20 praktických rád, ako si zariadiť predsieň

24.08.2018  |     

Hoci je to často tá najmenšia miestnosť v byte či dome, ktorá plní predovšetkým praktickú úlohu, nemali by sme na ňu zabúdať. Ide predsa o priestor, do ktorého vchádzame my aj hostia ako prví. Áno, aj predsieň si zaslúži našu pozornosť.

Odkladanie topánok

Určite nám dajú mnohí za pravdu, ak povieme, že aj naše topánky si zaslúžia svoje čestné miesto. Doprajte im preto malý kúsok z priestoru vstupnej chodby a dovoľte, aby sa u vás cítili ako doma.

 

Netradičný stojan

Omrzeli vás klasické skrinky na odkladanie topánok? A čo tak siahnuť po niečom zaujímavejšom? Nápaditý stojan je nevšedným doplnkom, ako ušetriť miesto a ako mať zároveň svoje topánky vždy poruke. Nezabudnite pritom ani na sedenie (napríklad aj v podobe lavičky s odkladacím priestorom), obúvanie tak bude o čosi komfortnejšie. 

 

Všade samé topánky

Ak je vaša domácnosť doslova zaprataná topánkami, popremýšľajte, k akému typu odkladacieho priestoru najviac inklinujete, a vyriešte to po svojom. Obuv šikovne schováte do skriniek s dvierkami, ale miesto jej nájdete aj v otvorených boxoch. V rannom zhone tak získate minúty času k dobru a to sa počíta.:-)

Viacúčelové debničky

Tiež vás fascinuje, akými všemožnými spôsobmi sa dajú využiť obyčajné debničky? V súčasných interiéroch sa objavujú čoraz častejšie a predsieň nie je výnimkou. Skvelo poslúžia na odkladanie topánok, tašiek alebo iných drobností. Stačí si ich pomaľovať podľa svojho vkusu a praktický pomocník je tu!

Poriadok a organizácia

Ak má vaša chodba alebo predsieň len pár štvorcových metrov, veľmi žiaduce sú vyklápacie či výklopné skrinky na topánky. Obľúbené sú najmä pre svoju hĺbku, ktorá často neprekročí viac ako 20 cm. Pohodlne a veľmi organizovane do nej naukladáte všetky svoje topánky bez toho, aby v predsieni zavládol neporiadok.

Vešanie kabátov

Jedným z kľúčových prvkov pri vytváraní príjemného interiéru predsiene je dostatok možností na zavesenie oblečenia. Háčiky, police alebo stojany – dôležité je, že sa máte vy a vaši hostia kde zložiť.

Kreatívny nápad

Ak sa najviac prikláňate k háčikom, vedzte, že spôsobov, ako ich všemožne zavesiť, je neúrekom. Klasici môžu zvoliť jednoduchú líniu ich usporiadania, tí kreatívni však môžu zaexperimentovať a rozložiť ich podľa vlastnej réžie. Berte však do úvahy najmä priestor, ktorý vám samotná miestnosť ponúka.

Jednoduché riešenie

Police v chodbe sú skvelé nielen na odkladanie oblečenia, klobúkov, šatiek alebo tašiek, ale rovnako dobre poslúžia aj na umiestnenie škatúľ alebo košov, do ktorých uložíte sezónne oblečenie. Získate tak prehľad, kde čo máte odložené, a zároveň vás príchod žiadneho z ročných období neprekvapí. 

Miesto na kabáty

Veľmi praktické riešenie do predsiene predstavuje vešiakový panel. Perfektne nahradí hoci aj vešiakovú skriňu, ak na ňu v miestnosti nemáte dostatok miesta. Biely nábytok v kombinácii s prírodnými farbami vnesie do interiéru množstvo sviežosti a svetla a zároveň sa postará o jeho zútulnenie.

Všetko v jednom

Predsieni pristane aj väčší kus jednej nábytkovej zostavy, ktorý splní všetky funkcie a požiadavky majiteľov. Oblečenie máte možnosť „schovať“ do skrine alebo zavesiť na vešiačiky pripevnené k panelu, horná polica vám skvelo poslúži na odkladanie akýchkoľvek drobností a doplnkov.

V rôznych štýloch

Existuje mnoho interiérových štýlov, ktorými sa môžete pri zariaďovaní predsiene inšpirovať. Najdôležitejšie však je, aby ste sa v nej hneď po otvorení dverí cítili príjemne a aby v nej panovala tá správna atmosféra.

Vstup s noblesou

Aj vstupná hala môže pôsobiť noblesne, ba priam kráľovsky. Stačí, ak spolu zmiešate tie správne ingrediencie – slávnostnú tmavočervenú farbu na stenách, honosný krištáľový luster, zlaté úchytky na skrinke, luxusný koberec. Tento mix sa zaručene postará o vstup, z ktorého každá návšteva ostane ohromená.

Návrat k prírode

Drevo je veľmi častým prírodným materiálom, ktorý sa objavuje v interiéroch. Výborne si rozumie s inými prvkami a štýlmi, dokáže miestnosť príjemne oživiť a zútulniť. Ak však túžite po menšej zmene, vyskúšajte drevený nábytok s patinou. Nielenže do predsiene vnesiete autentickosť, ale zároveň jej dodáte potrebnú dávku šmrncu.

Industriál hrá prím

Industriálny štýl kladie dôraz na prírodné materiály, a tak drevo a kov zdôraznené vo svojej surovej materiálovej forme sú priam ideálnymi prvkami. Posuvný dreveno- kovový regál na kolieskach je zároveň príkladom, ako aj do „nevýrazného“ priestoru, akým je chodba, dokážete vniesť niečo netradičné a veľmi svieže.

V pozadí matematiky

Geometria v interiéri je nadčasovým atraktívnym spestrením, ktoré rovnako dobre vynikne aj v chodbe alebo predsieni. Navyše, ak sa budete držať tradičnej čierno-bielej kombinácie, finálny výsledok vás môže veľmi príjemne prekvapiť. Neprečačkané, čisté, hravé – do vstupnej časti bytu ideálne. 

Sila farieb

Nech zariaďujete akúkoľvek miestnosť v byte alebo dome, nezabúdajte na farby. Tie majú skutočne veľkú silu. Nielenže dokážu ovplyvniť vašu náladu a pocity, ale zároveň dotvárajú atmosféru celej predsiene.

V žiarivých odleskoch

Žltá je jednou zo základných farieb spektra, je to farba slnka a svetla. Vzbudzuje v nás pozitívne pocity, prebúdza chuť do života, nabáda na aktivity a celkovú životnú vitalitu. Obklopte sa ňou aj vy a vyskúšajte, aký hrejivý bude váš každodenný návrat domov, ak vstúpite do chodby odetej do žlta.

Farebné spektrum

Milovníci veselých farieb určite nepohrdnú nábytkovým kusom a doplnkami v žiarivých tónoch. Skvelým riešením sú dvierka na komode alebo skrini, ktoré hýria hneď troma farbami – bielou, svetlomodrou a tmavosivou. K tomu viacfarebná taburetka na sedenie a oáza radosti a veselosti je hotová.

Trendy fialová

Máte radi fialovú? Aj vstupnému priestoru veľmi svedčí. Majte však na pamäti, že fialová je mentálne veľmi stimulujúca farba, a preto s ňou treba pracovať opatrne. Ak zvolíte fialovú stenu, v prípade nábytku buďte miernejší a voľte ho menej výrazný. Nič nepokazíte bielymi kusmi kombinovanými napríklad s odtieňmi hnedej.

Farba plná paradoxov

Farba na rozhraní modrej a zelenej. Na niekoho pôsobí upokojujúco ako vodná hladina, pre iného môže znamenať bujarosť v podobe divokých trópov. Reč je o tyrkysovej – farbe plnej paradoxov. Rozumie si so svetlými, ale aj tmavými farbami. Ideálna a veľmi harmonická je aj v kombinácii s bielou.

 

Čaro doplnkov

Útulnosť domova robia predovšetkým doplnky. Práve tie dokážu vykúzliť tú pravú domácu atmosféru. V predsieni krásne vynikne veľké zrkadlo, obrazy alebo tiež fotografie v rámoch. Vyberte si najmä to, čo je vám a vášmu srdcu blízke.

Ako v galérii

Obrazy krásne ukážu zavesené na stene, ale veľmi efektne pôsobia aj položené na komode. Zaobstarajte si také, ktoré potešia nielen vaše oči, ale aj dušu. K tomu ešte pár drobností, ako napríklad vázičky, misky, svietnik alebo živé kvety, a razom je z chodby štýlová a veľmi trendy miestnosť.

Bez zrkadla to nejde

Zrkadlo je v predsieni priam nevyhnutnosť. Presvetlí priestor, postará sa o jeho optické zväčšenie, zatraktívni ho a zároveň je potrebnou súčasťou kontroly nášho zovňajška pred odchodom z domu. Zrkadlo vyberajte podľa osobných preferencií, v strohejších chodbách sa uplatnia aj tie bezrámové. 

Závan cudzích krajín

Ak pociťujete citovú väzbu k nejakej konkrétnej krajine, preneste si kúsok z jej atmosféry priamo k sebe domov. Predsieň je vhodnou miestnosťou, v ktorej sa môžete vyhrať. Zástava Veľkej Británie, ktorú zdobia vešiačiky na odkladanie oblečenia, obraz s typickými jej symbolmi – áno, aj takto môže vyzerať vaša vysnívaná predsieň.

Obklopení šťastím

Fotografie v ráme sú častou súčasťou výzdoby našich domácností. Zobrazujú ľudí, ktorých milujeme, alebo nám pripomínajú krásne chvíle, ktoré sme zažili. V každom prípade – fotografie na stenách perfektne dotvárajú interiér a vnášajú doň osobitosť a emócie. Mať ich na očiach hneď pri vstupe do domu je preto skvelou voľbou.

text: Michaela Donauerová
foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Tagy:
predsieň zariaďovanie interiéru zariaďovanie predsiene

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky