Čoraz žiadanejší aj v interiéroch: Korok hlási veľký návrat

20.03.2019  |     

Ak máte radi drevo, zamilujete si aj korok. Tento prírodný materiál je čoraz žiadanejší aj v interiéri, predovšetkým na podlahy či zásteny. Jeho tvárnosť a mäkkosť poznajú aj dizajnéri. Korkové stoličky, kreslá, stolíky či lampy pomaly, ale isto vstupujú do našich domácností, a tak môžeme denne objavovať jeho prirodzenú krásu.

„Požičaný kabát“

Korok zažíva posledných pár rokov veľký „comeback“. Hoci jeho história siaha až viac ako tisíc rokov do minulosti, dnes sa dostáva medzi najobľúbenejšie prírodné materiály aj v oblasti interiérového dizajnu. Jeho najväčším producentom je Portugalsko, kde sa kôra zo stromu s názvom dub korkový tradične odrezáva, suší a ďalej spracováva vo vodnom kúpeli.

Rast stromov, obnova kôry i proces výroby sú síce časovo náročné, no napriek tomu dopyt po korku narastá – ako materiál toho totiž po praktickej stránke ponúka skutočne mnoho. Keďže je úžasne tvárny, je ideálnym adeptom na dizajnové kúsky, a tak nečudo, že po ňom radi siahajú dizajnéri pri návrhu svietidiel, kresiel, stolíkov, hodín a podobne.

Keďže je korok odolný proti prachu, špine a vode, na dotyk je príjemne mäkký a teplý, v domácnostiach sa čoraz viac využíva ako podlaha či obklad na stenu. Korok je v interiéri ľahko rozpoznateľný vďaka svojej jedinečnej štruktúre. Nábytok z neho je ľahký, ekologický a podobne ako drevo vám pri správnej starostlivosti vydrží roky.

 

TEXT: KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
korok prírodné materiály interiérový dizajn dub korkový

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky