Aké farby poletia v interiéri v roku 2018?

13.01.2018  |     

Tento rok bude zase o čosi zaujímavejší i v oblasti farebných interiérových trendov. I keď krikľavé a výrazné farby sú na ústupe, neznamená to, že život musí byť fádny. A rozhodne fádny nemusí byť ani moderný byt.

Minimalizmus nemusí byť fádny

Mnohí z našich čitateľov tvrdia, že módne minimalistické trendy interiérov pôsobia fádne, jednotvárne, a najmä chladne. Nemusí byť však všetko sivo-biele, aj keď myslíte moderne a chcete, aby váš byt pôsobil uhladene a bol plný elegancie. Stále platí, že v jednoduchosti je krása, a keď si zvolíte niektorý z módnych odtieňov, nechajte ho vyniknúť naplno, nekombinujte ho v rámci jednej miestnosti zbytočne s inou farbou, ktorá nie je neutrálna. 

Nielen na doplnkoch

Všetky z nižšie uvedených módny odtieňov je možné krásne kombinovať s bielou a rôznymi odtieňmi sivej. Nemusíte ich použiť len na doplnky, krásne sa vynímajú na celých stenách alebo výrezoch z nich. Ak ste sa rozhodli použiť sýte, na pigment bohaté farby, lepšie vyniknú vtedy, ak nimi zvýrazníte len jednu zo všetkých štyroch stien či jeden kút. Nie je efektné používať viaceré sýte farby v susediacich miestnostiach, kde by sa mohli opticky biť. 

 

Vráťme sa však k podstate.  Naj farbené trendy, ktorý „poletia“ interiérmi bytov a domov v roku 2018:

Karmínová, bordová

Karmínovo červená v rôzne intenzívnych odtieňoch až do bordovej a vínovočervenej je absolútnym hitom tohto roka. Nádherne ladí s bielou, ktorá ju zároveň odľahčuje. Vytvára zvláštnu atmosféru harmónie a tepla domova. Veľmi sa hodí k modernému historizujúcemu štýlu a vintage. Odporúčame ju použiť na steny do svetlých priestorov, vtedy dostane tú správnu dynamiku. 

Farba uhlia: tmavosivá

Áno sivá je stále v kurze, ale tentokrát je to hutnejší tmavosivý až antracitový odtieň. Pri tejto farbe si môžete byť istí, že akémukoľvek priestoru dodá eleganciu a štýl. Vynikne v obývacích priestoroch, či v decentných spálňach.

Šalviovo-zelená, machová, sivozelená 

Ak neviete presne aký odtieň zelenej má na svojich listoch šalvia, najvyšší čas zistiť to. Je to zelenkastá s nádychom sivej farby. Tento zaujímavý odtieň, niekedy aj s prienikom do tyrkysovej v rôznej sýtosti dodá vášmu domovu sofistikovaný šmrnc. Svetlejšie odtiene môžete použiť na celé steny, tmavšie opäť viac vyniknú na menších priestoroch. Hoci aj napríklad na dverách. 

 

Červenkastá, ružová, púdrová

Prekvapením v interiérových farebných trendoch je jemná červenkastá či svetlá ružová farba. Ak si zvolíte túto farbu, či i na oblečení módnu púdrovú, pracujte s ňou opatrne. Na steny sú najvhodnejšie úplne jemné odtiene, kombinované bielym nábytkom a doplnkami, pripadne ju môžete kombinovať so sivou. Veľmi opatrne však s kovovými odtieňmi, ktoré spolu s červenkastou či ružovou pôsobia gýčovo. Menej riskujete, ak si ju zvolíte len na doplnky. Bude pôsobiť prívetivo, romanticky a upokojujúco.

Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock.com

Tagy:
interiérové farby interiérové trendy farby v interiéri 2018

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Moderná drevostavba vo Veternej Porube

Najnovšie knihy a časopisy

Aktuálne číslo
Záhrada 2018/10
v predaji


Izbovky po Vianociach. Ako sa o ne postarať?
Predplatné

Najnovšie príspevky