Ako využiť potenciál záhrady, terasy či balkóna

14.08.2016  |     

Či už si chcete dopriať oddych a trochu samoty, alebo plánujete posedenie s blízkymi a partiou kamarátov, nevyužiť potenciál záhrady, terasy či balkóna by bol v lete bezpochyby hriech.

Chvíle oddychu

Čas strávený na terase či v záhrade je často spojený s oddychom a načerpávaním nových síl. Okrem klasicky poňatého sedenia môžete priestor doplniť ďalšími prvkami, v ktorých sa bude výborne rozprávať, čítať kniha alebo len tak leňošiť. Vítané je, ak sa v záhrade vytvoria aj miesta, kde si môžete dopriať trochu intimity. Záhradná hojdačka, hojdacia sieť alebo lavička umiestnená v zákutí kvetinového záhona, prípadne prítmí stromov sú nepochybne dobrou voľbou. Ich výhodou je, že sa často dajú jednoducho presúvať z miesta na miesto, napríklad do tieňa alebo bližšie k bazénu. Takéto exteriérové prvky sa spravidla nekupujú na jednu sezónu, preto sa oplatí investovať do kvalitne vyhotovených modelov z odolných materiálov, ktoré dobre zvládnu aj vrtochy počasia.  

Chvíle spolu

Čas strávený v záhrade a na terase je v letnom období aj časom spoločného stolovania. Raňajok, večerí, víkendových obedov, grilovačiek alebo párty. Svoje uplatnenie v exteriéri tak nachádzajú aj rôzne poňaté jedálenské sedenia – zá­kladnú zostavu stola s dvomi až šiestimi stoličkami možno podľa potreby doplniť stohovateľnými, resp. skladacími modelmi, ktoré nezaberú veľa miesta. Takéto riešenie je ideálne aj na balkóny – skladací nábytok možno po sezóne umiestniť napríklad do rozmernejšej šatníkovej skrine. Ak radi grilujte, oplatí sa investovať do kvalitnejšieho grilu, ktorý nebude len záležitosťou jednej či dvoch sezón, a zaujímavou možnosťou je aj menšia exteriérová kuchyňa s vlastným prívodom vody.   

Odborník radí

Markéta Litomerická HORNBACH

Starostlivosť o záhradný nábytok

Bezchybný vzhľad záhradného nábytku docielite pravidelnou starostlivosťou. Náročný na údržbu je najmä ten drevený, keďže v dôsledku kolísania teplôt sa drevo môže začať olupovať a vplyvom UV žiarenia zosivieť a zvetrať. Nábytok preto pravidelne čistite a ošetrujte. Ak sa objavia trhliny alebo sa drevo začne olupovať, naimpregnujte ho a natrite základnou izolačnou farbou. Zosiveniu dreva predídete použitím špeciálneho oleja. Nábytok z umelého ratanu by nemal byť vystavený teplote viac ako 40 °C. Na jeho očistenie postačí podobne ako v prípade hliníkového nábytku voda a utierka. Pri kvalitnom umelom ratane môžete bez problémov použiť aj vysokotlakový čistič. Plastový nábytok vyniká variabilitou a trvácnosťou. Pri jeho čistení si vystačíte s vhodným čistiacim prostriedkom. Na odstránenie škrabancov použite leštiacu pastu.

PRIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 7/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky