Škola interiérových farieb: Biela

25.07.2018  |     

Pastelové alebo neutrálne, teplé alebo studené, sýte alebo jemné? Farby v interiéri sú niekedy väčšou dilemou, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Skôr ako sa pustíte do zariaďovania svojho interiéru, popremýšľajte o tom, ako na vás pôsobia, aké pocity vo vás zanechávajú. Pri voľbe farebnosti je totiž oveľa dôležitejšie riadiť sa vlastnými pocitmi ako momentálnymi trendmi.

V skratke však môžeme rozdeliť farebnosť v interiéroch na tri skupiny. Prvá je taká, kde základ tvorí čistá biela farba na všetkých stenách a vyhrať sa môžete s farebnými textíliami a doplnkami. Takáto striedma farebnosť je momentálne aj silným trendom a jej výhodou je to, že vďaka doplnkom môžete priestor pomerne jednoducho a často pretvárať, keďže základ je absolútne neutrálny. Ak sa vám zdá toto riešenie trochu chladné či sterilné, prípadne nemáte potrebu priestor pričasto obmieňať, určite nič nepokazíte svetlými a pastelovými farbami stien. Vanilková, slonová kosť, piesková, sivá či mentolová, ale i púdrová ružová a holubia modrá mu dodajú pocit útulna, domácej pohody, tepla. Ak máte radi závan originality aj v bývaní, drámu do priestoru vnesiete pomocou tmavých tónov, ako sú čierna, antracitová a tmavomodrá. Tu však pozor, úplne postačí jedna dominantná stena v tmavom odtieni, aby priestor nepôsobil ponuro. V každom prípade však platí, že ide o vaše obytné priestory, preto sa nesnažte za každú cenu ohúriť hostí a zvoľte to, čo sa páči vám. Len vtedy sa budete doma cítiť naozaj príjemne.

 

Biela predstavuje čistotu, sviežosť a vzdušnosť. Je neutrálna, nikdy sa nezunuje a dá sa kombinovať so všetkými farbami vrátane zlatej, striebornej a medenej. Aj biela má viacero odtieňov.  

Tiež ich možno navzájom kombinovať, treba však dodržať jednu zásadu: teplé s teplými a studené  so studenými. Inak bude výsledok disharmonický. Súčasný trend inklinuje väčšinou práve k tejto nadčasovej farbe a nie je interiér, kde by ste ju nenašli.

Už dávno neplatí, že biela sa používa iba v kúpeľni. Smelo ju môžete použiť kdekoľvek, veď aj severský štýl je toho dobrým príkladom. Obmedzením môže byť praktická stránka veci. Patríte k tým, čo obľubujú čistotu a poriadok, alebo si na ne nepotrpíte? Ak vám špina prekáža, tak sa v kuchyni alebo predsieni bielej radšej vyhnite. Inak hrozí, že umývaním kuchynskej linky zabijete viac času ako samotným varením. Určite to zvážte, aj kým máte malé deti – na pohovku či kreslá zvoľte inú farbu. V prípade, že vám biela učarovala natoľko, že sa jej nemienite vzdať, využite, že dnes sú už materiály, ktoré nemajú problém s akýmkoľvek znečistením. Trošku si však za ne priplatíte.

TEXT MIROSLAVA MACEKOVÁ 
FOTO HOUSEOLOGY, ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 6/2018

Tagy:
biela farba v interiéri téma mesiaca

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 7/2019
v predaji


Čo musíte robiť v záhrade na jeseň
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky