Premena obývacej izby s každým ročným obdobím

21.10.2017  |     

Žltá veselosť jari, elegancia vodovo sviežich letných farieb, atmosféra obdobia zberu úrody alebo puristická čierno-biela zimná krajina – farebné nálady, ktoré môžete vniesť aj do svojej obývačky.

Farby a ich kombinovanie

Narábaniu s farbami a ich kombináciami sa možno naučiť aj z prírody. Princíp spočíva v tom, že každé ročné obdobie má svoju základnú farbu a od nej sa odvíja paleta i celá farebná nálada daného obdobia. Každá časť roka je zastúpená všetkými farbami, rozdiel je len v ich charaktere. Jarné farby majú teplý charakter podobne ako jeseň.

Leto a zimu, naopak, charakterizujú studené odtiene. Rozlíšiť jarné farby od jesenných a letné od zimných je jednoduché: jarné pôsobia ľahšie a veselšie, zatiaľ čo jesenné sú sýte a zemité.

Studené odtiene v lete vždy pôsobia vyblednuto, zato v zime žiaria v ľadových pasteloch. Ak ich chcete kombinovať, hlavnou zásadou je: teplé tóny jari kombinujte s ťažšími farbami jesene a  studené tóny leta zase s výraznými farbami zimy. Ak ich však pomiešate, vzniká napätie, ktoré pôsobí neharmonicky.

TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 4/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky