Najnovší kúpeľňový trend: Skrášlite si priestor izbovými rastlinami

23.04.2018  |     

Tento rok patrí návratu k prírode. Jedným z najväčších tohtoročných interiérových trendov sú izbové rastliny v kúpeľniach.

Predajcovia rastlín tvrdia, že ľudia dnes míňajú podstatne viac peňazí na izbové skrášlenie živými rastlinami ako kedysi. Urobte si aj vy z kúpeľne raj pre potešenie zmyslov a pozvite do nej rastlinky.

 

Proti stresu

Viete o tom, že rastliny majú silu zbaviť vás nadmerného stresu? Možno to je dôvod, prečo získavajú čoraz väčšiu obľubu a čoraz viac ľudí investuje radšej do nich, ako do nového kusu nábytku. Základným problémom pri pestovaní rastlín v kúpeľniach je dostatok svetla. Ak nemáte okno, dá sa to vyriešiť úsporným elektrickým osvetlením. Optimálne je vyberať si druhy, ktoré nepotrebujú priame svetlo, a nevadí im vlhkosť. Tu sú najnovšie zelené kúpeľňové trendy:

Zelené rastliny v prútených košoch

Izbové rastliny vložené do prútených košov nikde nevyzerajú tak dobre, ako práve v kúpeľni. Vybrať si môžete podľa priestorových možností. Vo veľkých kúpeľniach pôsobia nádherne veľké koše položené na zemi alebo komode s listnatými rastlinami rôzneho druhu. Ak chcete vytvoriť modernú oázu relaxu, potrebujete viacero zdravých rastlín, z ktorých si vyformujete ostrovček tešiaci zmysly a zlepšujúci kvalitu vzduchu, i vašu náladu.

Pokojná atmosféra vďaka sukulentom 

Jednoduché sukulenty v kombinácii s vonnými sviečkami, kamienkami vedia navodiť dokonalú atmosféru na kúpeľňovú meditáciu.  

Stolček s rastlinami

Malý stolček s veľkým črepníkom alebo košom s rôznymi rastlinami vytvorí veľmi príjemnú atmosféru a je estetickým doplnením každej kúpeľne. 

Visiace rastliny

Ak máte málo priestoru zelené potešenie si môžete nechať vidieť zo stropu alebo z bočnej steny. Pôsobivé sú  rôzne visiace listnáče zasadené do črepníkov. Črepníky vložte do prúteného koša alebo tašky a zaveste na hák pripevnený do stropu. 

Veľmi zaujímavý nápad je vodorovne zavesený starý rebrík pod stropom, na ktorom visia dobre pripevnené kvetináče plné zelene.

Kmene a pníky

Ak chcete dodať vašej kúpeľni ešte prírodnejší charakter, môžete si na miesto stolčeka pod rastliny zvoliť zaujímavý pník stromu. Ako dekoráciu môžete použiť aj menšie kmene. Pozor však na to, aby boli dobre ošetrené a nestali sa zdrojom patogénnych mikroorganizmov. 

 

Palmy

Veľmi pôsobivo v hygienických miestnostiach vyzerajú palmi a palmičky – opäť podľa toho, koľko máte priestoru a svetla. 

Priamo na zem

Črepníky s kvetmi môžete naukladať priamo na zem, na miesto kde vám nebudú zavadzať. V každom prípade však uvažujte nad výberom rastlín, pretože mnohí amatéri, ktorí chceli mať tento trend vo vlastnej kúpeľni sa dlho netešili. Vyberali si rastliny podľa krásy, a nie podľa ich potrieb. Nechajte si poradiť odborníkmi.

Sabína Zavarská
Foto: flickr.com, shutterstock.com

Tagy:
izbové rastliny rastliny v kúpeľni palmy sukulenty kúpeľňové trendy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky