Osobitá premena: Nechceli tuctovú krásavicu, ale príjemnú kúpeľňu s kvetmi

17.01.2017  |     

Domáci nechceli „nejakú tuctovú katalógovú krásavicu“, žiadalo sa im niečo trochu osobité, príjemné, a zároveň praktické. Chceli ponechať kúpeľni ľahkosť a vzdušnosť. Preto sme ju nezapratali množstvom nábytku, namiesto toho sme však siahli po rastlinách. Keď má kúpeľňa okno, inak sa ani nedá.

AKÉ RASTLINY SME POUŽILI

Nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata), aloa pravá (Aloe vera), palma areková (Chrysalidocarpus lutescens), orchidea (Phalaenopsis), potosovec zlatý (Epipremnum aureum), brečtan (Hedera helix) 

Keďže uprataná kúpeľňa pôsobí vždy čistejšie, rozhodli sme sa veci na osobnú hygienu schovať do vysokej skrinky a na očiach ponechať len to, čo vytvára v kúpeľni oddychovú atmosféru. Pastelové farby pôsobia pozitívne na psychiku, tie sme použili na obklady a dlažbu. V kombinácii s bielou navodzujú pocit čistoty. No a rastliny rozšírili kúpeľňu o ďalšiu dimenziu – sviežosť a energiu, ktorú domáci oceňujú najmä ráno

Kúpeľňa má 6,7 m2. Ani malá, ani veľká. Taká akurát, aby sa v nej ani pri rannej očiste nemotali domáci navzájom pod nohy. Zatiaľ čo jeden začína deň sprchou, druhý si pokojne môže upravovať frizúru vo veľkom zrkadle. V pôvodom návrhu časť kúpeľne zaberala vaňa, napokon sa však majitelia priklonili k variantu len so sprchovacím kútom. Keby sa im však v budúcnosti žiadala romantika vo vani pri sviečkach, predpríprava na osadenie vane a batérií čaká ticho za obkladmi a pod dlažbou. Zatiaľ si kút anektoval vešiak z lipového dreva v betónovej „papučke“. Na jeho výrobu sme použili väčší konár, ktorý sme olúpali z kôry, obrúsili a osadili do cementového základu – slúži ako ťažidlo. Sprchovací kút je bez vaničky, vyspádovaný a so zapusteným odtokom. Na podlahu sme zámerne zvolili kamennú mozaiku: jednak sme chceli aj opticky odlíšiť sprchovaciu časť a jednak sa nám s mozaikou pri lepení pracovalo lepšie ako s veľkými formátmi dlažby, ktorá je na podlahe v ostatnej časti kúpeľne. 

Obklad: Oceanis, zn. Venus, cappuccino a light cappuccino, perleť, 25,2 × 40,4 cm, 14,79 €/m2; listela Oceanis cappuccino, 4,79 €/ks, Siko

Stena: základ – biela interiérová farba + tmavozelená a čierna tónovacia farba Hetcolor

Podlaha v sprchovacom kúte: kamenná mozaika Mistica, zn. Premium Mosaic Stone, 36,29 €/m2, Siko

Podlaha v kúpeľni: Concept, 45 × 45 cm, 15 €/m2, RAKO

AKO V GALÉRII Stenu pri toalete okrem rebríkového radiátora „nezdobilo“ zhola nič, zívala prázdnotou. Tak sme ju začali postupne zapĺňať zarámovanými plagátmi s rastlinnými motívmi a citátmi. Zámerne sme ju nezaplnili hneď celú. Nechali sme priestor na realizáciu domácim, časom iste budú pribúdať do zbierky nové obrazy, nové myšlienky. 

V snahe minimalizovať vŕtanie do stien sme zvolili na uteráky háčiky s vákuovou prísavkou, ktoré sú nanajvýš praktické – keď budú treba inde, jednoducho sa „presajú“ na nové miesto. Na rovnakom princípe funguje aj polička v sprchovacom kúte. Pri výrobe držiaka na toaletný papier sme sa inšpirovali jeho väčším „bratom“. Aby sme ochránili podlahu pri prípadnom posúvaní držiaka, podlepili sme cementový základ mäkkou podložkou (ak by ste sa pre taký rozhodli, pokojne môže byť aj pena pod parkety). K pohodliu každého návštevníka toalety prispievajú aj knihy na nike, časopisy v košíku a zásoby toaletného papiera, ktoré treba mať vždy poruke. 

ABY SME PRIESTOR KÚPEĽNE NEUZATVORILI DO NUDY, STENU S DVERAMI SME NEOBKLADALI, ALE IBA NATRELI FARBOU. 

UPEČTE SI STARÝ PAPIER

Najskôr sme si vytlačili citát na papier, ten sme v rukách pokrčili do guľôčky, vyrovnali a na plechu na pečenie „topili“ v 1/2 šálky instantnej kávy 3 až 7 minút. Potom sme ho preniesli na suchý plech, navrch sme hodili zopár zrniek instantnej kávy a po chvíli, keď sa granuly rozpili, sme ich jemne odsali servítkou. Potom sme papier dali piecť do rúry asi na 5 minút pri 150 °C.

Partneri premeny:

text a produkcia Martina Deríková
foto Miro Pochyba, archív firiem
zdroj časopis Tvorivé Bývanie 4/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky