Ako narábať s umením, aby sa stalo neoddeliteľnou súčasťou domova

06.08.2016  |     

Trošku zložitejšia téma ako obvykle. K tomu pravému umeniu sa vzťah buduje dlhšie, no o to je pevnejší. Ako s ním narábať tak, aby sa stalo neoddeliteľnou súčasťou domova?

Uhol pohľadu

Čo je vlastne umenie? Široký pojem, ktorý nemožno zúžiť len na obrazy a sochy. Určite aj v tomto momente máte doma množstvo umeleckých kúskov, ktoré by si zaslúžili pozornosť. Môže to byť aj „obyčajná“ keramická váza, niekým navrhnutá a vyrobená. Nikto nehovorí, že funkcia týchto predmetov je čisto dekoračná. Ich najväčšou prednosťou však je, že poskytujú priestor na vyjadrenie a dodajú domovu atmosféru.

Obyčajný biely minimalistický interiér sa razom zmení na osobný priestor, z ktorého cítiť jeho majiteľov. Či už doň vložíte abstraktnú maľbu, kreslenú ilustráciu alebo starožitný stolík. A aj keď si pod umením možno predstaviť drahé obrazy svetoznámych autorov, cesta k nemu nemusí byť taká zložitá.

Keď najbližšie budete premýšľať, čím zveľadiť pozadie sedačky v obývacej izbe, skúste siahnuť po dostupných reprodukciách alebo dielach lokálnych autorov. A hlavne s odvahou. Umenie sa s umením nepobije.

 

Zapojiť ho do diania

Z veľkej časti ide o rešpekt a uvedomenie si hodnoty umenia. Že ručne vyrobená stolička nie je taká istá ako z pásovej výroby. Aj keď funkciu majú podobnú. Je to o originalite a kultúre. No a keď už takú máte, nedržte ju na piedestáli. Zasuňte ju k jedálenskému stolu a večerajte na nej. Ona sama spôsobí, že celá jedáleň sa posunie na vyššiu úroveň. Rovnaké je to s obrazmi. Rám sa im síce zíde, no doma nie je potrebné mať kurátora.

Takéto kúsky budú najlepšie pôsobiť v kontexte s priestorom a všetkým ostatným – nábytkom, priestorom, miestnosťou. Medzi knihami v knižnici, opreté o stenu, na polici v kuchyni. S obrazmi (alebo reprodukciami) môžete narábať podobne ako s ostatnými doplnkami. Meniť nimi atmosféru podľa nálady, aktuálneho vkusu alebo ročného obdobia. Alebo ich jednoducho vymieňať medzi miestnosťami, vďaka čomu sa vám interiér tak skoro nezunuje.

Elegantná čierna váza pochádza z dielne sochára Mateja Rosmányho.

Pre najmenších

Ohýbaj ma mamko, dokiaľ som ja Janko – hovorí príslovie. Vzťah detí k hodnotám sa najľahšie buduje, keď sú ešte malé. Dnes je to celé oveľa zložitejšie, keďže výber knižiek, dekorácií a v podstate všetkého nie je obmedzený takmer ničím. Vyberať spomedzi toho celého kvalitu je niekedy zložité. Zariaďovať detskú izbu a neskĺznuť ku gýču je ešte ťažšie.

Veľa farieb, rozprávkových vzorov a motívov môže vyústiť do pestrofarebnej zmesi, ktorá fantáziu skôr obmedzí, ako podnieti. Možno by stálo za pokus siahnuť po overených klasikách. Zarámované ilustrácie alebo kresby mladých autorov budú pôsobiť vkusne a ovplyvniť tak deti, aby si vypestovali vzťah k umeniu, nemusí byť zlá cesta. Veľmi vhodne sa budú vynímať nad detskou postieľkou alebo aj v podobe samotných knižiek, ktoré bude radosť čítať.

TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ časopis Môj dom 7/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky