Máte kúpeľňu bez okna? Takto ju dokážete presvetliť!

29.06.2017  |     

Kúpeľne s oknom sú priam závideniahodné. Tie ostatné – bez priameho denného svetla – však netreba vnímať ako bytový hendikep. Dobrá správa je, že na vytvorenie svetlej kúpeľne nepotrebujete okno!

#1 Nechajte vstúpiť bielu 

Je to jedna z najistejších a najlepších volieb, ako zabezpečiť svetlosť kúpeľňovému priestoru. Biela je dokonalý povrch na odrážanie svetla do priestoru. V tomto smere má dokonca väčšiu silu než zrkadlo. Čo sa týka zrkadiel, tak iba jedna dôležitá rada: nešetrite na nich! Presnejšie na ich rozmeroch. Spolu so správne umiestnenými svetlami totiž dokážu parádne opticky klamať a rozjasniť každý, aj ten najmenší priestor.

#2 Zvoľte opačné garde

Bielu farbu môžete do kúpeľne vniesť nielen prostredníctvom stien. Ak steny zaodejete do farieb, sanitu, uteráky, predložky a iné doplnky voľte v bielej farbe. Takáto kompozícia bude pôsobiť veľmi sviežo. A vy tiež. Aby priestor nepôsobil nudne, skúste ho oživiť výrazne farebným akcentom, napríklad koberčekom. 

#3 Buďte transparentní 

Priesvitné plastové alebo sklenené dózy a nádoby na zubné kefky, vatové tampóny či tyčinky do uší, ba dokonca aj transparentné poličky na stenu veľmi nerušia priestor svojou prítomnosťou. Aj kúpeľňa bude pôsobiť ako čistejšia a nepreplnená drobnosťami. 

Najdôležitejšie pravidlo: kúpeľňa s oknom či bez neho – udržujte v nej poriadok. Všetky veci nech majú svoje miesto a čo najviac drobností schovajte z dosahu očí. 

#4 Skúste to s mozaikou

Vie byť jemná, čarovná, ba až pompézna – všetko závisí od odtieňa, ktorý si zvolíte. Napríklad sklená mozaika v pastelových tónoch modrozelenej (tak trochu pripomína oceán) je nadčasová a nenásilná voľba. Použiť ju môžete selektívne – na stene za umývadlom, na nike či v sprchovom kúte. A ešte jedna dobrá rada: ak s ňou nemáte skúsenosti, zavolajte si na jej lepenie majstra. Za tie nervy fakt nič nestojí. 

#5 Pustite farby do kúpeľne 

Ak máte z priveľa bielej pocit, že vás opantali nemocničné steny, ďalšou voľbou, ako ísť nenásilne na kúpeľňu bez okien, je obliecť ju do farieb. Jemné pastelové odtiene v kombinácii s bielou sanitou, podlahou a dverami v nej vytvoria hravú náladu. 

#6 Odložte skrinku

Čím menšia kúpeľňa, tým väčšmi by mala byť striedma. Umývadlo bez spodných skriniek vytvorí vizuálne vzdušnejší dojem, a teda akosi podvedome budete mať pocit, že i svetla je viac. Odkladacie priestory, o ktoré ste takto prišli pod umývadlom, vám vynahradí zrkadlová alebo obyčajná nástenná skrinka. 

#7 Vytvorte ilúziu 

Bez okna, a predsa s oknom! Takéto zrkadlo si môžete dať vyrobiť na zákazku alebo si kúpiť už hotový kus. Nie do každého priestoru je však takéto riešenie šťastnou voľbou. V malej kúpeľni by okno-zrkadlo pôsobilo skôr ťažkopádne. Naopak, vo vidieckej či loftovej kúpeľni na tehlovej stene by mohlo vyniknúť. 

 

text Martina Deríková
foto Dulux, House Doctor, IKEA, Dano Veselský, isifa/Shutterstock 
zdroj Tvorivé bývanie 2/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky