10 tipov ako si zafarbiť bývanie

31.10.2013  |     

Čisté biele plátno, ktoré sa dostane do rúk farebných rebelov. Prinášame vám desať tipov, ako si zafarbiť bývanie, aj keď stena zostane nedotknuto biela.

1. Farebná terapia bytovej záhrady

Zafarbia vôňou aj kvetmi. Dokonca vdýchnu život aj tomu najpochmúrnejšiemu priestoru. Keď sa rozhodnete vniesť do svojho vybieleného príbytku trochu oživujúcich farieb, vyberte si tie celoročne kvitnúce. Tak po farbami hýriacom lete nepríde fádna biela zima. Namyslené biele steny sú jednoznačne za africké fialky. Ak by ste chceli niečo extra, k dispozícii sú lietajúce orchidey.

2. Sto chutí, sto svetiel

Skĺbiť biely minimalizmus s farebnou atmosférou nie je jednoduché, ale ani nemožné. Do popredia sa hlásia svetlá. Ak vás nebaví meniť ručne-stručne žiarovky, aby ste vyhoveli svojim farebným chúťkam, zadovážte si náladové svietidlo a máte o farebné odtiene postarané.
 
 
Tip: Lacnejším variantom je výroba vlastných tienidiel. S lampami dokážu robiť kúzla. Môžete mať hneď niekoľko motívov a meniť ich, kedy sa vám zapáči.

3Nábytok s farebnou DNA

Farebný kokteil dizajnového nábytku nie je lacná záležitosť. Aby ste sa doma cítili skutočne dobre, je dôležité, aby bol byt v súlade s vašou ekofilozofiou. Šetriť niekoľko rokov na dizajnový farebný nábytok nemá zmysel. Skúste si ho radšej vyrobiť sami. Zohnať drevo nie je problém. Vyskladajte si z nich nábytok podľa vlastných predstáv a použite farby na drevo – a zo sna je skutočnosť. Ak je vám ľúto starého nábytku, ktorý sa nešťastne prizerá vašim predstavám o dizajne, dajte mu druhú šancu a farebne ho vymóďte. Do hry sa v posledných rokoch dostáva farebne nepravidelná patina.
 
Patinovanie: Na patinovanie budete potrebovať brúsny papier, farbu na drevo (bielu) a tónovacie farby. Nábytok zbavte olupujúcej sa farby alebo laku pomocou brúsneho papiera, prípadne si prácu uľahčite elektrickou brúskou. Takto pripravený povrch natrite bielou farbou. Keď zaschne, naneste suchým (najlepšie starým) štetcom tónovacie farby. Keď začne farba schnúť, vlhkou handrou ju utierajte tak, akoby ste ju chceli vtlačiť do škár. Utierať ju treba vždy v jednom smere, podľa štruktúry dreva. 
 
Tip pre odvážnych:
Ak je váš nábytok taký starý, že mu chýbajú niektoré komponenty – napríklad komode zásuvky – nezúfajte si. Inšpirujte sa farebnými plastovými prepravkami z trhu s ovocím a zeleninou a zakomponujte ich do komody namiesto zásuviek. Prepravky sa dajú nájsť v rôznych veľkostiach a farbách. Originálne dotvorenej komode sa poteší nielen kôlnička, ale u tých odvážnejších aj obývačka. :-)

4. Bezfarebne farebné

Keď aj čierna zohrieva. Ako? Nepotrebujete výrazné farby, aby ste zohriali a zútulnili priestor. Stačí, ak na bielu stenu namaľujete veselé vzory – tie už sa o zábavu postarajú.
 

5. Farebný detail pre zábavný priestor

Doplnky majú magickú silu. Svojou malou veľkosťou dokážu rozžiariť aj na ich pomery ozrutný priestor. A majú ešte jednu veľkú výhodu – sú finančne nenáročné. :-)

 

6. Farebné spomienky

Fotografie majú magickú silu. Využite farebné rámčeky alebo si fotografie jednoducho nalepte na bielu stenu. Hoci aj lepiacimi páskami. 
Dizajnové lepiace pásky sú vyrobené z ryžového papiera a majú niekoľko sympatických vlastností – môžu sa ľubovoľne lepiť a opätovne odlepovať, ľahko sa pretrhnú v ruke, dá sa na ne písať a sú transparentné, takže ich môžete prelepovať krížom-krážom cez seba alebo na rôzne predmety. Inšpirácií, ako s nimi naložiť, je nespočetne. Stačí sa len rozhodnúť.

7.  Občas na to stačia deti 

Bez debaty: aj keby deti nemali pri sebe svoje hračky a steny neboli pokreslené ich maliarskymi prvopočiatkami, aj tak by bezfarebný interiér pôsobil farebne. Pokojne natiahnite v byte špagát, na ktorý budete vešať a pomocou farebných kolíkov prichytávať dielka vašich malých maliarov. Poteší to nielen deti, ale oslavovať bude aj samotný interiér.

8. Vyhnať nudu nálepkami

Stene neublížia a technickú zdatnosť nevyžadujú. Ak patríte k tým, ktorým sa nepáči sériová výroba, nakreslite si svoj originál doma. Z vašej kresby sa vďaka reprografickým štúdiám môže stať obria nálepka alebo si ju môžete nechať vyrezať z plexiskla, plastu či kože. Špecializované firmy zabezpečia dokonca aj gravírovanie a rytie, vďaka ktorým vaše dielo získa povrchovú štruktúru.
 
Luciin tip
A zase ráno! Farebné budenie vás okamžite naladí do správnej nôty – spôsobom, ktorý je stopercentne ekologický. Budík nepotrebuje nijaké batérie ani prívod elektrického prúdu. Jediné, čo treba, je naliať do nádržky vodu z vodovodu. Cŕŕŕn!!!

9. Keď sa technika vyfarbí

Farebné budenie, farebné šľahanie, farebná vôňa kávy. Farebná technika nadobudne v bielom interiéri post dizajnového kráľa.  
 

10. Od podlahy do celého priestoru

Keď sa sfarbí podlaha. Aj keď sa steny belejú, vaša podlaha rozžiari svojou farbou celý priestor. 
Tip: Ak nie zdola, skúste zhora. Svetelné stropy pôsobia, akoby slnko prechádzalo cez zasklený strop. Nemusia byť biele, ale vďaka RGB LED zdrojom vyrábaných v troch základných farbách – červená, modrá a zelená – môžete vytvoriť ľubovoľnú farbu svetla a zafarbíte tak celý priestor bez toho, aby steny boli namaľované. (www.svetelnestropy.sk)
 
Martina Deríková, šéfredaktorka
 
Ak plánujete rekonštrukciu bytu alebo len meniť jednu izbu (farby stien, nábytok a doplnky) a neviete sa rozhodnúť, aké farby zvoliť, alebo sa vám pozdáva aj taká, aj onaká, ale neviete si predstaviť, ako budú pôsobiť vedľa seba, mám pre vás tip, vlastne hneď dva – knihy Barevná harmonie a Barevná harmonie 2. V každej z nich je až 200 farebných paliet s jasným popisom, akú náladu vyvolávajú skombinované farby, tipy, akú farbu použiť na nábytok, steny, podlahu a doplnky. Takto si môžete sami vytvoriť napríklad marockú kúpeľňu, obývačku s francúzskou eleganciou  či romantickú spálňu s duchom Provensálska. Výhodou je, že knihu si môžete zobrať so sebou aj do obchodu ako svojho malého poradcu. 
 
Anna Starmer: 
Barevná harmonie, 16,56 €, www.slovart.sk
Alice Buckley: 
Barevná harmonie 2, 16,95 €, www.slovart.sk
 


Text: Lucia Pristachová Hô-Chí
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky