Akú vaňu si vybrať do kúpeľne?

19.12.2018  |     

Kúpeľňa nie je len miestom osobnej hygieny, ale skutočným miestom na relax. Dlhý voňavý kúpeľ vám pomôže dokonale zrelaxovať a uvoľniť telo. Akú vaňu si vybrať? Pri výbere rozhoduje vzhľad, materiál a značka, ale i ergonomicky prepracované vnútro. Myslite aj na partnera, ktorý by sa možno rád z času na čas okúpal spolu s vami.

Materiál je dôležitý

Trh ponúka naozaj široké spektrum vaňových materiálov. Najrozšírenejší akrylát je veľmi obľúbený najmä pre svoju vysokú tvárnosť, preto sa atypicky tvarované vane vyrábajú najmä z neho. Povrch vane je príjemný a dokáže udržať vodu teplú dlhý čas, je však mäkký, a preto chúlostivý na poškriabanie.

Smaltovaná liatina patrí k menej používaným materiálom. Jej nevýhodou je síce vysoká hmotnosť, napriek tomu však mnohí dávajú prednosť vaniam z liatiny pre ich obrovskú pevnosť a stabilitu. Smalt patrí k takmer nezničiteľným povrchom. Jeho výhodou je odolnosť proti akýmkoľvek kozmetickým kúpeľovým prísadám, odolá odlakovačom i farbám na vlasy. Smaltované vane sú známe tým, že sú pomerne hlučné, tento nedostatok sa však dá odstrániť integrovanou protihlukovou izoláciou.

Na voľne stojace vane sa používa najmä tzv. liaty mramor, ktorý je príjemný, pevný a udržiava kúpeľ dlhý čas teplý. Kompozitné materiály nájdete pod názvami ako Quaryl či Corian a predstavujú drahšiu voľbu. Sú obľúbené nielen pre svoju tvárnosť a teplý povrch, ale i výbornú odolnosť – nielen proti poškriabaniu, ale i vodnému kameňu a špine.

 

Voda a svetlo idú k sebe. Kúpeľ vo vani s podsvietením bude skutočnou relaxáciu pre vaše zmysly. Chromoterapia využíva svetlo a farby, a tým prispieva k harmonizácii tela a ducha. Niektoré farby upokojujú, iné povzbudzujú.

Komfort navyše

Pravidelné kúpanie sa môže ľahko zmeniť na obľúbený rituál. Ponorte do vane nielen telo, ale i svoje zmysly. Predovšetkým myslite na pohodlnú polohu. Niektoré vane majú ergonomicky tvarované dno, ktoré však podľa fotky len ťažko oceníte. V kamennej predajni do vane môžete pokojne vliezť a vyskúšať si ju na vlastnom tele. Skúste rôzne polohy, uloženie rúk a chrbta. Na pohodlnejšie kúpanie sa dajú dokúpiť podhlavníky či držadlá, ktoré zase zvýšia bezpečnosť.

Nezabudnite ani na malé a praktické detaily, akým je napríklad odtok umiestnený uprostred alebo integrované sedadlo, ktoré môžete využiť na hygienu vo vani, ale aj na odkladanie vecí. Dokonalý zážitok z kúpania sľubuje hydromasážny systém. Na tieto a mnohé iné detaily sa oplatí myslieť už pri výbere vane. Zistite si, či rovnaký výrobca ponúka doplnky, po ktorých túžite vy a váš partner.

 

TEXT: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2018

Tagy:
vane umývadlá zariaďovanie kúpeľne smaltovaná liatina

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky