Ako spraviť z fotky jednoduchý drevený obraz

24.02.2014  |     

Obľúbené fotografie nemusia visieť uväznené v rámikoch za sklom na stene. Vyrobte si vlastný obraz s fotkami svojich detí či blízkych priateľov pomocou dreva a lepidla. Je to celkom jednoduché.

Materiál a pomôcky

• drevená lata hrubá aspoň 2 cm
• brúsny papier 
• 2 skrutky s očkom 
• čierna matná farba v spreji, napríklad Color spray 
• obľúbená fotografia na hrubšom papieri, môže byť vytlačená v copycentre 
• lepidlo 
• štetec a pohárik 
• stužka

 

Ako na to

Z laty odpíľte požadovaný rozmer, v našom prípade to bolo 17 × 23 cm. Dosku vybrúste brúsnym papierom dohladka. Na vrchnej strane dosky v rovnakej vzdialenosti od krajov naznačte dva body, do ktorých vyvŕtate diery a do nich zaskrutkujte skrutky s háčikmi.

Bočné strany dosky nastriekajte čiernou farbou, prípadne vyskúšajte hnedú alebo bielu.

Fotku orežte podľa veľkosti dosky. Na celú plochu dosky naneste lepidlo.

Na lepidlo priložte fotografiu a servítkou roztlačte lepidlo pod ňou, až kým povrch fotky nie je hladký. Ak použijete fotku s tenším papierom, môže sa zvlniť. Po vyschnutí sa však opäť vyrovná.

Keď je lepidlo suché, okraje fotky prebrúste brúsnym papierom. 

Trochu lepidla vytlačte do pohárika a pretrite ním povrch celej fotografie. Ak sa lepidlo zle vpíja, môžete natieranie opakovať viackrát (až keď zaschne prvá vrstva). Do dvoch hodín lepidlo zaschne a povrch obrázka zostane lesklý. Cez krúžky prevlečte stuhu, v hornej časti uviažte mašľu a zaveste.

Toto je výsledok našej práce . Ako podklad pod fotku použite namiesto drevenej laty dosku MDF. Jej povrch je hladký a nemusíte ho brúsiť. 

 

Pred lepením je dobré si fotku otestovať. Na kúsok inej fotky vytlačenej na rovnakom fotopapieri naneste lepidlo, aby ste vedeli, ako budú navzájom reagovať. Fotku prilepte na drevo, lepidlo naneste aj na jej vrchnú stranu a počkajte, kým zaschne.

 

Lep aj lak 
Disperzné lepidlo Pritt Gamafix je vhodné na lepenie papiera, fotografie, korku, kože, plsti, textilu a ďalších materiálov. Zvládnete s ním aj servítkovú techniku, pretože okrem lepenia ním môžete servítky aj zalakovať. Nám sa osvedčilo pri lepení aj lakovaní fotografií.
1,59 €/100 g, Henkel

Text, foto a realizácia: Mgr. art. Jana Ardanová
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Lampáše z vŕbového dreva Lampáše z vŕbového dreva x

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky