Viete, ktoré rastliny vás doma ochránia pred škodlivými látkami?

20.02.2015  |     

Denne sme vystavení pôsobeniu množstva nebezpečných látok, ktoré zanechávajú na organizme trvalé stopy, dokonca môžu byť príčinou vážnych ochorení. Nachádzajú sa aj v našich domácnostiach. Viete, ktoré rastliny vás ochránia?

Kuchyňa

Čistiace prostriedky, nekvalitný nábytok či podlahoviny, cigaretový dym, plynový sporák... To všetko môže byť zdrojom škodlivín v kuchyni. Spoľahlivými čističmi vzduchu v tejto miestnosti sú najmä kvitnúce rastliny. Na prvom mieste sú to gerbery, ktoré výrazne znižujú koncentráciu benzénu, formaldehydu aj trichlóretylénu v ovzduší. Účinné sú aj chryzantémy, azalky, vianočné hviezdy, lopatkovce a orchidey – majú schopnosť čistiť vzduch od formaldehydu. S amoniakom, ktorý sa nachádza v niektorých čistiacich prostriedkoch, si okrem azalky hravo poradí aj antúria. Nebezpečné látky z cigaretového dymu zasa eliminuje brečtan. 

Obývačka

V tejto miestnosti môžu byť zdrojom agresívnych látok laminátové podlahy, nábytok z drevotriesky, lepidlá, farby, osviežovače vzduchu, nekvalitné sviečky, často používané čistiace prostriedky, chemicky čistené závesy, cigaretový dym či zle zhotovený kozub. Výhodou obývacej izby je, že sem možno umiestniť pomerne široké spektrum rastlín, vďaka čomu sa kvalita ovzdušia výrazne zmení k lepšiemu. Rozhodne by tu nemali chýbať dracény, ktoré patria k najúčinnejším čističom vzduchu. Hravo si poradia s benzénom, formaldehydom, xylénom aj trichlóretylénom. V boji s agresívnymi chemikáliami sú efektívne aj figovníky (Ficus), šeflery (Schefflera), antúrie, aglaonémy, datľové palmy či nenáročný filodendron. Z kvitnúcich rastlín to okrem gerber a vianočnej hviezdy môže byť napríklad aj lopatkovec – osvedčí sa najmä tam, kde sa fajčí. 

Spálňa

V spálni strávime zhruba tretinu života. Špeciálne v tejto miestnosti preto treba dbať na kvalitu ovzdušia. Malo by sa tu nájsť miesto aspoň pre jednu rastlinu, ktorá patrí medzi účinné „práčky“ znečisteného vzduchu. Takými sú napríklad dracéna, figovník, lopatkovec, aglaoném či nefrolepka, ktorá je známa výbornou schopnosťou eliminovať koncentráciu formaldehydu v interiéri. Do chladnejšej spálne sú vhodné brečtan a azalka. Výbornou voľbou sú aj veľkolisté rastliny zvyšujúce vlhkosť vzduchu. 

Detská izba

Aj pri zariaďovaní detskej izby môže dôjsť k prešľapu, v dôsledku čoho sa zvýši koncentrácia nežiaducich látok – ich zdrojom môžu byť nielen nevhodne zvolené nátery, ale aj samotný nábytok, koberce či nekvalitné textílie. Navyše, deti často používajú fixky, farby, lepidlá a hračky. Tie môžu byť do istej miery tiež nebezpečné. Medzi rastliny, ktoré nie sú pre deti nebezpečné a zároveň čistia vzduch, patria dracény, šeflery... Dajú sa využiť aj niektoré druhy paliem (chamaedorea, prútovnica, areka), po ktorých treba siahnuť vtedy, keď deti rady a často kreslia fixkami. Prostredie detskej izby jednoznačne oživia kvitnúce gerbery či zelenec. 

Kúpeľňa

Napriek tomu, že ide o miesto očisty, práve tu môže byť výrazná koncentrácia škodlivín pochádzajúcich napríklad z čistiacich a bieliacich prostriedkov, nekvalitných dezodorantov, šampónov a otvorených pracích prostriedkov. Mnohé kúpeľne sa vyznačujú stiesneným priestorom, čo neposkytuje veľa možností na pestovanie rastlín. Riešenie sa dá však nájsť. Z palety vhodných rastlinných čističov sa sem hodia nefropelky, syngónium (Syngonium podophyllum), antúrie, zelenec, aglaonémy. Exotickú atmosféru navodia orchidey. Vzhľadom na charakter priestoru (teplo, vyššia vzdušná vlhkosť) sa tu bude dobre dariť aj lopatkovcu či malolistému figovníku (Ficus pumila)


Text: Daniel Košťál
Foto: Daniel Košťál, Ikea, thinksotck.cz
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky