Kvety v objatí skla

27.07.2006  |     

Kvety mám rada, ale nemám pozemok ani terasu so zimnou záhradou, kde by som ich mohla pestovať, a priznám sa, nezostáva mi ani čas na taký relax. Aj keď nepatrím medzi zelenoprstých milovníkov záhradkárskeho umenia a môj domov nepripomína zelený prales, predsa len som objavila riešenie, ako ozdobiť byt niečím nenáročným, krásnym a zároveň originálnym – minizáhradky.

Netradičným domovom pre klíčiace semienka sú sklené zvony, vďaka priehľadnému materiálu možno každý deň kontrolovať stav rastu: od semienka až po dospelú rastlinu. Tvar sklených zvonov je dôvtipne navrhnutý tak, aby sa prispôsobil rastline – keď vyrastie, jednoducho vymeníte väčší za menší. Ďalšou výhodou takej minizáhrady je jednoduchá kontrola mikroklímy – pomocou klimatickej guličky umiestnenej na hrdle skleného zvona možno prúdenie vzduchu usmerňovať.Samozrejme, že dizajnéri firmy Leonardo mysleli aj na dospelé rastliny, ktorým už nebude stačiť ochranná náruč skleného zvona. Preto vymysleli tzv. 2-Pot nádobu, ktorá pozostáva zo skleného kontajnera predeleného na dve časti – v jednej je rastlina v pôde, druhá slúži ako zásobáreň vody. Cez plastikový tampón sa transportuje voda do pôdy. 2-Pot je nielen praktickým, ale aj veľmi estetickým riešením, ako pestovať rastliny v byte. Vďaka tomuto systému môžete ísť pokojne na dovolenku bez toho, aby ste sa museli báť, že kvetiny vyschnú.Výhodou nádoby 2-Pot je možnosť pestovať dve rastliny doslova bok po boku. Do jednej banky môžete dať napríklad klíčiace cibuľky a do druhej dospelé rastliny.


Ďalším variantom vhodným na dekoratívne pestovanie kvetín je sklená banka umiestnená na kovovom stojane. Konštrukcia pôsobí v interiéri nenásilne. Jej výhodou je ľahká manipulácia.


Náš tip

Sklené zvony nemusíte využívať len ako minizáhrady. Tí z vás, ktorí nemajú chuť ani na takúto formu záhradníčenia, ich môžu využiť podľa ľubovôle – možností je hneď niekoľko. Možno pod ne uložiť rozličné dekoračné predmety alebo ak ste napríklad vášnivým zberateľom figúrok či modelov áut, môže sa sklený zvon z minúty na minútu premeniť na malú vitrínu (a vy nebudete musieť každú návštevu usmerňovať starou frázou: Nedotýkať sa, prosím!).Foto: Leonardo
Zdroj: Martina Deríková

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky