Ako dnes poslať list, aby adresáta naozaj zaujal

26.03.2020  |     

Kedy ste naposledy niekomu napísali a poslali list či pohľadnicu? Dávno, však? Nuž tak kedy, keď nie teraz, je ten správny čas to napraviť?

S mnohými príbuznými či priateľmi sa možno dlhšie neuvidíte a hoci sa viete spojiť rôznymi inými modernými spôsobmi, ten pocit, keď si v schránke nájdete rukou písaný list či pohľadnicu je nenahraditeľný. 

Hoci je takáto „papierová pošta“ už trochu zastaraný spôsob komunikácie, v mnohom tú elektronickú dokáže poraziť. List je hmatateľný, môžete si ho podržať v ruke, privoňať k nemu, je omnoho osobnejší ako email a častejšie sa k nemu viete vrátiť a potešiť sa jeho obsahom aj vizuálom. Nesie v sebe priamu stopu pisateľa. Ak to teda chcete vyskúšať, tu je niekoľko dobrých rád.

Vyhraďte si na písanie čas, súkromie a dobré je aj to, ak ste v psychickej pohode. Objednajte si pekný papier s obálkami, prípadne si vyrobte vlastný pozdrav. Nie je to vôbec zložíte, odreagujete sa pri tom, nehovoriac o pridanej hodnote takéhoto pozdravu, keďže ste si dali záležať a vytvorili ho vlastnými rukami. Fotopostup, ako na to, nájdete nižšie. 

Premyslite si, o čom chcete písať, s čím sa chcete podeliť a čo konkrétne vás zaujíma zo života adresáta. Dajte si záležať na oslovení, ktoré by malo byť milé a povzbudivé. Pri písaní buďte úprimný, papier znesie všetko. Malé „chybičky krásy“ listu pridajú na autenticite, či už ide o prečiarknutú gramatickú chybu alebo kvapku čaju či slzy. 

Sami možno napokon zistíte, že sa vám slová na papier kladú jednoducho, ľahko, bez váhania, a že písaním viete povedať možno i viac, ako slovami. A keď už nič iné, ubehne vám čas a zlepšíte si aj mentálnu kondíciu. 

Je dokázané, že písanie zlepšuje sústredenie, podporuje pamäť a zároveň trénuje jemnú motoriku. Okrem toho je príjemnou úľavou pre oči po celodennom kontakte s monitorom počítača či telefónu. Písanie milostných listov dokonca znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Do vytvárania a písania pozdravov (samozrejme nie tých milostných) môžete zapojiť i deti. 

Uvidíte, že spoločné čakanie na odpoveď vás bude všetkých baviť. A o to v týchto dňoch predsa ide. Vymyslieť a zrealizovať si nejakú zmysluplnú aktivitu, ktorá poteší nielen vás, ale i niekoho iného. Svoje o tom vedel napokon aj Lord Byron, podľa ktorého je písanie listov jediný spôsob, ako môžete spojiť samotu s príjemnou spoločnosťou. 

S čím treba rátať

  • Náklady: do 3 €
  • Časová náročnosť: do 1/2 hodiny
  • Zručnosť: začiatočník

Budete potrebovať

Materiál

  • ozdobný/dekoračný papier, 200 g, A4
  • biely výkres 180 g, A4
  • tenký špagát/šnúrka
  • papierová lepenka
  • kartón

Pomôcky

  • ceruzka, pravítko, nožnice,orezávač, dierovač, lepidlo, obojstranná lepiaca páska

Postup na výrobu pozdravu 

TIP

Z rovnakého papiera si môžete vyrobiť aj iné jednoduché pozdravy. Nájdete ich aj na www.sashe.sk/MMdesign.

Postup, foto a realizácia: Miroslava Maceková

Text: Katarína Barošová

Tagy:
pohľadnice výroba listov Sme doma


Foto: Miroslava Maceková

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 04/2020 v predaji


Zabavte sa doma
Predplatné

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky