Čo nepatrí do umývačky a ako ju ešte môžete doma využiť?

18.02.2020  |     

Aj vám sa stalo, že ste do umývačky vložili niečo čo tam nepatrí? Výsledok môže byť veľmi nepríjemný. Ktoré materiály do umývačky nepatria a ako inak využijete umývačku, ak nemáme na mysli len umývanie riadu?

Nádoby, ktoré do umývačku nepatria

Liatina 

Liatinové panvice( alebo pekáče) do umývačky riadu nedávajte. Zničí sa ich povrch a začnú hrdzavieť.

Teflón a panvice či formy s nelepivým povrchom

Je mnoho panvíc, ktoré majú uvedené, že sa dajú umývať v umývačke. Avšak pri niektorých typoch opakované vystavenie horúcej vode a agresívnym saponátom povrch poškodí. Najlepšie je umývať ich ručne.

Veľmi krehké riady

Do umývačky nepatrí nič, čo je z veľmi krehkého skla či porcelánu. Rozhodne sem nedávajte krištáľ, ani čínsky porcelán. 

Jemné kovy a povrchové úpravy

Niektoré povrchové úpravy, ako napríklad postriebrené alebo smaltované výrobky čistite vždy ručne. Teplo a saponáty zničia ich povrchovú úpravu. Rovnako zmizne aj kovové zdobenie z porcelánu.

Drevené varechy a dosky

Drevo je porézne, udržiava vlhkosť, a navyše sa do týchto pórov môžu dostať nečistoty z ostatných riadov a chemikálie z tabliet, ktoré sa len tak ľahko nevypláchnu. Navyše, drevo sa vplyvom vysokej teploty a vlhkosti deformuje a ľahko popraská. Nedávajte do umývačky ani nože s drevenou alebo lepenou rúčkou.

Ostré nože, strúhadlá, škrabky

Každý kuchár vám povie, že ostré nože treba umývať ručne. Umývačka riadu pracuje s priveľkým množstvom vody, čo skracuje ich životnosť a otupuje ich. Z rovnakého dôvodu do umývačky nepatria ani strúhadlá a škrabky.

Niektoré druhy plastov

Z plastov do umývačky vložte len tie, ktoré sú označené symbolom, že sa dajú takto umývať. Ostatné sa môžu pri vysokých teplotách deformovať alebo sa z nich uvoľnia škodlivé látky. 

Tip: Všetok bytový textil na jednom mieste

Ako ešte môžete umývačku využiť?

Podľa odborníkov zo spoločnosti Whirlpool umývačky nie sú len na čistenie riadov. Viete, čo sa v nich dá ešte umývať? 

K neobvyklým predmetom, ktoré umývačka zvládne vyčistiť patria gumové hračky pre psov, bejzbalové čiapky, rošty na grilovanie a pečenie, dokonca tiež gumáky. Samozrejme, pri plastoch a čiapkach nevoľte program s vysokou teplotu. 

Niektoré gazdinky používajú umývačku aj na čistenie kovovej mriežky digestora, hubiek na riad či kúpeľňové doplnky: misky na mydlá, držiaky, poháre na čistenie zubov.

Tipy, ako udržať umývačku v dobrom stave

  • pravidelne čistite umývačku, vrátane filtra a ramien,
  • po každom cykle skontrolujte, či nezostalo niečo vo filtri, ak áno odstráňte to,
  • ak cítite z umývačky zápach, naplňte dávkovač saponátu bielym octom a spustite horúci cyklus – takéto čistenie sa oplatí robiť aspoň raz za mesiac.


Sabína Zavarská
Foto: istock

Tagy:
umývačky Sme doma

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky