6 tipov do praktickej kúpeľne

16.05.2018  |     

Ako si v kúpeľni uľahčiť údržbu, zahnať v nej nudu či dopriať jej viac svetla? Tu je niekoľko užitočných nápadov, ktoré vás možno inšpirujú.

Sprchové žľaby

Ak ste sa rozhodli pre nový sprchový kút, elegantným variantom, ako vyriešiť odtok, sú sprchové kúty so žľabom. Sú minimalistické, funkčné a vhodné aj do bezbariérových domácností. Nezabudnite, že pri montáži je potrebné zasahovať do podlahy. Aj keď si nemôžete dovoliť väčšie zásahy, stačí vytvoriť pár centimetrov vysoký schodík, ktorý zaistí dostatočný priestor na sifón i na vyspádovanie. Aby nevyzeral veľmi okato, vyberte rovnakú farbu podlahy v kúpeľni aj v sprche. Moderné riešenia ponúkajú namiesto bežných sprchových žľabov tie s otvorenou plochou, ktoré zabraňujú hromadeniu nečistôt a baktérií. Ľahko a pohodlne sa otvárajú, pričom ich hrebeňovú vložku stačí vytiahnuť, opláchnuť a všetko je čisté. Takýto sprchový žľab možno narezať na požadovanú dĺžku priamo pri montáži a pomerne jednoducho sa inštaluje. 

 

Hranaté umývadlá sa horšie udržujú, keďže v ich rohoch sa drží špina.

Umývadlá v podobe misiek na doske sa zasa musia umývať aj zospodu.

Walk-in sprchovací kút

Pokiaľ máte radi otvorené priestory, mohol by vás zaujať sprchovací kút typu walk-in, ktorý je tvorený sprchovými zástenami. Na rozdiel od väčšiny ostatných sprchovacích kútov je úplne bez dverí, čím poskytuje nielen zážitok zo sprchovania a čo najlepšie využitie priestoru, ale aj minimalizuje údržbu. Vzhľadom na širokú ponuku rôznych typov a rozmerov je možné vyskladať si ho do každej kúpeľne. Dá sa inštalovať na podlahu s podlahovým žľabom a niektoré typy aj na vaničku. Tým, že sú walk-in sprchovacie kúty vyrobené výhradne z jedného, prípade z dvoch kusov skla, pôsobia celistvým dizajnom, nehovoriac o tom, že neobsahujú pohyblivé časti, ktoré by sa mohli pokaziť. Väčšina sprchovacích kútov tohto typu sa vyrába v čírom sklenenom vyhotovení, opticky teda dokáže zväčšiť kúpeľňu. Walk-in kúty sú špičkou moderného dizajnu kúpeľne. 

Keď zrkadlo nad umývadlom pretiahnete až nad vaňu či toaletu, priestor sa opticky zväčší.

Dojem ešte umocní, keď sa bude zrkadliť aj osvetlenie. 

Svetlovod

Ak vám dispozícia kúpeľne neumožňuje mať okno, ale radi by ste tam mali aspoň „kúsok“ prirodzeného svetla, pouvažujte nad svetlovodom. Môžete ním totiž priviesť prirodzené denné svetlo aj do tých najtmavších miest svojho domu, keďže je schopný prenášať slnečné i mesačné svetlo dolu do miestností až do vzdialenosti 6 metrov. Je ideálnym riešením pre malé miestnosti a vnútorné priestory ako chodby, miestnosti uprostred domu alebo kúpeľne. Pomocou vysokoodrazivého tubusu svetlovodu je možné aj počas zamračených dní tieto priestory presvetliť rovnako intenzívne ako prostredníctvom tradičnej 60 W žiarovky. Ušetriť tak môžete až 400 hodín svietenia žiarovkou ročne. Až 98-percentná odrazivosť tubusu umožňuje vynikajúci prestup slnečného svetla do interiéru.  


Dekoratívna hydroizolácia

Kúpeľňa je priestor, v ktorom trávime pomerne veľa času, a pri jej plánovaní kladieme dôraz nielen na funkčnosť, ale aj na estetiku a pohodlie a chceme, aby aj dostala ráz „obývacej“ izby. Trendom sa stávajú v kúpeľniach steny bez obkladačiek, avšak takéto riešenie vie spôsobiť neraz viac škody ako osohu. Často sa používa nesprávny postup, keď sa steny vyrovnajú obyčajnou vyrovnávacou hmotou, ktorá sa len premaľuje umývateľnými farbami. Problémy nastanú, ak sa záverečná vrstva poškodí, vyrovnávacia hmota navlhne a začne sa odlupovať od podkladu. Výrobok, ktorý ponúka hydroizolačnú ochranu a súčasne ho môžeme použiť aj na dekoračný účel, je inovatívna vodotesná hmota. Jej prednosťou je to, že ju môžete použiť aj ako obyčajnú vyrovnávaciu hmotu, ktorá vzhľadom na výborné vodoodpudivé vlastnosti pri poškodení záverečnej vrstvy nenavlhne a nespôsobí jej odlupovanie. 

Postrážte si, aby v rohoch medzi obkladmi a dlažbou nebola škárovacia hmota, ale pružný sanitárny silikón.

Ten totiž lepšie vyrovná tepelnú rozťažnosť a pohyby stien.

Dokonalé škáry

Kvalitné vyplnenie škár medzi nalepenými obkladovými prvkami je nevyhnutné nielen z dekoračného, ale najmä z funkčného hľadiska. Dôraz treba klásť najmä na vlastnosti, akými sú zvýšená vodoodolnosť, znížená nasiakavosť, odolnosť proti zachytávaniu nečistôt a stálofarebnosť. Kedysi sa na vyplňovanie škár používala obyčajná cementová zmes, dnes však existujú oveľa prepracovanejšie škárovacie malty. Také, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale majú aj množstvo funkčných vlastností. Do kúpeľne je vhodné použiť malty na báze reaktívnych živíc (epoxidové) alebo malty s obsahom špeciálnych hydraulických spojív. Na výber je niekoľko desiatok odtieňov. Pokiaľ chcete, aby interiér pôsobil výrazne, tento efekt docielite kontrastnou škárovacou hmotou. Ak nepotrebujete na škáry príliš upozorňovať, zvoliť by ste mali odtieň, ktorý farebne ladí s dlažbou.

Lepidlo, čo drží

Na lepenie obkladov a dlažieb z keramiky, dosiek z betónu a kameňa (okrem mramoru) na stabilných a stálych podkladoch, ako sú betón, cementové potery, cementové a vápenno-cementové omietky, použite tenkovrstvové lepidlo. Je vodoodolné a mrazuvzdorné, dá sa teda použiť v interiéri i exteriéri. V prípade lepenia obkladov s nasiakavosťou menšou ako 3 %, pri lepení obkladov s väčšími rozmermi, pri zvýšenom zaťažení a pri kritických podkladoch, ako sú napríklad terasy, balkóny a sadrokartónové dosky, použite flexibilné lepidlo na obklady a dlažbu. V kúpeľni býva častým problémom odpadnutá či prasknutá dlaždička. Opravíte ju lepidlom, ktoré lepí aj vo vlhkom prostredí. Stačí očistiť obidve lepené plochy, naniesť ho na dlaždicu a pritlačiť. Po chvíľke dlaždica drží na svojom mieste. 

 

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM, isifa/shutterstock
ZDROJ: časopis Môj dom 4/2018

Tagy:
kúpeľňový nábytok zariaďovanie kúpeľne sprchové žľaby

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky