Aké je varenie na indukčnej varnej doske?

11.04.2013  |     

Často sa porovnáva s plynom a „klasickou“ elektrinou. Hrdí sa tým, že je rýchlejšia, úspornejšia, a samozrejme, aj bezpečnejšia. Ak varíte často a záleží vám na rýchlosti prípravy jedla, varenie na indukčnej varnej doske môže byť cestou pre vás.

Bez mrhania

Využitie fyzikálneho princípu indukcie prinieslo do kuchyne zmeny k lepšiemu. Magnetizmus zohrieva len hrniec, nie varnú dosku. Teplo teda vzniká a smeruje tam, kde je potrebné. 
 

Bezpečnejšie varenie

Určite. Pri ohreve je plocha okolo nádoby takmer chladná, ale (!) po dovarení pokrmu aj indukčná doska potrebuje čas na vychladnutie, i keď len minimálny. So zvyškovým dohrievaním ako pri klasických sporákoch s liatinovými doskami však nerátajte. 

Fero v kuchyni

Práve vďaka faktu, že indukčná doska je ochotná spolupracovať len s hrncami s feromagnetickým dnom, ju spotrebitelia vnímali trochu negatívne. Hrnce z výbavy boli zrazu nepotrebné. Našťastie, široká ponuka nádob na varenie tento problém eliminovala. Nevhodné sú sklenené, medené a hliníkové nádoby. 
Malý test: Či je nádoba vhodná na indukčnú varnú dosku, zistíte, ak sa na jej dne udrží magnet. 

Bez pripálenín

Čo sa indukčnej varnej doske skutočne musí nechať, je, že vám nepridá viac roboty, ani keď vám vykypí polievka. Na jej čisté dekórum postačí obyčajná navlhčená hubka na riad, na mastnotu trochu saponátu a nakoniec vyleštenie handričkou z mikrovlákna. Čistota je dôležitá nielen pre vzhľad kuchyne, ale aj na správny chod varnej dosky. Tá sa totiž ovláda pomocou dotykových senzorov. A aby správne fungovali, čistý štít je nevyhnutný. Napriek tomu, že senzory reagujú veľmi rýchlo, je možné, že sa budete musieť chvíľu s nimi spoznávať a zopárkrát bude rýchlejšie hrniec aj s tým, čo chce z neho utiecť, odstaviť z platne. Aj keď budete chcieť pomiešať napríklad mäso v hrnci na zadnej platni, dávajte pozor – i letmý dotyk postačí na zapnutie alebo úpravu režimu varenia na inej platni. 

Prakticky

Praktickým pomocníkom pri varení býva časovač, ktorý pri niektorých modeloch možno nastaviť na každú varnú plochu zvlášť. Indukčné varné dosky sú často vybavené funkciou rýchly ohrev (booster, Jet Start, Power a pod.). V praxi to znamená, že vodu privedú do bodu varu za veľmi krátky čas (podľa testov dokonca skôr ako rýchlovarná kanvica). 
Načúvajte: Na to, čo na varnú plochu nepatrí, vás bezpochyby upozorní zvukový signál. 
 

Indukcia aj pre tých, ktorí nemajú istič na 380 V

 
Ďaľšie zaujímavé články nájdete v časopise Môj dom EkoBývanie


Text: Martina Deríková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky