Aké rastliny sú vhodné do detskej izby a prečo?

15.05.2016  |     

Detské izby môžete dotvoriť nielen výberom doplnkov či textílií, ale aj vhodne zvolenou zeleňou. Okrem estetického účinku zvyšuje vzdušnú vlhkosť, pôsobí ako lapač škodlivých látok, upokojuje a môže mať aj edukatívny význam.

Ako vyberať

Pri výbere vhodných druhov do detskej izby vždy vychádzajte z niekoľkých základných pravidiel. Nevyhnutné je vždy zohľadniť vek detí, ktoré miestnosť obývajú. Menšie deti majú tendenciu všetko nielen chytať, ale aj trhať, ochutnávať či prevrhovať, preto by vo svojej izbe nemali mať žiadne rastliny. Dôležité je prihliadať aj na veľkosť a umiestnenie detskej izby v byte. Vo všeobecnosti sú vhodnejšie skôr menšie druhy s kompaktnejším vzrastom, pričom sa odporúča umiestniť sem skôr menej rastlinných druhov (ideálne dva až tri), nikdy nie celú zbierku izbových rastlín.

Vyššie bujne rastúce druhy by deťom mohli prekážať pri hrách a pohybe v miestnosti. Netreba tiež zabúdať, že do detských izieb rozhodne nepatria jedovaté rastliny ani druhy s tŕňmi alebo špicatými listami, napríklad juky, ktoré by deťom mohli spôsobiť poranenia. Do izieb najmenších určite neumiestňujte ani mohutné a ťažké druhy izbových rastlín v masívnych vegetačných nádobách. Zeleň môžete umiestniť do nevyužitých rohov, výklenkov, na poličku alebo skrinku (ak sú deti väčšie), prípadne na okenný parapet, prípadne pred prázdnu stenu. Rastliny ale v žiadnom prípade nepatria do stredu miestnosti alebo na miesta, kde sa deti najčastejšie hrajú. 

Počítajte s tým, že deti črepníky s rastlinami s obľubou premiestňujú. Aj z tohto dôvodu voľte skôr vzrastovo menšie druhy.

Lákavá premenlivosť 

V zásade platí, že do detských izieb sú ideálne skôr rýchlorastúce, celoročne premenlivé, nenáročné druhy. Rastliny, ktoré vyžadujú časté zalievanie, prihnojovanie, rez alebo postrekovanie chemickými prípravkami proti chorobám a škodcom tu rozhodne nemajú miesto. Listy, ale aj samotné rastliny by mali byť dostatočne odolné proti mechanickému poškodeniu, častým dotykom a nárazom. Vhodné sú preto najmä druhy s tuhými a kožovitými listami. Zvedavé detské pohľady upútajú najmä rastliny s veľkými kvetmi sýtych farieb alebo druhy, ktoré v určitom období dekorujú zaujímavé farebné plody. Overenou voľbou sú napríklad bohato kvitnúce africké fialky (Saintpaulia ionatha), gerbery (Gerbera jamesonii), kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana) alebo pre deti mimoriadne atraktívne papučky (Calceolaria x herbeohybrida). Vybrané izbovky by mali byť skôr trváce, pri sezónnych druhoch môžu byť deti sklamané, keď rastlina zakrátko uhynie. 

Detské izby môžu pôsobiť vďaka vhodne zakomponovanej interiérovej zeleni oveľa zaujímavejšie, netreba však zabúdať na to, že je len doplnkovým prvkom.

Prvé pokusy

Zvedavé detské oči rady pozorujú aj neobvyklý vývoj a premeny izbových rastlín, ktoré im často slúžia aj ako prvé prírodovedné pokusy. Deti zbožňujú najmä mäsožravé rastliny, napríklad rosničky (Drosera capilariss) alebo mucholapky (Dionaea muscipula), ktoré sa dobre pestujú najmä v špeciálnych nádobách a teráriách. Lákavé sú aj druhy, ktoré si najmenší členovia domácnosti môžu sami jednoducho a rýchlo rozmnožiť pomocou odrezkov v pohári s vodou, napríklad zelenec (Chlorophytum comosum), šáchor (Cyperus alternifolius), tradeskancia (Tradescantia fluminensis) alebo lomikameň (Saxifraga stolonifera). Deti je dobré naučiť starať sa o rastliny už v ranom detstve – zakúpiť im preto môžete napríklad malú krhličku, ktorú budú používať pri zalievaní. Veľký záujem detí vzbudzujú aj suchomilné rastliny – kaktusy a sukulenty –, ktoré sú však pre svoje ostne vhodné skôr do izieb tých starších.

Tieto rastliny nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť a deti si ich môžu zaujímavo aranžovať do misiek s rôznymi kamienkami alebo mušľami. Vyberajte vždy také druhy, ktoré sa rýchlo menia a častejšie kvitnú. Zaujímavými adeptmi sú napríklad bradavkovce (Mammillaria), ktoré už v mladom veku kvitnú drobnými ružovými kvietkami, tzv. živé kamene (Lithops salicola), ktoré dokážu prekvapiť aj kvetmi, alebo hrubáňe (Pachyphytum oviferum), ktoré svojím tvarom pripomínajú štrk. 

Do detských izieb nepatrí jedovatá difenbachia, krotónovce, mliečnik, vianočná hviezda, jedovatý a pichľavý asparágus, amarylis ani okrasné papričky. 

Veselé črepníky 

Izbové rastliny v detskej izbe môžete zaujímavo dotvoriť aj pestrofarebnými vegetačnými nádobami a črepníkmi. Deťom spravia radosť hlavne tie s rôznymi detskými motívmi alebo zaujímavými kresbami. K vhodným materiálom patria najmä rôzne plasty, prútie, ale aj kov a keramika – treba však počítať s tým, že deti ich môžu poškodiť alebo rozbiť. Ich farebnosť by mala korešpondovať s farbou použitého nábytku, stien a textílií, nábytku a stien, vítaná však môže byť aj naozaj výrazná pestrosť alebo kontrastnosť. Rastliny umiestnené na okenných parapetoch môžu zaujímavo dopĺňať vystavené hračky, napríklad z dreva. Do výroby veselého kvetináča sa môžete pustiť so svojimi deťmi aj sami.

Akými rastlinami dotvoriť detskú izbu?

1 Na spestrenie

Na tomto mieste by pohľady detí mohli pútať pekne kvitnúce nenáročné gerbery (Gerbera jamesonii), ktorých listy sú príjemné na dotyk, navyše dobre prečisťujú vzduch v miestnosti. Inou možnosťou je nenáročné kalanchoe, ktoré nevyžaduje častú zálievku, ale aj niektorá pekná bromélia, napríklad guzmánia.

2 Okenný parapet

Ideálne svetlené podmienky sem umožňujú umiestniť zbierku kaktusov a sukulentov, prípadne malé terárium alebo miniskleník s mäsožravými rastlinami. Zaujímavou voľbou na toto miesto je aj menšia zbierka afrických fialiek, pieprovec, zelenec alebo netradičná kyslička. 

3 Pri stene

Miesto pri stene vo väčšej detskej izbe môže poslúžiť napríklad na umiestnenie palmy s jemnejšími listami, napríklad chamedorey alebo hovey. Inou alternatívou je napríklad šeflera. Na takého miesto voľte druhy, ktoré rastú skôr do výšky ako do šírky. 

TEXT DANIEL KOŠŤÁL
FOTO DANIEL KOŠŤÁL, ARCHÍV FIRIEM, ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ časopis Môj dom 4/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky