Sú späť! Koberce sa vracajú do našich domácností

14.02.2017  |     

Koberce sa vracajú do našich domácností v čoraz väčšej miere. Dokážu totiž zútulniť, oživiť či prehriať priestor tak, ako žiadna iná podlahovina.

Povery o tom, že pre alergikov je zdravší priestor s dlažbou či parketami sú už definitívne vyvrátené. Najnovšie nemecké výskumy porovnávali prašnosť v priestoroch s celoplošnými kobercami a pevným laminátom či drevom. Ukázalo sa, že v miestnostiach s kobercami, ako boli spálňa, detská a obývacia izba, je o polovicu nižšia koncentrácia jemných prachových častíc ako v miestnostiach bez kobercov. Prach, ktorý sadá do kobercov, sa chôdzou a vetraním totiž nevíri tak, ako nad tvrdými podlahovinami a nedostáva sa do pľúc človeka. Pravda nie je ani to, že v kobercoch žijú roztoče. Svoj raj majú v posteliach či pohovkách a dôkazom ich neschopnosti žiť v kobercoch je fakt, že v kanceláriách s kobercami, kde nie sú postele, sa žiadne roztoče nevyskytujú.

Kam to bude

Pri výbere koberca je najdôležitejšie to, do akej miestnosti ho plánujete položiť. Ak vyberáte koberec do jedálenskej časti, myslite na to, že sa naň môže kedykoľvek niečo vyliať či vysypať. Mal by byť teda nenáročný na údržbu, odolávať častému posúvaniu stoličiek, najlepšie s nízkym vlasom. Vyhnite sa aj svetlým farbám, na ktorých vidno každý fľak či smietku. Do spálne a obývačky je vhodný koberec z takmer každého materiálu. Kusové koberce sa hodia z praktických dôvodov do kúpeľne, keďže ich v prípade zamočenia môžete jednoducho zavesiť a nechať vyschnúť. Do detskej izby patrí koberec príjemný na dotyk, keďže deti na ňom sedia a ležia. Pozor však na prírodné materiály, z ktorých sa prirodzene uvoľňujú vlákna, ktoré by deti mohli vdýchnuť. Výber kobercov ovplyvňuje aj to, či máte domáce zviera. Ak áno, voľte radšej tie s nízkym vlasom, do ktorého sa menej zachytáva srsť. Uľahčíte si tak následné čistenie.

Shaggy koberce sú charakteristické svojím strapatým huňatým výzorom. Vďaka hustým a dlhým vláknam sú trvácnejšie i farebne stálejšie. Okrem toho poskytujú nadštandardné pohodlie pri chôdzi, ich povrch je totiž mimoriadne mäkký. Môžu byť vyrobené z umelých aj prírodných materiálov.

Koberce najvyššej kvality sú vyrobené z vlny. Vďaka prírodnému lanolínu, ktorý vlna obsahuje, majú vlákna väčšiu pružnosť a tvarovú pamäť. Ďalšou ich výhodou je schopnosť tlmiť hluk a udržiavať prirodzenú vlhkosť prostredia. Znesú podstatne vyššiu záťaž ako umelé koberce. Velúrové koberce majú hladký, jemný, jednoliaty povrch a krátky vlas, pretože sa v rámci konečnej úpravy zastrihujú. Pre svoju vysokú odolnosť a bezproblémovú údržbu sa hodia aj do tých najviac frekventovaných miestností.

Syntetické vlákna. Polyamid je odolný proti odieraniu, ale neposkytuje tepelnú izoláciu. Polypropylén má menšiu tvarovú stálosť, ale je odolný proti vlhkosti z prostredia. Polyester je pevný a odoláva poškodeniam a blednutiu, zároveň je mäkký. Zvykne sa však po čase žmoliť.

Starajte sa o ne

Ak chcete, aby koberce ostali čím dlhšie ako nové, dodržujte niekoľko pravidiel. V prvom rade používajte rohožky, ktoré odstránia špinu a vlhkosť z vašich topánok, takže ju neroznosíte z chodby ďalej do bytu. Koberce by ste mali vysávať dva až tri razy týždenne. Ak na nich začnete badať známky hlbšieho znečistenia, je načase rovnako hlboké čistenie. Môžete použiť vlhký prášok, ktorý absorbuje prach a nečistoty a jednoducho sa z koberca po čase pôsobenia povysáva. Táto metóda je vhodná na vyšívané a tkané koberce s nízkym vlasom. Ďalší spôsob čistenia kobercov je pomocou roztoku, ktorý pripravíte zmiešaním 1 dielu kvalitného pracieho prostriedku na vlnu s 15 dielmi vody. Rovnomerne ho naneste na koberec a vlhkou handrou odstraňujte nečistoty, koberec na záver nechajte poriadne preschnúť. V prípade, že sú koberce veľmi znečistené, ideálne je strojové čistenie parou, ktoré dokáže aj tým zošliapaným prinavrátiť pôvodný vzhľad. Behúne znesú opratie v práčke na tridsiatke.

Ručne tkané perzské koberce patria medzi umelecky cenné kúsky, keďže každý jeden je originál. Ich výroba si vyžaduje zručnosť, precíznosť a trpezlivosť a trvá rádovo mesiace i roky. Od toho sa odvíja aj pomerne vysoká cena, na ktorú má vplyv materiál aj rozmer, hustota viazania, výška vlasu, počet použitých farieb, nápaditosť motívu, symetria väzby a harmónia farebných kombinácií. Vyrábajú sa z vlny, hodvábu alebo ich kombinácie.

Čarujte s priestorom

Správne zvolený koberec dokáže zmeniť dojem z priestoru. Stačí ho len vhodne umiestniť podľa toho, či chcete zväčšiť, zmenšiť alebo predĺžiť danú miestnosť. Ak chcete dosiahnuť optické zväčšenie, vyhnite sa viacerým kusom kobercov, ktoré podlahovú plochu „rozbíjajú“. Voľte celistvé, metrážne koberce s jednoliatou farbou. Práve do malých miestností sa výborne hodia koberce bez vzorov, ideálne vo svetlých odtieňoch – vďaka tomu vyzerajú oveľa priestrannejšie, než sú v skutočnosti. Veľké miestnosti znesú tmavé koberce a veľké vzory, vďaka ktorým nepôsobia prázdno. Pridlhý priestor opticky skrátite vzorovaným kobercom, do krátkej miestnosti na dojem predĺženia zasa umiestnite pruhovaný koberec, pričom pruhy budú rovnobežné s kratšou stenou. 

TEXT KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 12/2016-01/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky