Ako si vybrať vhodný koberec

26.02.2019  |     

Poznáte ten pocit, keď sa po mrazivom dni vraciate skrehnutí domov, túžite prejsť dverami svojho bytu a okamžite pocítiť teplo a pohodu? Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je začať pekne od podlahy – mäkkým kobercom.

Aký materiál použiť?

Je dôležité si uvedomiť, že rôzne materiály ponúkajú rôzne úrovne tepelnej izolácie. Skvelou voľbou sú prírodné materiály ako vlna a prírodný hodváb, pretože kobercu dodávajú trvanlivú a mäkkú textúru, rovnako poskytujú aj najlepšiu izoláciu. V porovnaní s ostatnými materiálmi však môžu byť pomerne náročné na cenu a údržbu. Ak hľadáte lacnejšiu alternatívu, určite by ste nemali vylúčiť bavlnu a jutu alebo koberce zo syntetických materiálov, ako je polyamid, polypropylén, polyester a polyakryl. Syntetické koberce sú jednoduchšie na údržbu, lacnejšie a taktiež odolnejšie proti roztočom. Ideálnym kompromisom medzi prírodným a syntetickým kobercom je koberec kombinovaný, ktorý spája prednosti oboch variantov.

 

Čo robí koberec teplejším?

Pri výbere koberca musíte porovnať všetky špecifikácie. Ak je hlavným kritériom pre vás teplo, potom musíte hľadať koberec s najvyšším počtom stehov. Počet stehov sa vzťahuje na množstvo slučiek alebo vlákien, ktoré sa nachádzajú v koberci. Čím vyšší je počet stehov, tým je koberec hustejší, a tým lepší tepelný izolátor z neho bude.

Akú veľkosť koberca vybrať?

Pokiaľ ide o veľkosť, je isté, že čím je koberec väčší, tým lepšie bude tepelne izolovať. Mnohí dizajnéri interiérov vám potvrdia, že správna veľkosť koberca je dôležitá pre celkový vzhľad a atmosféru miestnosti. Ak je koberec príliš malý, riskujete, že miestnosť bude pôsobiť proporčne nevyvážene.

Návrhári interiérov radia vychádzať z rozmerov pohovky, konferenčného stolíka a stoličiek, a tak určiť, aká veľkosť koberca zodpovedá hlavnému miestu na sedenie. V obývačke by mal koberec obklopovať celý priestor na posedenie. V jedálni by sa mali dať jedálenské stoličky vytiahnuť od stola bez toho, aby sa dotkli okraja koberca. V spálni, ale i detskej izbe zase platí, že keď sa nohy zložia z postele, mali by sa dotknúť teplého koberca. 

Akú farebnú paletu zvoliť?

Pozrite sa na existujúce vybavenie a farebnú paletu svojej izby a zistíte, aký koberec v nej bude vyzerať najlepšie. Máte už vo svojej izbe veľa farieb a vzorov? Vyberte si krásny neutrálny koberec, ktorý umožní, aby sa tieto odvážne vzory dostali do popredia. Ak sú vaša pohovka a stoličky v jemnejších farbách, môžete sa vyhrať práve s kobercom. Koberec so vzorom je skvelý spôsob, ako pridať výraz do jemnej farebnej schémy – dobrým tipom je prispôsobiť sekundárnu farbu v koberci farbe vášho hlavného zariadenia.

 

tip 

Koberec by mal pokrývať minimálne tie miesta, kde chodíte bosí a kde sa hrajú deti.

text. Michaela Labodiová
foto: iStock.com, archív firiem
zdroj: časopis Tvorivé bývanie 6/2019

Tagy:
koberce podlahy syntetické koberce prírodné koberce

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky