene za umývadlom priestor opticky zväčšuje. 

2 V kúpeľni sa nachádza praktické dvojumývadlo, ktoré je v rámci prvého riešenia rovnako ako zrkadlo umiestnené stredovo. V umývadlovej skrinke sú skryté zásuvky, kde sa okrem miesta na hygienické potreby nachádza aj priestor na sifón. V jej ľavej časti je umiestnený poklop na zhodenie bielizne. 

3 Majitelia nechceli mať vaňu obloženú tradičným obkladačkami. Uvažovalo sa o dreve, a keďže jedným z limitov rekonštrukcie bol aj nižší rozpočet, rozhodli sme sa nahradiť ho akrylátovými doskami v rovnakom dekore ako pri skrinke. 

4 Akrylátová časť okolo vane sa potiahla až do susediaceho sprchového kúta. Slúžiť môže ako praktická polica na odloženie všetkých kozmetických nevyhnutností alebo sa na ňu dá v prípade potreby aj sadnúť. 

2. riešenie

Druhý návrh sa od prvého líši použitím tmavého obkladu (čierny hexagón) a riešením skrinky, ktorá je v tomto prípade asymetrická. Iným spôsobom je vyriešený aj otvor na bielizeň – v hornej doske skrinky je kruhový kryt v rovnakom vyhotovení ako celá skrinka. Ide o technicky trochu menej náročné riešenie, rúra na zhadzovanie má mať kruhový prierez a nie je nutné riešiť zlom cez kĺb ako v prvom variante.

1 Tmavý obklad predstavuje v prípade tohto riešenia naozaj vkusné oživenie. Kombinácia bielej, čiernej a dreveného dekoru navyše pôsobí čistým dojmom. Zrkadlo sa v prípade tohto riešenia podsvietilo, čo pekne vyzerá najmä v kombinácii s čiernou mozaikou.

2 Umývadlo aj zrkadlo sú v prípade druhého variantu posunuté napravo – úplne k dverám – a pod ním sú dve zásuvky. Naľavo od umývadla je ako súčasť kúpeľňovej skrinky riešený aj želaný otvor na zhadzovanie. 

3 Na jednoduché sklenené police umiestnené nad otvorom na bielizeň sa môžu umiestniť rôzne dekorácie či sviečky, ale aj obľúbené parfumy. 

4 Celosklenený sprchový kút priestor opticky odľahčuje. Súprava s ručnou a hornou sprchou sa zase postará o komfort pri sprchovaní. Použitie mozaiky namiesto tradičnej dlažby vnáša do priestoru dynamiku a príjemnú hravosť.

Ing. arch. Michal Ondrejčo
architekt (FA STU Bratislava)
T: +421 905 857 680
M: michal.ondrejco@gmail.com

ZDROJ Kuchyňa a kúpeľňa 2014

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 01/2020
v predaji


Začína sezóna výsevov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky