Najnovšie trendy súčasného osvetlenia

27.06.2011  |     

Zízam v kúpeľni do zrkadla. Tesný, dokonale uprataný priestorček v hoteli 45 km za nemeckým Kolínom. Na výstavisku na brehu Rýna sa práve končí tretí deň výstavy nábytku IMM Cologne 2011. Zabudnem na chvíľu na nábytkové rušno. Dráždi ma hnusné svetlo. Biele. Studené a bezohľadné.

 

Zahryzne sa až pod kožu a pridá mojej spanilej tváričke aspoň desať rokov. Kdeže je moje domáce nedizajnové zrkadlo „Povedzže mi, že ešte nie som celkom výbehový model!?“ Vie sa milosrdne a láskavo oprieť o pamätihodnosti môjho obrazu. Teplé vlny svetla klasických žiaroviek zo starých domácich zásob mäkčia moje obrysy sprava i zľava. Bez kulantných ťahov fotošopového experta sa ešte viem pozrieť na svoj odraz. Zhrýza ma však predstava, že v dohľadne niekoľkých rokov sa neskryjem pred neúprosným zmapovaním odžitých dní a nedospatých nocí vo svetle nízkoenergetických žiarivčičiek.

Nebude celkom pravda, že sa toho v dizajne nábytku a bytových doplnkov veľa nedeje. Vrie to pod povrchom a niekde sa to aj okato prepasíruje na povrch textílií a nábytkových kontúr. Tie, čerstvo vyleštené rovno z dizajnérskych dielní, sa nechávajú čoraz huncútskejšie nasvietiť, podsvietiť, prežiariť a kto nie je pripravený, toho čaká svetelné prekvapenie v okamihu otvorenia zásuvky. V minulých rokoch kde-tu a teraz v Kolíne už celkom bez okolkov sa svietilo najmä z kuchynského nábytku a zariadenia LED diódovým svetlom.

Dekoratívne osvetlenie políc a vitrín prostredníctvom LED dekoračných svetelných pásov mala v ponuke väčšina značiek. Svetlo čoraz viac šíria komody, drezy, sprchovacie hlavice, podnože postelí a stolov. V Kolíne šlo najmä o kuchynské trendy, ale ani svetlo a svietidlá neostali v tieni. Kóje imitovali obytné interiéry a svoj priestor modelovali nielen nábytkom, ale aj nápaditým osvetlením z niekoľkých zdrojov. Väčšina vystavovateľov pamätala na dizajnové stálice medzi svietidlami, objavovali sa retromodely, a tak pri pohovkách a kreslách žiarili a zo stropov viseli rovnako novinky, ako aj niekoľko rokov známe tvary svietidiel. Ak boli tvary nábytku úsporné alebo farebnosť neutrálna, inštalácia ožila nápadnými ba až bizarnými formami tienidiel, lámp, svetelných objektov a celých svetelných scén.


Text: Marína Ungerová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 09/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky