Návod na krásne rozkvitnutý interiér vášho bytu

30.04.2018  |     

Ožívanie rastliniek na jar nemusí nastať len v prírode, ale aj priamo u vás doma.

Čerstvý nádych prírody

Výrazná tapeta s kvetinovým vzorom vnesie do miestnosti čerstvý závan prírody. Ideálne, ak ju použijete na jednu, maximálne dve steny, aby ste priestor zbytočne nepresýtili. Pri výbere je dôležitý najmä pocit, ktorý vám tapety sprostredkujú. Zvoľte taký motív, ktorý vo vás vyvolá príjemné predstavy a pri ktorom sa budete cítiť útulne. Vo všeobecnosti ale platí, že veľké plochy si žiadajú výrazné kvetinové vzory, naopak, malej izbe svedčia drobné vzory vo svetlých farbách. 

 

Botanická záhrada v izbe

Vneste prebúdzajúcu sa jar do svojho interiéru a vytvorte si vlastnú botanickú záhradu u seba v obývačke. Pomocou štýlových doplnkov, ako napríklad stoličky s florálnym motívom, môžete pocítiť blízkosť prírody aj uprostred mesta. Zvyšnú časť interiéru ponechajte v svetlých prírodných odtieňoch, výrazné farby by narušili žiaduci prírodný vzhľad. Izbu dozdobte vankúšmi v tónoch zelenej, nezabudnite ale ani na rastliny v kvetináči, ktoré priestor krásne zútulnia. 

V hlavnej role textílie

Pozitívne pocity vám navodia aj kvety použité na textíliách. Veľkosť vzoru na obliečkach v spálni by mala závisieť predovšetkým od rozmeru miestnosti. Ak vaša spálňa disponuje iba pár štvorcovými metrami, vyhnite sa veľkým motívom, tie by priestor ešte viac zmenšili. V izbe, kde spíte, by ste mali klásť väčší dôraz aj na farby. Je dôležité vniesť do miestnosti také farby, ktoré vo vás evokujú niečo príjemné a zároveň podporia dobrý spánok. Naopak, mix viacerých výrazných farieb môže pôsobiť chaoticky a rušivo. 

Zeleň v interiéri

Ak chcete do svojho bývania preniesť kus skutočnej prírody, nezabudnite ani na živé rastlinky, ktoré pristanú interiéru najviac. „Zelený kútik“ v byte alebo dome prospeje nielen vášmu fyzickému, ale aj psychickému zdraviu. Okrem širokého spektra pozitívnych účinkov ich totiž možno označiť za poslov dobrej energie. Pri ich kúpe sa však neriaďte len svojím vkusom a ich krásou, ale myslite aj na podmienky, v ktorých sa rastlinky neskôr ocitnú. Do úvahy zoberte veľkosť priestoru, kam kvety umiestnite, rovnako ako jeho svetelné a tepelné podmienky.

Svieža dvojkombinácia zelenej a žltej lahodne pôsobí na zmysly, dokonalo „prevonia“ každý interiér, navyše rozohrá neopakovateľnú hru koloritu. Teraz sa stačí už len nadýchnuť a vychutnať si ten blažený pocit jarnej malebnosti.

 

text: Michaela Donauerová
foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Tagy:
tapety izbové rastliny kvetinové tapety

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky