Interiér s neopakovateľnou atmosférou kombinuje staré s novým

23.01.2015  |     

Kaviareň v bratislavskom Starom Meste šikovne a naozaj s vkusom kombinuje staré s novým, vďaka čomu ponúka neopakovateľnú atmosféru. Zaujímavé nápady pre svoje bývanie v nej môžete nájsť aj vy.

O kaviarni

Na križovatke ulíc Panská a Straková, v nárožnom priestore Keglevichovho paláca sa nachádza kaviareň Mondieu, ktorá (ako už samotný názov napovedá) svojím vzhľadom pripomína klasické francúzske bistro, čo bol aj prvotný cieľ majiteľov. Impulzom na vznik bola podľa nich aj snaha vytvoriť v hlavnom meste niečo pekné a na dokonalom mieste, s kvalitnou a zdravou ponukou.

Cesta k otvoreniu kaviarne bola náročná a dlhá – trvala približne pol roka. Majitelia mali o priestore svoju predstavu, vyskladať ju do definitívneho celku im potom pomohli architektky z ateliéru winwin Katarína Mňahončáková a Soňa Salnerová, ktoré vedú aj školu interiérového dizajnu designDOT.

Vopred bolo jasné, že v kaviarni chcú mať vzorovanú dlažbu, červenú lavicu (prvok feng šuej, čo v priestore nesmel chýbať), žiarovky visiace na dlhých kábloch a v exteriéri štýlové tieniace markízy. Skôr ako tu vznikla obľúbená kaviareň, prešiel tento prízemný klenbový priestor viacerými úpravami – pôvodné okná sa napríklad vymenili za francúzske.

Zaujímavým prvkom interiéru je sivý drevený obklad, chrániaci spodnú časť stien. Zvyšné časti stien, ako aj klenby, ktoré priestoru dodávajú špecifický charakter, sú jemne žlté, čo priestor opticky zohrieva. Atmosféru ešte viac podčiarkuje tlmené osvetlenie. Pri výbere osvetlenia architekti zaujímavo skombinovali už spomínané žiarovky na kábloch s historizujúcimi nástennými svietidlami, čo priestor pekne zahralo.

Vďaka zvolenému nábytku, osvetleniu a doplnkom sa v kaviarni zaujímavo prepája historizujúci, retro aj industriálny štýl. Popri káve, víne a rôznych (ne)alkoholických koktejloch, ponúka Mondieu aj bohaté raňajkové menu, rôzne dezerty, palacinky či sendviče.    

Majitelia sa spočiatku báli, či vzor dlažby nie je pre tento priestor príliš výrazný. Dnes však rozhodnutie neľutujú.
„Je dokonalá,“ tešia sa.

Kaviareň Mondieu  
Panská 27
811 01 Bratislava ​

Kaviareň Mondieu však v hlavnom meste nie je iba jedna. Tú prvú, ktorú sme navštívili, nedávno doplnila druhá, nachádzajúca sa v nákupnom centre Bory Mall, a aktuálne sa pripravuje aj tretia (na Laurinskej ulici).  

Ateliér winwin
www.winwin.sk

PRIPRAVILI LUCIA KUŠNÍROVÁ, NATÁLIA ŽÁKOVÁ
Foto: DANO VESELSKÝ
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky