Obývačka či spálňa? Vneste do interiéru zamatovú noblesu

23.02.2018  |     

Mäkký, na dotyk veľmi príjemný, pôsobiaci mimoriadne luxusne... Tak presne taký je zamat. Vneste si ho do interiéru a pozvite k sebe noblesu.

1. Zamat je luxusná tkanina, ktorá svojou krásou premieňa interiér na veľmi elegantné a sofistikované miesto. Bohatá textúra tohto hodvábneho materiálu so sebou prináša prepych, vďaka čomu sa budete cítiť priam kráľovsky. 

Odkiaľ pochádza zamat, nie je celkom jasné. Predpokladá sa však, že sa do Európy dostal z Ďalekého východu niekedy v 12. storočí.

2. Aj keď je zamat spojený so šľachtou a pocitom slávnej minulosti, keď bola okázalosť primárnym aspektom každého interiéru, nemusí sa striktne integrovať iba do elegantného dizajnu. Zamatový nábytok môže vyzerať skvelo aj v minimalistickom a modernom priestore. Do miestnosti vnáša určitý druh jemnosti a tepla, čím umocňuje príjemnú i pohodovú atmosféru.

 

3. Zamat je ideálnym riešením do izieb, ktoré sa využívajú predovšetkým vo večerných hodinách, pretože krásne zachytáva svetlo. Efekt takéhoto osvetlenia vynikne najmä v obývacej izbe a spálni, kde pôsobí skutočne magicky.

Zamat zažil svoj rozkvet predovšetkým v období renesancie. Zhotovoval sa z hodvábu, a tak sa zaradil medzi luxusné materiály. V súčasnosti sa na jeho výrobu používajú aj bavlna a syntetické vlákna, čím sa stal cenovo dostupným.

4. Stačí len jeden kúsok nábytku, ktorý je pokrytý zamatom, aby ste zo svojho príbytku urobili štýlové a originálne miesto. Nielenže vás v zimnom období zahreje, poskytne vám aj pocit útulného domova.

5. Zamat bol už oddávna obľúbeným materiálom kráľov, pretože symbolizoval bohatstvo, urodzenosť, ako aj moc svojho nositeľa. V súčasnosti sa ale vďaka moderným metódam výroby materiálov stal dostupným  pre všetkých a objavuje sa v interiéri čoraz častejšie ako súčasť nábytku, ale i mnohých dekorácií.

 

text: Michaela Donauerová
foto: archív firiem
zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Tagy:
zamat luxusný nábytok luxusné tkaniny zamatové doplnky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky