Poznáte farbu roka 2018? Ultra Violet sa vkradne sa aj do domácností!

20.12.2017  |     

Fialová, presnejšie farba Ultra Violet, bude farbou, ktorá nás bude v roku 2018 sprevádzať všade. Nielen v oblečení, ale aj vo farbe vlasov, či bývaní. Pozrite, ako sa s ňou dá pohrať v interiéri a inšpirujte sa!

Farba roka 2018

Spoločnosť Pantone každoročne na záver roka vyberá novú farbu, ktorá ovládne ďalšie mesiace. Pred rokom to bola Greenery, teraz je to Ultra Violet - PANTONE 18-3838. Výber farby roka nie je takou jednoduchou záležitosťou, ako by sa mohlo zdať. Pri výbere sa berie ohľad na mnohé faktory, vrátane sociálnoekonomických podmienok, turistického ruchu, módy, priemyslu, dizajn, výroby.

Kombinujte veľmi opatrne

Tento dramatický odtieň fialovej je sýty tmavší, čo veľmi dobre ukáže v kombinácií s bielou farbou. Ultra Violet - PANTONE 18-3838 nazvali mnohí baklažánovou farbou, či farbou, akú nájdete v lentilkách. S inými farbami ju treba skutočne kombinovať veľmi opatrne, pretože táto farba sama o sebe je veľmi výrazná a bohatá. Dá sa ešte kombinovať so sivou, čiernou a svetlejšími odtieňmi fialovej, prípade ružovej. V bytoch ju stačí použiť v malom a dosiahnete veľký efekt. Napríklad, keď ňou zafarbíte časť predelovej steny.

Veľa škodí

Pri tejto farbe platí trikrát meraj a raz strihaj. Neoplatí sa to preháňať, pretože ak by ste zvolili viac stien tohto odtieňa, vznikol by nepríjemný opticky stiesnený tmavý priestor. A to predsa nikto z nás nechce. Omnoho pôsobivejšie je nechať túto farbu vyznieť len na jednej zo stien, na doplnkoch, či výrazných kusoch nábytku. Potom je fascinujúcim a priam čarovným oživením domácnosti.

Odraz kultúry

Ultra Violet má podobne, ako iné farby svoj význam a symboliku. Tú prezradila viceprezidentka spoločnosti Pantone Color Institute Laurie Pressman v rozhovore pre Pixartprinting: „Farba, ktorú sme vybrali za našu Pantone farbu roka je tá, o ktorej si myslíme, že najlepšie komunikuje to, čo sa momentálne odohráva v našej globálnej kultúre.“ 

Farba mágie, vesmíru, inteligencie

Fialová farba je farbou mágie, tajomna, ale aj fantázie a duševných schopností. Predstavuje originalitu, vynaliezavosť, vizionárske myslenie, náboženstvo. Je farbou vesmíru i kvetov – fialiek, levandule, vistérie a hyacintu. Je však tiež farbou inteligencie, luxusu a elegancie. Kedysi dávno bola vo veľkej obľube šľachtických a kráľovských rodín. Prenikla aj do šoubiznisu. Obľubou k fialovej sa netajili Prince, David Bowie a Jimi Hendrix.

Farba roka teda znamená viac ako len trend a fialová je viac ako len farbou. Už viete, kde bude mať u vás miesto?

 

Sabína Zavarská
Foto: isifa/shutterstock

Tagy:
ultra violet fialové doplnky fialová farba kombinovanie farieb

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 5/2019 v predaji


21 horúcich jesenných trendov
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky