Ako „nafúknuť“ malú kúpeľňu a veľkú zútulniť?

04.04.2017  |     

Hoci veľkosť svojej kúpeľne len tak ľahko nezmeníte, čarovať s jej priestorom môžete aj pomocou zariadenia. Existuje niekoľko pravidiel, ktoré veľkú kúpeľňu zútulnia a malú zasa „nafúknu“.

Kúpeľňa s veľkosťou izby

Vkusne a funkčne zariadiť veľkú kúpeľňu môže byť rovnaká výzva, ako opticky zväčšiť malú kúpeľňu. V prvom rade sa vyvarujte toho, že do veľkej miestnosti umiestnite všetko zariadenie po obvode a v strede ostane prázdny nevyužitý priestor. Kúpeľňa potom vyzerá neútulne a premárnite tak jej potenciál. Veľká kúpeľňa znesie i väčšie vybavenie, ktoré môže vybiehať do priestoru.

Hitom je voľne stojaca vaňa. Ak to dispozícia umožňuje, doprajte si z takejto vane aj patričný výhľad vďaka zaskleniu. Kúpeľne väčších rozmerov hravo skryjú za posuvné dvere technické zázemie s kotlom, práčkou či sušičkou. Bonbónikom môže byť vyvýšená relaxačná zóna, prípadne pódium s vaňou, kreslom, ležadlom či saunou. Dlažby a obklady voľte veľkoformátové a báť sa nemusíte ani tmavých farieb. Namiesto jedného centrálneho svetla si nasvieťte každú zónu zvlášť.

Malá, ale funkčná i vkusná zároveň

Skôr ako si začnete lámať hlavu nad tým, čo všetko vtesnať do malej kúpeľne, skúste sa zamyslieť, čo v nej potrebovať nebudete. Ak je to možné, práčku a sušičku umiestnite do inej miestnosti. Sprchový kút zaberá prirodzene menej miesta ako vaňa, ak sa však nechcete vzdať možnosti kúpania, pouvažujte nad minivaňou alebo asymetrickou vaňou.

Ďalším účinným trikom je menšia hĺbka sanity. V každej kúpeľni by mal byť dostatok miesta, aby ste sa mohli po sprchovaní pohodlne osušiť, vystúpiť z vane alebo si vyčistiť zuby pred umývadlom bez toho, aby ste sa udierali do skriniek. Dobre premyslená kúpeľňová skrinka pojme väčšie uteráky aj drobnosti, ktoré budú vždy poruke. Kúpeľňu opticky zväčší zrkadlo, ktoré môžete umiestniť na celú stenu. Najlepšou voľbou je v strope zapustené osvetlenie.

Šikovné riešenia

Dnes nájdete na kúpeľňovom trhu množstvo riešení, ktoré dokážu ušetriť miesto presne tam, kde potrebujete. Výrobcovia kúpeľňového nábytku ponúkajú skrinky, ktoré sú nielen funkčné a estetické, ale ktoré sa vďaka svojim ultraštíhlym rozmerom zmestia skutočne všade. V prípade, že vám miesto uberá i otváranie horných dvierok, zvoľte si posuvné varianty.

Na trhu existuje aj radiátor so zrkadlom na prednej strane či sprchové súpravy vhodné do kúpeľní, kde sa nedá spraviť podomietkové riešenie. Záchod a bidet v jednom vám takisto „podaruje“ v kúpeľni niekoľko centimetrov. Ak sa dá, úložný priestor si vytvorte aj v nike steny za vaňou či sprchovým kútom a odpadne vám starosť, kam so všetkou kozmetikou.

PRIPRAVILA: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 3/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky