Ako kombinovať dve farby v interiéri? Ostrou líniou alebo prechodom?

27.10.2014  |     

Interiéry v prírodných tónoch sú síce nadčasovou klasikou, no svieži závan farieb dokáže robiť divy nielen v priestore, ale aj v nálade. Hlavnou témou súčasných trendov sú kombinácie väčšinou dvoch farieb na jednej ploche, nábytku alebo doplnkoch. Oddeľte ich ostrou líniou alebo nechajte jemne prechádzať jednu do druhej, výber je na vás.

Zasnívané gradienty

Jemné prechody dvoch farieb prenikli do dizajnu pravdepodobne z módnych mól. Našťastie, že sa tak stalo. Steny vymaľované napríklad do farebnej škály východu slnka vytvoria v interiéri nenahraditeľnú snovú atmosféru, ktorej by sme hľadali konkurenta veľmi dlho. Tento princíp navyše doprial aj stenám, aby sa znovu obliekli do farieb a nepôsobili pritom príliš výrazne či rušivo. Farebný prechod si zvoľte podľa vlastného uváženia. Ak sa inšpirujete farbami prírody, dosiahnete prirodzenejší efekt, pri voľbe odvážnejších kombinácií bude interiér pôsobiť mladistvejšie. Tento princíp si však môžete osvojiť aj prostredníctvom textilných doplnkov ako koberce, závesy alebo čalúnené poťahy nábytku. Navyše je tento spôsob dekorovania interiéru prijateľný aj pre tých, ktorí majú chuť priložiť ruku k dielu a vytvoriť si vlastné originálne farebné kombinácie. 


Volanie mora. Svetložltá, krémová, tyrkysová, azúrová. Odvážnejšie pôsobenie takto zvolených farieb vás kedykoľvek vytrhne zo stereotypu a prenesie ďaleko od reality. Výraznejšie farebné kombinácie sú však vhodnejšie na menšej ploche, napríklad do čitateľského kútika alebo za manželskú posteľ. 

Vertikálne. Realizácia prechodu v zvislom smere je príznačná pre miesta, kde je potrebné usmerniť, potlačiť alebo zvýrazniť svetlo. Tmavé rohy vyvážia svetlejšie farby, ktoré smerom k oknám prechádzajú do tmavších. Takisto preslneným stenám pomôže aplikovanie tmavších odtieňov s prechodom do svetlejších alebo až do bielej. Zabránite tým oslepovaniu pri pobyte v miestnosti. 

V posteli. Dostatočne intenzívny efekt plynúcich farieb docielite v spálni vhodnou posteľnou bielizňou. 

Inšpiratívne spojenie. Projekt svetového výrobcu kobercov a textílií, značky DESSO, a dizajnérskeho dua rENs môže slúžiť ako veľmi obohacujúca inšpirácia nielen pri výbere doplnkov vo forme kobercov, ale aj farebnej kombinácie do interiéru. Dizajnéri sa zamerali na prechody farieb v textíliách docielené len použitím červenej na už zafarbené koberce, čoho výsledkom je uvedomenie si, koľko rôznych odtieňov dokáže nabrať jediná farba.

Jemný pastel. Príjemne plynúce prechody v horizontálnom smere pôsobia harmonicky, podporené vhodnou farebnosťou až zasnene. Keďže farba, ktorú na stenu umiestnite, často býva dlhodobejším riešením, jej voľbu si rozmyslite. Príjemné pastelové odtiene ružovej, oranžovej a modrej v kombinácii s bielou by nemali pri vhodnom rozložení pôsobiť rušivo. (www.dulux.co.uk)

(návrh: Masquespacio (www.masquespacio.com), foto: David Rodríguez from Cualiti (www.cualiti.es))

Do blokov

Móda tento trend už spoľahlivo odskúšala, preto sa dostal aj do noviniek interiérového dizajnu. Treba si spomenúť na šaty rozdelené do pásov v sýtych farbách. Ak teda inklinujete k výrazným odtieňom, zabudnite na to, že patria len na jednu zo štyroch stien obývacej izby. Kúsky nábytku a doplnkov odeté do blokov farieb interiér oživia dostatočne nápadne. Na dosiahnutie želaného efektu stačí niekoľko prvkov. Navyše, ak zvolíte cestu jednoduchých doplnkov, ako sú vankúše, príručné stolíky, svietidlá a podobne, nemusíte sa báť, že keď vás tieto farby omrzia, čaká vás „prerábka“. Jednoducho ich vymeníte alebo prefarbíte. Ak sa rozhodnete prefarbovať už teraz, zo starej komody alebo príborníka získate štýlový originálny kúsok v tomto ladení za pár drobných. Najsilnejšími odtieňmi, ktoré sa na nábytku „blokov“ objavujú, sú mentolová, koralová, žltá a modrá s bielou, čiernou alebo sivou. Ich kombinácie obmedzené nie sú, držať sa však treba pravidla striktných, ostro oddelených pásov a geometrických tvarov. 

Dijonská horčica. Žltá farba v tomto odtieni je vo výnimočne priateľstvom vzťahu predovšetkým so sivou. Sedačky s mäkkými tvarmi v tejto farbe sa stanú dominantami interiéru, nebudú však pôsobiť ostro ani krikľavo. Je už len na vašej odvahe, či ostanete pri jednom prvku a elegantnom interiéri alebo ho podporíte ďalšími a zvolíte sviežejšie riešenie.

Farebné skladačky. Výraznejšie pôsobenie farieb v interiéri zaručí kombinácia viacerých kúskov. Rôznofarebné komody, skrine a sekretáre sú dostupné v širokom zastúpení pod svetoznámymi značkami, nikto však netvrdí, že svoj kúsok nemôžete nájsť v bazári a vymaľovať si ho sami. 

Na danú chvíľu. Nová kolekcia produktov IKEA pod názvom PS 2014 sa nesie v duchu inšpirácie mladými ľuďmi – ich neustále sa meniacim spôsobom bývania v netradičných priestoroch. Flexibilita, variabilita, geometrické vzory a výrazné farby jej vládnu pevne a so špecifickým čarom. Hodné inšpirácie, čo poviete?

Bez farieb

V podstate neporiadok. Tak by sa dal charakterizovať hlavný predstaviteľ a tvorca farby v týchto špecifických interiéroch. Pôsobia veselo a hravo, keď sa však na ne pozriete pozorným okom, zistíte, že neobsahujú takmer žiadne farebné plochy. Je niekoľko spôsobov, ako sa dopracovať k takémuto severským dojmom pôsobiacemu interiéru. Podstatné však je neskrývať bežné veci za nepriehľadné dvierka skríň. Zvoľte skôr police, otvorené úložné priestory kuchynských liniek a v prípade potreby uzavretia (pre prach) zasklené dvierka. V kuchyni je výhodné horné skrinky úplne vypustiť a nahradiť ich policami, predovšetkým z  dôvodu, že horné police sú plytšie ako skrinky pod pracovnou doskou a sú v nich uložené najreprezentatívnejšie kúsky ako taniere, šálky, poháre a ostatný servírovací riad. Tento systém „farebných“ interiérov má ešte jednu výhodu – neustály kolobeh a možnosť obmieňať jednotlivé komponenty za nové.

Celá biela. Policová zostava knižnice na celú výšku miestnosti svoj tvar dokáže prispôsobiť akémukoľvek priestoru. Varírovaním foriem jednotlivých polí a ich veľkostí pomáhate výslednému efektu. Ak máte obavu, že takúto veľkú plochu knihami nenaplníte, nemajte strach. Určite sa nájdu suveníry, fotografie, dekorácie, ktoré túto funkciu na seba preberú. 

Estetický neporiadok. Ak si neviete poradiť s tým, ako zorganizovať „neporiadok“ do estetického stavu, pomôžte si napríklad farbami. Knihy zoraďte nie podľa abecedy, ale farby. Vo vlastnej knižnici sa snáď vyznáte aj bez špeciálnej kartotéky. Ďalšou možnosťou je aplikovať tento systém do pracovní pomocou zladených zakladačov a škatúľ.

Na stenách. Biele steny zívajúce prázdnotou sú podnetným podkladom na vytváranie koláží. Tentokrát pomocou obrázkov, rámikov, fotografií a plagátov. Starý známy, jednoduchý, no stále aktuálny princíp.

Farebná čiernota. Tak ako biela, aj jej protiklad – čierna farba – sa rôznofarebnými doplnkami dá vytvarovať do veselej formy. Na takomto podklade ešte lepšie vyniknú pestrofarebné hrnčeky a taniere, ktoré sa nemusia hanbiť skryté v útrobách skriniek.

Ako výkladná skriňa. Príkladné riešenie kuchynskej linky, ktorá neskrýva vôbec nič, čo nie je nutné. Jednoduchý variant z cenovo dostupných materiálov. Majiteľov pri varení v takejto kuchyni čaká neustála zmena a nákup aj najmenšej drobnosti prinesie radosť, keďže bude pekne na očiach.


Text: LUCIA KUŠNÍROVÁ
Foto: ARCHÍV FIRIEM
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 12/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky