Ženská verzus mužská kúpeľňa: Ako by to malo vyzerať

13.06.2019  |     

Predstavy o ideálnej kúpeľni, nároky na jej dizajn a funkčnosť sa u žien a mužov líšia. Kým muži preferujú čisté, pragmatické línie s technológiami, ženám viac záleží na samotnom priestore, ktorému chcú prostredníctvom doplnkov vdýchnuť kúsok seba.

Tip 1: Úložné riešenia

Tak tých nie je v ženskej kúpeľni nikdy dosť. Ideálne sú skrinky pod umývadlom so zásuvkami, do ktorých môžeme schovať všetko, čo na svoju očistu potrebujeme, ale vystavené oku verejnosti to rozhodne byť nemusí. Ideálne sú i organizéry na dekoratívnu kozmetiku a predeľovače, aby sme mali o všetkom dobrý prehľad. Keď máte v kúpeľni dostatok úložného miesta, môžete zvyšok priestoru vyzdobiť rastlinami alebo aj živými kvetmi vo váze. 

Tip 2: Veľkorysý priestor

Nie, nechceme malú „kuticu“ len na nevyhnutné kúpeľňové minimum. Chceme kúpeľňu s veľkosťou izby. Áno, priestorom v ženskej kúpeľni nemožno šetriť. Trávime tam totiž pomerne dosť času a potrebujeme sa cítiť pohodlne, mať dosť miesta na osušenie sa po kúpeli, na krémovanie celého tela, prípadne i na niekoľko tanečných otočiek. Nepohrdneme ani kreslom či lavičkou, prípadne malým stolčekom na vystavenie srdcu blízkych dekorácií a parfumov. 

 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Tip 3: Vaňa musí byť

Po dlhom dni sa ponoriť do teplej vody s voňavou soľou je na nezaplatenie. Zapáliť si k tomu sviečky a relaxovať, ako sa nikde inde nedá. Preto by v ženskej kúpeľni, ak to umožňuje priestor, mala byť (ak nie v priestore na „levích nožičkách“) aspoň menšia vaňa, ktorá bude len a len naším útočiskom. Ak túžite po absolútnom súkromí počas kúpeľa, riešením môže byť aj takýto paraván z kolekcie Laufen Sonar, ktorý jednoducho premiestnite podľa potreby. 

Tip 4: Veľa svetla

Prirodzené i umelé svetlo a veľké zrkadlo sú základom toho, aby sme v kúpeľni mohli robiť všetko, čo potrebujeme a máme rady. Napríklad aj nalíčiť sa pri dennom svetle. Večer je však veľmi romantické zasvietiť zasa menšie náladové svetlá a vychutnať si večernú kozmetickú rutinu či kúpeľ len pri tlmenom osvetlení. Okrem centrálneho zrkadla na stene do ženskej kúpeľne patria i menšie polohovateľné zrkadlá, lebo veď vidieť sa treba aj zozadu, pochopiteľne.

„Ak si kúpeľňu zariaďuje muž, bude jednoznačne praktická a nadčasová. Bez rýchleho hľadania chce nájsť všetko na svojom mieste. Rýchlo sa umyť, upraviť a ísť. Hotovo. Maskulínny charakter jej dodajú farebné kontrasty a zemité odtiene. Jeho vodné kráľovstvo však v žiadnom prípade nie je nudné. Moderný muž má cit pre dizajn a vie oceniť trvácny materiál. Ekológia mu nie je cudzia, preto u neho nájdete aj drevené či recyklovateľné doplnky. Vode sa v zásade nevyhýba, ale vaňu mať nemusí.“

Katarína Paukeje, redaktorka

Tip 5: Technické vymoženosti

Chlapi milujú technologické „vychytávky“ a je jedno, v ktorej miestnosti sa nachádzajú. Sprchovací kút s reproduktorom, toaleta s vyhrievaným sedadlom a bezdotykovým splachovaním, sprchovacia hlavica so svetelnými efektmi, podsvietené zrkadlo, zástrčka na holiaci strojček priamo v poličke? Áno! A všetkými mužskými desiatimi.

Tip 6: Praktickosť nadovšetko

Muž si vystačí s omnoho menším množstvom úložných priestorov na skladovanie kozmetických a vlasových prípravkov, uterákov, doplnkov a rôznych drobností, ktorými sa ženy tak rady obklopujú. Úložné riešenia pre chlapa musia byť praktické a rýchlo dostupné. Svojich niekoľko prípravkov, ktoré každý deň použije, má vždy poruke. 

Tip 7: Minimalizmus a bezúdržbovosť

Umývadlo, zrkadlo, jeden uterák a pohárik na kefku. Stačí. Načo viac? Usporiadaný, geometrický interiér je nielen upokojujúci, ale sa najmä ľahko upratuje. Pre slobodného muža je minimalistická kúpeľňa bez akýchkoľvek zbytočností ideálna. Poriadok v nej bude mať za pár minút hotový a nehrozí, že by sa „stratil“ v záplave kozmetických prípravkov. 

 

Tip 8: Veľká, tmavá, so sprchou

Áno, možno je to také prvoplánové, ale väčšina mužov uprednostňuje vo svojej kúpeľni chladnejšie a tmavšie farby, veľkoformátové obklady kombinované s drevom a dobré osvetlenie, aby sa im pri holení „nešmykla“ ruka. Nuž a jednoznačne vedie sprchovací kút pred vaňou. Muži sú praktickí a svoju očistu chcú mať raz-dva za sebou. 

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 5/2019

Tagy:
zrkadlá vane kúpeľne sprchové kúty pánsky štýl dámsky štýl

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov




Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky