Ako si vybrať do kúpeľne vhodný nábytok

08.10.2018  |     

Kúpeľňa je na údržbu a upratovanie pomerne náročná. Nielenže musí každé ráno čeliť silnému náporu celej rodiny, ale potrebujeme do nej vtesnať aj množstvo potrebných vecí (občas aj nepotrebných, ale obľúbených), a to všetko v prostredí so zvýšenou vlhkosťou. Preto by sme mali klásť vysoké nároky na kvalitu a spracovanie kúpeľňového nábytku.

Potrebných 16 mm

Najčastejšie sa v kúpeľniach stretávame s výrobkami z MDF dosiek, dyhovaných drevotrieskových dosiek alebo laminovaných drevotrieskových dosiek (LTD). MDF dosky sú alternatívou masívneho dreva. Ich štruktúra umožňuje frézovanie a povrchové úpravy a vyhladený povrch MDF dosky sa upravuje lakovaním alebo fóliovaním, kedy sa na dosku počas tepla nalisuje PVC fólia. Ich veľkou výhodou je dobrá tvarovateľnosť.

LTD dosky sú z drevotriesky polepenej dekoračným papierom, zaliate melamínom a následne zlisované. Patria medzi najlacnejší materiál. Vzhľadom na vlhkosť, ktorá sa v kúpeľniach nachádza, by mala byť optimálna hrúbka dosky určenej na výrobu nábytku do kúpeľne aspoň 16 mm.

 

Mocné drevo

Vlhké prostredie kúpeľne dokáže zvládnuť vďaka moderným technológiám aj kúpeľňový nábytok z masívneho dreva. Najlepšie vlhkosť zvláda tíkové drevo, ktoré nezosychá a ani nenaberá objem kvôli zmenám vzdušnej vlhkosti v miestnosti.

Tuzemské dreviny sú podstatne menej odolné, preto musia byť dôkladne povrchovo ošetrené. Odolnosť nábytku z masívneho dreva aj dyhy zvyšujú špeciálne laky, vosky a lazúry, ktoré sú v prípade kvalitných produktov použité na všetkých plochách, teda aj vo vnútornom úložnom priestore.

Moderná kúpeľňa je stvorená nielen na každodennú nutnú hygienu, ale aj na relax. Neexistuje preto dôvod na to, aby sme v nej nezmyselne trávili čas zdĺhavým drhnutím sanitárnych a obkladových prvkov. Dnešné povrchy a materiály sa nám snažia uľahčiť jej údržbu v maximálnej možnej miere.

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ, MARTINA PAULOVÁ
FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK, ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 9/2018

Tagy:
kúpeľňový nábytok zariaďovanie kúpeľne LTD dosky moderné kúpeľne

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky