Ako sa dá v kúpeľni čarovať s obkladmi a dlažbami

30.05.2017  |     

Obklady a dlažby do kúpeľní ponúkajú v súčasnosti naozaj nebývalé možnosti a dá sa s nimi doslova čarovať. Môžete nimi opticky zväčšiť menšiu kúpeľňu alebo ju premeniť na hravé miesto, ktoré vás bude nabíjať energiou.

Obklady a dlažby 

Do interiérov sa vyrábajú z nespekaných nasiakavých základov, ktoré nie sú mrazuvzdorné. Na tento základ sa nanáša povrchová glazúra, ktorej súčasťou môžu byť aj iné materiály ako kov či sklo. Špecifickým prvkom sú mozaiky, v rámci ktorých sa na podkladovú sieťku skladajú jednotlivé dieliky, často aj z iných materiálov ako keramika. Ponuka farebností a motívov je v súčasnosti naozaj obrovská. Pri nanášaní povrchovej glazúry sa využíva technológia digitálnej tlače, ktorá umožňuje prakticky akýkoľvek dekor. Voliť môžete matné povrchy, ale aj čoraz populárnejší vysoký lesk (ten však v priestoroch kúpeľní nie je vhodný na dlažbu), resp. rôzne reliéfy. 

Čo je najdôležitejšie pri výbere obkladov a dlažieb? Ako postupovať pri zariaďovaní malej kúpeľne?

Jaroslav Vačkář

vedúci podpory predaja SIKO

Pri ich výbere vždy zohľadnite, do akých priestorov ich plánujete inštalovať. Interiérové obklady a dlažby nikdy nepoužite na balkóny a vonkajšie schody, popraskali by. Do kúpeľne a kuchyne, teda vykurovaných priestorov, voľte dlaždice s vyššou nasiakavosťou, do garáže zase záťažové dlažby. Obklad patrí na stenu a dlažba na podlahu, čoraz častejšie sa však používa aj na steny, čím sa zabezpečí celistvý vzhľad priestoru.

Do menších kúpeľní voľte väčšie formáty obkladov v svetlých farbách a klaďte ich na šírku, čím sa priestor zväčší. Vyhnite sa v nich použitiu viacerých dekoračných prvkov súčasne. V prípade dlažby uprednostnite štvorcový formát (45 × 45 cm alebo 60 × 60 cm). Pred kladením vždy skontrolujte, či sú všetky produkty rovnakej šarže a riaďte sa odporúčanými skladbami výrobcu. Pozor na použitie dlažieb s klzkým povrchom. 

Aké rozmery obkladov a dlažieb sú v súčasnosti populárne a aké sú možnosti ich použitia? 

Ing. Václav Vančura
špecialista kúpeľnových štúdií Kúpeľne Ptáček

Formát dlaždíc súvisí s ich použitím. V posledných rokoch však rastie trend zväčšovania formátov (až na 100 – 150 × 300 cm). Menšie formáty sú vhodné na riešenie zložitejších dispozícií, kde by bola práca s veľkoformátovou dlažbou, resp. obkladom náročná, prípadne ich možno využiť aj na optické zväčšenie priestoru. Báť sa nemusíte ani kombinácie mozaiky a veľkých formátov – docielite ňou vítané oživenie. Hrúbku obkladov a dlažby ovplyvňuje technológia výroby aj formát. Platí, že väčšie formáty sú hrubšie i ťažšie. Hrúbka bežných dlaždíc sa pohybuje na úrovni 6 až 12 mm. Moderné technológie však umožňujú vyrobiť veľké formáty s hrúbkou od 3 mm. Pri výbere obkladov, resp. dlažieb do kúpeľne, je potrebné zohľadňovať práve hrúbku materiálu – aby stena pôsobila jednotne a neboli na nej nevzhľadné odskoky.

 

Štýl 1: Plastické vzory

• Použitie 3D obkladov si nachádza čoraz viac priaznivcov. Nemusí ísť vždy o výrazné plastické prvky, atraktívnym riešením sú aj rôzne stvárnené nerovné línie, ktoré môžu pripomínať napríklad cement.   

Štýl 2: Lesk a štruktúra

• Výrazný lesk získava v moderných kúpeľniach čoraz väčší priestor. Hladkú štruktúru dlaždíc so skosenými hranami môže dopĺňať viac či menej výrazná štruktúra. Staviť môžete aj na nevšednú farebnosť alebo atypický spôsob kladenia. 

Štýl 3: V znamení elegancie a čistoty

• Modré a sivé tóny kúpeľni lichotia, pôsobia elegantne a čisto. Ak ju chcete oživiť, zvoľte dekor s výraznejším farebným okrajom, čo vo výsledku vytvorí veľmi zaujímavý efekt. Báť sa nemusíte ani miešania viacerých odtieňov.  

Štýl 4: Takmer ako akvarel

• Nadchýna vás atmosféra starých čias a ťažké látky s kvetinovým vzorom? Podobnú náladu si môžete preniesť aj do svojej kúpeľne. Čo takto veľkoformátový obklad, ktorý svojím motívom pripomína precízne namaľovaný akvarel alebo vzorovanú tapetu?   

Štýl 5: Hravé puzzle

• Ani kúpeľňa v tmavých tónoch nemusí pôsobiť stroho, stačí sa pohrať s kladením vzorovaného obkladu či dlažby a vytvoriť jedinečné motívy. Pripraviť si ich môžete v predstihu, no zaujímavo môže ukázať aj náhodné usporiadanie.  
 

Štýl 6: Prírodné motívy

• Imitácie prírodných materiálov, predovšetkým dreva či kameňa, predstavujú dobrú voľbu prakticky do každej kúpeľne. Ak siahnete po dlažbe s vysokou odtieňovou kolísavosťou, každý kus bude originál. 

Štýl 7: Jemné vlny

• Ak chcete priestor kúpeľne zútulniť, vítané sú rôzne zaoblené 3D štruktúry, ktoré priestor zjemnia a nebudú pôsobiť násilne. Ideálne je použiť ich na jednu zo stien alebo jej časť, nikdy nie v celom priestore.  

Štýl 8: Atraktívna mozaika

• Mozaika v kúpeľni môže mať rozličnú formu vrátane populárneho motívu rybích šupín. Riešenie tvorené množstvom malých (často ručne robených) kusov možno nahradiť dlaždicami tvorenými viacerými kusmi, ktoré sa jednoducho kladú.  

TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM   
ZDROJ: časopis Môj dom 5/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky