Skvelé triky do malej kúpeľne: Výber farieb nie je zďaleka všetko!

27.11.2018  |     

Malá kúpeľňa je v našich končinách bežnou záležitosťou, i keď by sme určite mnohí privítali väčšiu. Nie vždy si môžeme dovoliť byt rekonštruovať, zmeniť jeho dispozíciu tak, aby vznikla väčšia kúpeľňa, ale existujú triky, ktoré aj z malej kúpeľne spravia väčšiu. Takú, aby vyhovovala našim potrebám a zároveň bola príjemným miestom.

Netriešte kúpeľňu na malé kúsky

Aj malá kúpeľňa môže byť štýlová, praktická a priestorovo efektívna, ak má správny know-how. Väčšina z nás vie, že v malej kúpeľni by sme nemali používať tmavé farby, ktoré priestor ešte aj opticky zmenšujú (v menšom meradle však môžu aj malý priestor robiť zaujímavejším a štýlovým). Fígľov je však podstatne viac.

Z farieb vyberajte neutrálne tiahnuce sa po celej dĺžke podlahy či stien – aktuálne vyhráva sivá a béžová v rôznej intenzite. Takto dosiahnete efekt nekonečnosti priestoru. Mimoriadne účinný v tejto oblasti je mramor, ktorý dokáže pôsobiť veľmi celistvo. Naopak, ak jednotlivé časti a prvky kúpeľne farebne ohraničíte kúpeľňu „rozbijete“ a miestnosť môže pôsobiť stiesňujúcu.

Vytvorte funkčnú stenu

Skvelým spôsobom, ako udržať poriadok sú pultíky vyrobené priamo z muriva a obložené obkladom alebo namaľované tak, ako ostatné časti kúpeľne. Minimalizujú potrebu dodatočného kúpeľňového  nábytku a vždy máte všetko po ruke. Vytvorenie funkčnej steny pridáva hĺbku priestoru.

 

Veľmi dobrým spôsobom optického zväčšenia priestoru kúpeľne je svetlo. Ak je to možné vytvorte okno alebo svetlík vo vašej kúpeľni, ak nie skúste do nej svetlo pritiahnuť iným spôsobom. Napríklad priesvitnou či dokonca presklenou stenou, ktorá sa dá v prípade potreby súkromia zastrieť závesom. K svetlosti priestoru pomôže viac druhov osvetlení, veľké zrkadlo či zrkadlá, biely nábytok, či biele doplnky.  

Rovné obklady na steny ako na dlážku

Toto je veľmi zaujímavá a plne fungujúca vizuálna finta, ktorými zväčšíte priestor v malých kúpeľniach. Stena oproti vstupu môže byť pokojne v tmavšej farbe, ale zvolíte svetlú farbu ostatných bočných stien a podlahu z rovnakého obkladu, bude vaša obývačka pôsobiť väčšia, aj štýlovejšia. Pozor vyberte si protišmykovú dlažbu vhodnú do vlhkých priestorov. 

Očarte vzorom

Výborným spôsobom, ako zamaskovať malú kúpeľňu je pútavá pozoruhodná tapeta. Pozor však na to, aby ste si vybrali z tapiet vhodných do podmienok, aké v kúpeľni sú – vlhkosti a tepla. 

Aký nábytok vybrať?

V prípade, že máte obmedzený priestor, nezapratávajte ho ešte aj nábytkom. Zvoľte samostatne stojaci mobilný nábytok, ktorý v prípade potreby veľmi ľahko posuniete kamkoľvek. Takýto stolček, stolička, či polica sa vám vždy hodia.  

Ukladajte do výšky

Vyberajte si police, či úložný nábytok, ktorý pôsobí ľahko, jemne a je postavený do výšky tak, že sa dá doň ukladať veci vo viacerých vrstvách. Zaujímavo pôsobia drôtené police v retroštýle, ktoré vám zároveň dávajú prehľad o tom, čo sa kde nachádza. 

Ak sa nevmestí klasická vaňa

...ale aj v prípadoch, že chcete ušetriť priestor sa skúste popozerať po kratších vaniach, ktoré sú určené na príjemný polosed. Niektoré majú zaujímavý archaický štýl, ktorý vašej kúpeľni dodá špeciálny nádych – a tiež priestor navyše. 

 

Obklady nemusia ísť po vrch

Zaujímavý efekt dosiahnete najmä pri použití tmavších obkladov, keď ich neťaháte po celej výške až po strop, ale hoci len do troch pätín. Zvyšok nechajte vymaľovať na bielo spolu so stropom, čo priestor rozjasní. Navyše, takto aj ušetríte na obkladačkách.

Troška farby

To, že máte malú kúpeľňu ešte neznamená, že musí byť celá sivá, béžová, či biela. V jednofarebnej kúpeľni, najmä bielej, skvele vynikne jeden kútik, či menšia oblasť riešená v nápadnej farbe – modrá, fialová, žltá, oranžová, či zelená, priestor osviežia. Pamätajte však, že i v tomto prípade platí: menej je viac.

Sabína Zavarská
FOTO: isifa/shutterstock

Tagy:
obklady dlažby kúpeľne malé kúpeľne zariaďovanie kúpeľne nábytok do kúpeľne

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky