Ako si pripraviť priestor na novú kúpeľňu

18.07.2018  |     

Keď premýšľate o novej kúpeľni, predstavujete si väčšinou krajšie obkladačky, väčšiu vaňu, praktickejšie umývadlo... Ibaže rovnako dôležité je aj to, čo sa skrýva pod obkladom. Prípravu priestoru a podkladu by ste určite nemali zanedbať, môžete vďaka nim totiž získať viac miesta, šikovnejšie usporiadanie a zabezpečiť si trvácnosť nových povrchov.

Ako získať viac miesta

Ani pri rekonštrukcii nemusí byť sen o väčšej kúpeľni nereálny. Ako teda nájsť štvorcové centimetre navyše? Prvou možnosťou je zvážiť rozmery priestorov okolo kúpeľne – mohli by ste oželieť napríklad kúsok chodby či susednej izby? Druhou, omnoho zložitejšou, je výmena pozícií. Väčšiu kúpeľňu môžete vybudovať napríklad na mieste niektorej z izieb či kuchyne.

Treba však pritom splniť dôležitú podmienku – kúpeľňa je viazaná na zvislé rozvody, ktoré by mali byť v jej blízkosti. Ďalším krokom je voľba a praktické rozmiestnenie zariadenia, a to ako vzhľadom na jeho používanie, tak aj vzhľadom na možnosti priestoru a vedenie inštalácií.

Zvážte rôzne možnosti

Viac miesta môžete v kúpeľni získať aj tým, že ju spojíte s toaletou. Toto riešenie je však vhodné pre jednotlivca alebo pre dvojicu, ak už sú v byte traja a jediné WC je v kúpeľni, mohlo by to skomplikovať používanie ako toalety, tak aj kúpeľne. Najmä v malej kúpeľni treba starostlivo zvážiť tiež umiestnenie práčky – nebude na ňu viac miesta v kuchyni, v komore alebo vo vstavanej skrini v predsieni? (Dôležitý je len prístup k vode a odpadu.) Priestor kúpeľne zásadne ovplyvní aj voľba medzi vaňou a sprchou. Zvážte, ako často používate vaňu a či nebude priestranný sprchovací kút pohodlnejší než malá vaňa. 

 

Šikovné steny

Výhodou suchej výstavby je úspora času na realizáciu aj priestoru v kúpeľni. Sadrokartónové priečky zaberú menej miesta a jednoducho do nich vložíte všetky rozvody. Pri výbere vhodného systému je pritom dôležité zohľadniť zvýšenú vlhkosť prostredia aj kotvenie vybavenia. Na steny kúpeľne sú vhodné impregnované dosky RBI (so zeleným kartónom). V tom prípade treba v konštrukcii priečky urobiť v mieste kotvenia zariaďovacích predmetov prípravu na ich montáž.

Ďalšou možnosťou je vysokopevnostný sadrokartón Habito – výhodou je, že zrkadlo, skrinku či umývadlo môžete ukotviť priamo do týchto dosiek. Sadrokartónová stena sa dá využiť aj na izoláciu proti hluku. Po inštalácii rozvodov sa medzi profily vloží minerálna izolácia a konštrukcia sa oplášti vhodnými doskami (Habitom alebo modrými akustickými doskami Activ´Air, ktoré zároveň zabezpečia čistejší vzduch v miestnosti).

Ušetrite priestor na dvere

Ak nahradíte klasické dvere posuvnými, budete môcť praktickejšie usporiadať vybavenie v kúpeľni aj priestor pred ňou. Podmienkou sú však dvere, ktoré sa zasúvajú do priečky, takže nemusíte počítať s ich pohybom pred stenou. Pri takomto riešení treba najskôr do steny zabudovať puzdro, do ktorého sa budú dvere zasúvať.

Puzdro obsahuje tiež vodiacu koľajničku – kvalitný vodiaci systém dokáže zabezpečiť tichý chod dverí, tlmený doraz či otváranie „Push to open“. V ponuke sú puzdrá jednak do murovaných, jednak do sadrokartónových priečok. V oboch prípadoch na ne musíte pamätať ešte pri plánovaní rekonštrukcie a prispôsobiť im požadované rozmery. 

Kam s inštaláciami?

Z viacerých dôvodov je praktické umiestniť zariaďovacie predmety tak, aby boli vedenia k nim čo najkratšie. Možností, ako ich ukryť do steny, je pritom viacero. V prípade sadrokartónových priečok ich počas výstavby vložíte medzi profily konštrukcie, pri murovaných môžete zasekať rozvody do steny alebo využiť takzvanú inštalačnú predstenu. Pred existujúcou stenou sa vytvorí podobná konštrukcia ako pri sadrokartónových priečkach, do ktorej sa umiestnia rozvody, splachovacie nádržky, podomietkové batérie atď. Následne sa profily opláštia sadrokartónom. Keďže voda a odpad bývajú vedené len do určitej výšky, inštalačné predsteny sa často zároveň využívajú na vytvorenie políc či ník.

Nezabudnite na hydroizoláciu

Cez obklad, dlažbu, cementové škáry a lepidlá môže prenikať voda a vlhkosť, ktorá býva príčinou rôznych porúch – napríklad vlhkých škvŕn na stenách ako v kúpeľni, tak aj v susedných miestnostiach. A vlhkosť obvykle nasleduje opadávanie omietky či obkladu a rast plesní. Pod povrchovú úpravu preto treba aplikovať hydroizolačnú vrstvu, ktorá bude podkladové konštrukcie pred prenikaním vlhkosti chrániť.

Takúto ochranu pritom potrebuje nielen sprchovací kút, ale celá miestnosť so zvýšenou vlhkosťou. Môžete na to použiť šikovné tekuté hydroizolačné stierky, ktoré po zaschnutí vytvoria pružnú kompaktnú izolačnú membránu. Detaily a prechody (styk podlahy a steny, dilatačné škáry, podlahové vpusty a pod.) treba zabezpečiť pomocou špeciálnych gumovo-textilných pások.

 

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM A ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom 6/2018

Tagy:
hydroizolácia umývadlá rekonštrukcia kúpeľne

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 5/2019 v predaji


21 horúcich jesenných trendov
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky