Ako naaranžovať kvetiny v interiéri, aby ho oživili

15.05.2019  |     

Forma kvetín je neopakovateľná, dokonalá a krásna. Najmä preto ich tak radi vnášame do interiéru, ktorému dajú život, vôňu, farbu i nehu. Ako ich jednoducho a vzdušne naaranžovať? Postačí vám pár rád a tipov.

Prírodný štýl

Ako v iných oblastiach, tak aj vo floristike existujú viaceré štýly aranžovania. V našich domácnostiach je stále zaužívaný vidiecky štýl, typický najmä sezónnymi dekoráciami – vence na dvere, svietniky či aranžmány na stôl.

V posledných rokoch sa však do popredia dostáva tzv. vidiecky prírodný štýl. Vyznačuje sa striedmosťou v množstve, farebnosti, ako aj v kombinácii kvetinových druhov. Do vidieckeho domčeka kvety ani nemusíte kupovať, stačí ich nazbierať v záhrade alebo na lúke. Obľúbené sú najmä králiky, zvončeky, maky, ale aj rozličné trávy či konáriky zo stromov alebo kríkov.

 

Tip: Všetky dekorácie a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

„Nato, aby kvetinové kompozície pôsobili prirodzene a vzdušne, nemusíte byť nijaký aranžér. Väčšinou stačí, keď kvetiny voľne povkladáte do váz. Aby vám vydržali čo najdlhšie, vodu im vymieňajte každý deň.“ 

Mirka Maceková, redaktorka

Vhodné miesto

Do interiérov sa vo všeobecnosti hodia všetky typy aranžmánov, záleží len na veľkosti priestoru. Od toho by sa mala odvíjať vaša voľba. Dobre si treba premyslieť aj farebnosť kvetín a nádob, aby ladili so svojím okolím, a tiež zhodnotiť svetelné podmienky. Svetlo totižto mení spôsob vnímania farieb a štruktúr.

Voľba miesta je zvyčajne ovplyvnená tým, kde je práve nejaké „prázdno“. Bežne ukladáme vázy na jedálenský stôl, komodu alebo príručný stolík. Pokojne ale popustite uzdu svojej fantázii: okenný parapet nemusí byť nutne vyčlenený len pre črepníkové rastliny, miestnosti ako chodba a kúpeľňa sú tiež výborné adeptky.

 

TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ

FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
prírodný štýl aranžmány kytíc vidiecke interiéry interiérové kvetiny

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky