Na čo sa zamerať pri kúpe umývačky riadu?

14.11.2012  |     

Vaša polovička sa k drezu priblíži, len ak chce doň prispieť špinavým riadom, po deťoch treba poumývať taniere a poháre aj 4-krát denne a vaše ruky začínajú štrajkovať vysušenou a popraskanou pokožkou? Je načase prizvať do domácnosti pomocníčku – umývačku riadu. Na čo sa pri jej kúpe zamerať?

1. Veľkosť umývačky

Väčšia rodina by nemala váhať – umývačka so šírkou 60 cm pojme 12 až 14 obedových súprav. Užšie typy so šírkou 45 cm na 9 obedových súprav postačia dvom alebo aj trom osobám. „Singláci“ a možno aj pracovne vyťažený pár zasa ocení kompaktnú (stolovú) umývačku s kapacitou na 6 súprav. Zvážte si, ako často a pre koľko hladných krkov varíte, ako aj množstvo riadu, ktoré pri tom zašpiníte. 
 
Poznámka: Vstavaná či voľne stojaca? Odpoveď stojí na priestorových možnostiach a stvárnení vašej kuchyne (okrem kompaktnej stolovej umývačky, ktorú možno postaviť všade tam, kde je prípojka na vodu a odpad). Ani jeden, ani druhý typ však nie je ukrátený o nejaké funkcie, ktoré by ten druhý nemal.

2. Koľko usporí?

Energeticky najúspornejšie modely majú na energetickom štítku uvedené A plus niekoľko plusov navyše (A+, A++, A+++), ich spotreba energie klesla pod 0,9 kWh. (Škoda len, že tie najúspornejšie modely patria často aj medzi najdrahšie.) Pri štandardných umývacích cykloch „veľká“ umývačka minie od 10 do 13 litrov vody, ale na trhu sa objavili aj rekordmanky  len so 6- až 7-litrovou spotrebou. Faktom však je, že okrem vody a energie umývačka šetrí najmä čas. 

3. Funkcie a programy

Štandardný počet programov. Stačí päť? Ak chcete viac komfortu, nech sa páči, za príplatok.
Praktické funkcie a programy: odložený štart (možnosť umývať lacnejšie počas nočných hodín), programy na rôzne typy riadu (napríklad na sklo a teplota 45 °C), možnosť nastaviť intenzívnejší tlak vody v hornom alebo dolnom koši, funkcia na skrátenie dĺžky programu či jeho zastavenie pri úniku vody (zabraňuje škodám spôsobených pretečením), inteligentné je automatické nastavenie programu podľa znečistenia riadu, šetrné je zasa napojenie na teplú vodu a mnohé ďalšie.

Opýtali sme sa...

Jána Kadlečíka zo spoločnosti Electrolux Slovakia
 
Ak vezmeme do úvahy súčasné priemerné ceny za energiu a čistiace prostriedky, za aký čas si umývačka riadu na seba zarobí napríklad v 4-člennej domácnosti? 
„Umývačka riadu priemerne spotrebuje 1,0 až 1,05 kWh na jeden umývací cyklus. Na ohrev vody pri ručnom umytí miniete približne 2 kWh. Vďaka štandardnej umývačke riadu spotrebujete 10- až 12-krát menej vody ako pri bežnom umývaní. Ak by ste rovnaké množstvo riadu umyli ručne, spotrebujete približne až 90 litrov vody. Ak zoberiete do úvahy napríklad umývačku v cene 400 € so životnosťou 10 rokov, ktorú používate 3-krát týždenne, viete si veľmi rýchlo zrátať, za aký čas si umývačka riadu na seba zarobí. Odhadujem nie viac ako 4 roky.“
 

Minianketa: 

Čo si myslia o umývačke riadu naše kolegyne? 

„Roky som tíško (a niekedy aj nahlas) závidela tým, čo mali tú užasnú mašinku. Keď už si umývačku riadu zadovážila dokonca aj moja mama, povedala som dosť. Tak som sa presťahovala. A konečne ju mám aj ja. Za nič na svete by som ju nevymenila (dokonca ani za možnosť nerušene rozmýšľať pri ručnom umývaní riadov o všetkom možnom, čo ako veľké pozitívum vníma jedna moja kamoška, lebo keď po nej niekto z rodiny niečo chce, má krásnu výhovorku – počkaj, najprv musím doumývať riady. Len neviem, či to nie je len prezlečená tichá závisť...). Keď už pre nič iné, tak aspoň preto, že kuchyňa je teraz (takmer) vždy uprataná. :-)“
                                                                                Janka F., jazyková redakcia
 
„Je to tá najochotnejšia pomocníčka v domácnosti – kým my po dobrom obede kávičkujeme, ona nelení a bez reptania umýva, oplachuje, suší a leští.“
                                                                                Majka J., jazyková redakcia

4. Vnútorné vybavenie

„Rôzne typy sklopných nadstavcov či príborová zásuvka vám vytvoria viac miesta na objemnejší riad,“ spresňuje Zuzana Krajčiová z Miele.
 
Ekotip
„Niektoré umývačky môžete pripojiť aj na teplú vodu, tak klesne spotreba elektrickej energie pod 0,5 kWh. Najefektívnejšie je to samozrejme pri ohreve vody solárnym zariadením, 18 % financií ušetríte oproti bežnej studenej vode aj pri ohreve plynovým ohrievačom.“
Zuzana Krajčiová, Miele

5. Starostlivosť

 
Pri používaní umývačky sa vnútri obehového systému, v hadičkách a dýzach sústreďujú usadeniny, ktoré zaťažujú čerpadlo a znižujú výkon umývania. Ako často a čím treba čistiť umývačku?
„Súčasťou vodného okruhu je zmäkčovač, ktorý obsahuje živicu. Jej úlohou je úprava vody, aby nevznikali usadeniny. Soľ má za úlohu túto živicu regenerovať, čiže soľ treba pravidelne dopĺňať. Pri dlhodobom používaní tabliet sa odporúča použiť niekoľko cyklov umývania s jednotlivými komponentmi samostatne (soľ, leštidlo, atď.), aby sa dôkladne zregenerovala živica v zmäkčovači,“ odpovedal Ján Kadlečík. Čiže aj keď bude vaša umývačka vybavená programom na používanie multitabliet (3 až 5 v 1 = soľ + leštidlo + čistiaci prostriedok + ďalšie prídavky), soľ by ste mali používať pravidelne. 

 


Text: Martina Deríková
Foto: archív firiem, thinkstock.com
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Ako si vybrať chladničku Ako si vybrať chladničku x

Foto dňa

Keď sa „stodola“ inšpiruje katalógovými domami

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky