Rady a tipy pred kúpou sušičky bielizne

15.08.2013  |     

Vo veľkých rodinách, kde sa často a veľa perie, je sušička neoceniteľný pomocník. Ak vám veľké pranie zabralo aj celý týždeň, so sušičkou to zvládnete za deň. Takže šetrí čas a navyše vás zbaví väčšiny žehlenia.

V priestrannej kúpeľni alebo v práčovni môže sušička umiestnená hneď vedľa práčky plnenej spredu tvoriť jeden celok, ktorý vám starostlivosť o bielizeň značne uľahčí. Ak potrebujete ušetriť miesto, umiestnite sušičku pomocou špeciálneho podstavca na práčku do takzvaného komína.

6 rád pri kúpe sušičky

1 Miesto 

Pri výbere sušičky treba myslieť hlavne na to, koľko máte miesta. Ak máte veľkú kúpeľňu alebo práčovňu, siahnite po samostatnej sušičke. Môžete si postaviť vežu z práčky a zo sušičky, ktorá vyzerá veľmi pôsobivo. Naopak, ak žijete v malom byte a nemáte kde sušiť, uspokojte sa s kombinovanou práčkou so sušičkou.

2 Kapacita

Dôležitým parametrom je aj objem vnútorného bubna. Sušičky bielizne sa vyrábajú s kapacitou od 6 kg až do 9 kg. Ak zvyknete prať veľké množstvá bielizne, siahnite po sušičke s veľkou kapacitou. Pozor si treba dávať na to, aby kapacita sušičky nebola menšia ako kapacita práčky, ktorú vlastníte. V takom prípade by ste museli sušiť na dvakrát.

3 Spotreba

Moderné sušičky s tepelným čerpadlom majú oproti starším modelom nižšiu spotrebu a dosahujú energetickú triedu až A –60 %, čo je 0,19 kWh/kg.

4 Inteligentné funkcie

Určia správnu vlhkosť bielizne, a tak sa odev zbytočne nepresuší , čo by mohlo ničiť tkanivo. Využitím technológie kontroly teploty a najmä zostatkovej vlhkosti sa sušenie zastaví v správnom momente. Ak sa bielizeň nepresuší, následné žehlenie je oveľa jednoduchšie (prípadne žehliť vôbec nemusíte) a menšia je aj spotreba času a energie.

5 Para

Parné programy v sušičkách sú veľmi praktickými pomocníkmi. Odstránia všetky pachy z odevu a oživia obnosene vyzerajúce kúsky zo skrine. Para jemne pôsobí na tkanivo a bielizeň si uchová pôvodný tvar. Aj preto sušičky šetria čas – žehliť nebudete vôbec alebo iba minimálne.

6 Samočistiaci kondenzátor

Najmodernejšia technológia automatického samočistenia kondenzátora zabezpečí vysokú úspornosť sušičky po celé obdobie jej životnosti. Kondenzátor sa pri každom sušení bielizne niekoľkokrát sám čistí. Len kondenzátor zbavený prachu a vláken uvoľnených z bielizne môže pracovať vytrvalo a energeticky úsporne.

TIP: Pozrite si sušičky bielizne, ktoré sú momentálne v predaji.

slovník pojmov

AutoCleaning – systém využíva technológiu obráteného čerpania na automatické čistenie kondenzátora. Je navrhnutý tak, aby vydržal opakované užívanie a optimalizoval spotrebu energie i výkon pri sušení (LG Electronics)

AutoDrain – prostredníctvom rúrky sa nádoba na kondenzát napojí na odpad, takže sa nemusí vyprázdňovať (Gorenje)

Inverter – technológia výrazne znižuje spotrebu energie tým, že rýchlosť otáčok kompresora prispôsobuje potrebám sušenia v jednotlivých cykloch, čo umožňuje efektívne sušenie aj pri nižších teplotách (Panasonic)

ecoPerfect, ­SpeedPerfect – špeciálne funkcie na úsporu energie alebo času (Bosch, Siemens)

OptiSense – inteligentný systém automaticky vyberie program podľa hmotnosti a vlhkosti náplne (AEG)

SelfCleaning ­Condenser – samočistiaci kondenzátor zaručuje konštantnú spotrebu energie počas celej životnosti sušičky (Bosch, Siemens)

SteamTech – program, ktorý za 20 minút vysuší košele a pomocou pary odstráni pokrčenie, takže ich nemusíte žehliť (Gorenje)

Tepelné čerpadlo – technológia založená na dvoch uzavretých okruhoch, vzduchovom a okruhu s chladivom. Tepelné čerpadlo nemusí používať drahé teplo, ale opiera sa o termodynamický systém, ktorý zabraňuje tepelným stratám (HotPoint)

Time Manager – funkcia umožní nastaviť čas sušiaceho cyklu podľa potreby (Electrolux)

Vôňa – flakón (tri vône) sa vloží do držiaka v site na zachytenie vlákien a vôňa sa v priebehu sušenia rovnomerne rozptýli do bielizne (Miele)

Wawe Motion – asymetrický pohyb bubna rovnomerne rozloží odev, čím umožní ľahký prechod vzduchu. Vlnivý pohyb narába s bielizňou šetrne, eliminuje tvorbu záhybov a lepšie odstraňuje vlhkosť (Whirlpool)

Woolmark Silver Care – certifikát garantuje to najjemnejšie zaobchádzanie s bielizňou (AEG, HotPoint)

6. zmysel™ – automaticky zaznamená úroveň vlhkosti a nastaví parametre sušenia. Senzory neustále kontrolujú proces sušenia, riadiaca jednotka nastaví čas a výkon na dosiahnutie najlepších výsledkov (Whirlpool)

Richard Adame, 
produktový manažér spoločnosti Electrolux

Správne využitie sušičky. 
Nezabúdajte na to, že podmienkou na správne využitie sušičky je odstreďovanie bavlnenej bielizne minimálne pri 800 otáčkach za minútu. 

Držiak na obuv. 
Praktický vertikálny držiak do sušičky, na cyklus „Special shoes“. Vertikálna poloha umožňuje prúdenie vzduchu až do špičiek topánok, takže v ťažko dostupných miestach nezostane žiadna zvyšková vlhkosť (Indesit).

Kondenzačné sušičky

Zobraziť ďalšie sušičky bielizne


Text: Jana Veselská
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky