Ako si zjednodušiť pranie a žehlenie bielizne?

17.03.2018  |     

Dávno neperieme v rukách, máme pomocníkov na kvalitné pranie aj sušenie. Napriek tomu čisteniu a ošetrovaniu bielizne musíme venovať veľa času. Predsa len vyvesiť bielizeň, vyžehliť ju, poskladať, poukladať do skríň niečo trvá. Ako si pomôcť?

Bielizňový kútik

Veľkou výhodou je, ak máte práčovňu alebo jednu miestnosť, kde môžete sušiť i žehliť oblečenie. Moderným domom práčovňa nechýba. Ak tento priestor nemáte, snažte sa sušenie bielizne sústrediť do jednej miestnosti, ktorá vám to priestorovo i funkčne dovoľuje. V každom prípade určite oceníte pevnú kvalitnú a navyše priestorovo úspornú chrómovanú žehliacu dosku, ktorá sa dá jednoducho sklopiť a zavesiť na stenu. Nad zloženú žehliacu dosku si môžete pripevniť poličku, na ktorú položíte žehličku, nádobu s destilovanou vodou, či ostrekovač a všetko potrebné máte hneď poruke. 

 

Prenosná žehliaca podložka

Ak nemáte možnosť alebo potrebu rozkladať žehliacu dosku, vždy je veľmi dobrým riešením mať poruke podložku na žehlenie. Vďaka tejto podložke môžete žehliť hoci aj na stole. Je to skvelý tip na dovolenku, ale rozhodne sa hodí aj do domácnosti. Vyberte si podložku, ktorá ma protišmykový spodok, tak sa dá umiestniť aj na práčku alebo sušičku. Skvelé riešenie pre menšie byty.

Zo symbolov prania žehlenia - umenie

Aby ste sa lepšie zžili so symbolmi na práčke a žehličke, najmä ak ich máte nové – spravte si z toho umenie. Stačí ich zoskupiť alebo nájsť na internete, vytlačiť vysvetlivky a zarámovať. Praktické a zároveň estetické spríjemnenie vašej domácej práce. 

Mobilný stojan na bielizeň

Naučte si svoju rodinu tak, že všetko, čo vyperiete alebo i vyžehlíte zavesíte na šikovný mobilný stojan a oni si to stadiaľ jednoducho zoberú do svojich skríň. Takéto pohyblivé stojany oceníte aj vtedy, keď musíte prať veľa košieľ. Jednoducho ich ešte mokré zavesíte na vešiak a necháte vysušiť. Mnohé z moderných materiálov po takomto sušení netreba ani žehliť. 

Dva koše na bielizeň

Nemusíte tráviť čas triedením bielizne pred praním: použite dva koše na bielizeň – jeden bude určený na svetlú bielizeň, druhý na tmavú. Odporúčame vzdušné koše zo stopercentnej bavlny navlečené na pevnú konštrukciu, ktoré sa dajú prať vo vysokých teplotách. Alebo prútené vystlané prateľnou bavlnou.

 

Výber čistiaceho prostriedku

Venujte pozornosť aj výberu čistiaceho prostriedku. Mamičky vedia, že je pre deti lepšie použiť tekuté pracie prostriedky. Druhá vec je, že na to, aby ste pračka aspoň raz za mesiac dobre prečistili, je potrebný program najvyššej možnej teploty s pridaním práškového pracieho prostriedku. Žiaľ, tekuté pracie prostriedky môžu niekedy vytvárať zhluky v odtoku a bielizeň začne páchnuť. Ak má vaša pračka samočistiaci program, spustite ho každé 4 týždne. Nezabudnite v rovnakých intervaloch čistiť filter, kde sa tiež nazbierajú rôzne nečistoty. Vyskúšajte napríklad netoxické a biologicky odbúrateľné pracie prostriedky. 

Sabína Zavarská
Foto: flickr.com, shutterstock

Tagy:
práčky pranie žehlenie žehličky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky