Recyklujeme staré dvere: 6 nápaditých riešení do interiéru

03.09.2014  |     

Môžete na ne natrafiť na chalupe, pri smetiaku či na burze starých vecí. Ak po nich túžite, cestu si k vám určite nájdu. Staré dvere s rukopisom ručnej výroby a patinou času možno využiť na veľa spôsobov.

Z kuchyne do predsiene

Dvierka vo výslužbe z kuchynskej linky či iného odžitého nábytku sa takisto môžu znovu zaskvieť. Len zmenia orientáciu a väzbu. Výhodou dreva je, že s ním môžete pracovať do úmoru. Ak sa do povrchu dvierok zub času zahryzol prisilno, prebrúste ich a dajte im nový náter. Potom už len stačí priskrutkovať na ne zopár háčikov na vešanie. 

tip
Aj zväzok starých kľúčov, ktoré už dávno zabudli, že kedysi niekam pasovali, poslúži v interiéri, napríklad ako dekoračné ťažidlo. Ak vám hrdza nie je pochuti, ošetrite ich a zafarbite.

Čestná stráž

Dvere ako obklad na stenu? Prečo nie? Vyčleňte im časť steny, nie celú, a vytvorte si osobitý kútik na oddych. Autenticitu pokoja navodia doplnky v prírodnom štýle. 

Súkromné tablo

Ak žijete v podnájme a majiteľ bytu nie je naklonený vŕtaniu do stien, opäť pomôžu zosadené dvere (nie však z prenajatého bytu). :-) Do nich môžete vŕtať a špendliť, čo plocha ráči. Môžu sa premeniť na nástenku snov či na zástenu za pracovný stôl.  

Pre pracantov aj papkáčov

Solídne drevené dvere sú skvelým materiálom na stolovú dosku. Stačí už len dokúpiť nožičky alebo si ich nechať vyrobiť na mieru, všetko pevne zmontovať a vaša jedáleň či pracovňa sa môže pýšiť skutočne originálnym kúskom. Ak dvere nie sú hladké a chcete ich použiť ako stolovú dosku, pripevnite alebo jednoducho len položte na ne sklenú tablu (ak je povrch dostatočne rovný). Tak zostane originálna kresba dreva viditeľná.

Dobrú noc!

Toto riešenie je najjednoduchšie. Dvere – zo dva či tri kusy (podľa šírky postele) – postavte vedľa seba a oprite ich alebo pripevnite o stenu. Ak máte spálňu zariadenú v romantickom či prírodnom štýle, nejaká tá stopa času na dverách bude len k dobru spálňovej vizáži.

Z otočných dverí posuvné

Toto jednoduché riešenie je vhodné napríklad na chalupu či do interiéru zariadeného vo vidieckom štýle. Ak vám neprekážajú priznané koľajnice na stene, vyhrňte si rukávy a pustite sa do práce. No a keby vám predsa len prekážali, prekryte ich napríklad drevenou poličkou. 


Text: Martina Deríková
Foto: Bella Rose, Cymorka Interior Design, thinkstock.com KRESBY: Ing. arch. Jana Macinská
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 12/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky