Spríjemnite si domov s prírodnými textíliami. Ktoré a ako použiť?

16.10.2019  |     

V bývaní sa čoraz viac obraciame po prírodných materiáloch, a to nielen pri stavbe, aj pri dekorovaní a dizajne interiéru.

Textílie prírodného charakteru vedia úplne premeniť atmosféru, sú moderné, plastické, harmonizujúce a sála z nich pohodlie. Aké si vybrať?

Najkvalitnejšie prírodné textílie sú bavlna, ľan, hodváb, vlna a kašmír. Ich výhodou je trvanlivosť, jasný vzhľad, mimoriadna mäkkosť a nízka hmotnosť.

Bavlna

Za najkvalitnejšiu bavlnu dnes považujeme bavlnu z Egypta a Kalifornie. Priadze pred spracovaním by mali mať jemné, pevné a dostatočne dlhé vlákna – optimálne viac ako 36 milimetrov. Bavlna je veľmi príjemným materiálom, ktorý „dýcha“ a dobre odsáva vlhkosť. Niektorí nemajú bavlnu v domácnosti radi kvôli tomu, že je krčivá. Tento efekt však dnes už nie je považovaný za nežiadúci. Rozhodne uprednostnite čistú bavlnu pred materiálmi, ktoré sa síce nekrčia, ale sú z umelých tkanín.

Uplatnenie nájde nielen v kuchyni vo forme utierok, uterákov, ale aj ako látka na stoličky, vankúše, posteľnú bielizeň.

Ľan 

Ľan zažíva v ostatnom období veľké znovuzrodenie, a je prečo sa k nemu vracať. Odoláva roztrhnutiu, zachováva si svoj pôvodný tvar – nevyťahá sa. K jeho ďalším pozitívam patrí termoregulácia (ochráni rovnako pred chladom, ako pred teplom) a schopnosť pohlcovať vlhkosť zo vzduchu. Má tiež vynikajúce absorpčné vlastnosti. To všetko vďaka dutému vláknu.

Oceníte prikrývky i poťahy z ľanu, štýlovo vyzerá aj v podobe závesov, obrusov, obliečok.

Vlna a kašmír

Za veľmi kvalitnú je považovaná najmä merino vlna. Má jemnú konzistenciu. Vyniká vďaka tepelnoizolačným vlastnostiam, schopnosti absorbovať a odvádzať vlhkosť. Nedráždi pokožku, je antistatická a ľahká, neutralizuje pachy.

V domácnosti si ju obľúbite v podobe prikrývok a všade, kde potrebujete vytvoriť nielen optické, ale aj pocitové teplo.

Hodváb

Prišiel k nám z  východu známou Hodvábnou cestou. Po stáročia sa vyrábal iba v Číne, ktorá si dôsledne strážila svoje tajomstvo. Napriek jemnému vzhľadu a nízkej hmotnosti  je hodváb veľmi silným a odolným vláknom s výrazným leskom. Vďaka nemu má veľké uplatnenie nielen v móde, ale aj v interiérovom dizajne.

V interiéri vynikne najmä ako elegantné čalúnenie. Uplatní sa však aj v podobe závesov alebo dekoratívnej prikrývky na posteľ.

Sabína Zavarská

Foto: istockphoto.com

Tagy:
hodváb prírodné materiály ľan kašmír

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Unikátna chata na prenájom

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 3/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky